[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Kayıt sözleşmesi

T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu

Site Kuralları ve Kayıt Kabul Şartları;

 

Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu'na hoş geldiniz.

 

Sayın Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu site ziyaretçisi, daha sonra herhangi bir yaptırım ile karşılaşmamanız açısından aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önemle rica olunur:
 

·        Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu’na yazacağınız her yorumdan kişisel olarak sorumluluğunuz bulunmaktadır. Yazılan yorumlardan Yükseköğretim Kurulu  Forum Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yorumunuzun moderatör tarafından onaylanmış olması sorumluluğunuzu kaldırmaz.

·        Adli makamlarca sitemize yapılacak başvurular üzerine üyeliğinize ilişkin kullanıcı bilgileri ilgili makamlara verilecektir.

·        Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu’na üye olabilmeniz için verdiğiniz e-posta adresine üyelik aktivasyon mesajı gönderilecektir. Ardından Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu’ndan yararlanmaya başlayabileceksiniz. Foruma giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi de ayrıca doldurabilirsiniz.

·        Site ile ilgili soru ya da sorunlarınız için moderatörlere mesaj gönderebilirsiniz.

 

Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Düzen Ve Kuralları

 

Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Sitesi, farklı düşüncelere saygısı olan ve bu özgürlüğün forum genelinde yer almasını isteyen bir anlayışa sahiptir. Ancak aşağıda yer alan kurallara aykırı nitelikteki yorum türleri onaylanmayacak ve gerekli hallerde ilgili hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunma, ilgilinin üyeliğinin kilitlenmesi gibi yollara başvurulacaktır.

 

I-  Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Sitesi Başlıklarına Yorum Yazma  

                                                  Kurallarına İlişkin Genel Bilgiler

 

1. Başlıkla alakalı olmayan yorumlar onaylanmaz. Bu tür yorumları “Tartışılmasını İstediğiniz Diğer Konular” başlığında yazabilirsiniz.

2. Kişisel tartışmalar ve bir diğer yorumcunun şahsi ile ilgili yorumlar yayımlanmaz. Üyenin sadece başlığa yorum yazması gerekmektedir.

3. Üyelerin birbirlerini ve genel olarak kişilere karşı kişilik haklarına saygılı bir şekilde hitap etmesi şarttır. Kişilere ve üyelere ilişkin "hakaret içerikli" yorumlara yer verilmeyecek, bu türden yorumlarda bulunan ziyaretçinin üyelikleri kilitlenebilecektir.  

4. Üyeler kesinlikle; soy, sop, nesep, kavim, millet, bayrak, din, mezhep, dil ve sair unsurlar nedeniyle insanlara yönelik suçlamalar yapamaz, hakarette bulunamaz.

5. Bir yorumun birden fazla başlığa “kopyala” “yapıştır” yoluyla gönderilmesi halinde ilgili ziyaretçinin üyeliği kilitlenecektir.

6. BÜYÜK HARFLERLE YAZILAN YORUMLAR yayınlanmamaktadır.

7. Yorumlarda reklam amaçlı linkler verilemez veya alıntı yapılamaz.

8. Sanal ortamda yaygın olarak yanlış kullanılan kelimelerin ve ifade biçimlerinin yer aldığı yorumlar onaylanmayacaktır. Üyeler noktalama işaretlerine dikkat etmelidir.

9. Tek kelimenin bulunduğu "doğru", "yanlış" gibi yorumlar onaylanmayacaktır.

10. Başlık içinde geçen kişi ve kurumlara, haber ve yorum yazarlarına karşı argo kelimeler, karalama amaçlı, kişisel hakları ihlal eden mesajlar yazılması yasaktır.

11. Yorumlarınızda “Türkçe İmla Kurallarına” uymaya özen gösteriniz.

12. Yorumlarınız içinde bir başkasına veya kendinize ait telefon numarası, meslek, isim, e-posta, adres vb. kişisel bilgiler yer aldığı takdirde Moderatör tarafından silinebilir.

 

        II- Forum Düzeni Ve Kuralları

 

Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu; aynı konu ve sorunları paylaşanları ortak bir platformda bir araya getirmek amacıyla 01.02.2012 yılında oluşturmuş olup, (o tarihten) bu yana yayındadır.

Yükseköğretim Kurulu Web Sitesi forumunda, seviyeli bir dil oluşturmak ve paylaşmaya

 dayalı bir yapının oluşmasına katkı sağlamak amacıyla, aşağıda yer verilen hususlara uyulması

oldukça önemlidir.

 

A- Forum Kuralları

1. Forumun iletişim dili Türkçedir.

2. Forumda ve forum konu başlıklarında yer alan konuların önemini Moderatör belirler.

3. Forumlarda bir mesaj, aynı forum başlığına ya da birden çok forum başlığına tekrarlı olarak gönderilmemelidir.

4. Forumlarda yazılan mesajların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Mesajınızın sorumluluğu tamamen size aittir. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Sitesi’nin yöneticileri, söz konusu mesajın belirtilen şartlara uygun olmadığını, cezai soruşturma ve kovuşturma gerektirdiğini tespit ederse veya yetkili mercilerce bu konuda bir tespit veya inceleme talebi gelirse, mesajı yazan kişi ile ilgili bilgileri yetkili makamlara bildirmektedir.

5. Forumlarda reklam niteliğinde mesajlar yazılmamalıdır. Başka bir sitenin reklamı niteliğindeki mesajlar silinecek ve ilgili üye hakkında ihtar ve ceza işlemleri uygulanacaktır.

6. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Sitesi moderatörleri, ilgililer fikir beyan ederken; hakaret içeren, grup veya kişileri küçük düşüren, alaya alan yazışmaları siler ve ilgili üye hakkında ceza işlemini uygular.

7. Açılan olumlu ve paylaşımcı bir başlığı sabote eden, ilgili başlığın maksadı dışına çıkarak, bilgiye kısa ve çabuk erişebilme ruhunu zedeleyen üyeler hakkında ceza işlemi uygulanacaktır.

8. Birden fazla üyelik adı alarak forum başlıklarındaki paylaşımı sabote eden ve forumun rutin akışını bozan kişilerin tespit edilen üyelikler kilitlenir.

9. Üyelerin gerek şahsına gerekse de gruplara ilişkin olarak karşılaştığı uygunsuz mesajları forum moderatörlerine bildirmesi, tahrike kapılıp karşılık olarak mesaj yazmaması gerekmektedir. Aksi halde uygunsuz mesajlara karşılık veren üyenin de üyeliği iptal edilecektir.

10. Forum moderatörlerine, YÖK ve diğer kamu tüzelkişiliklerine ve diğer kamu personeline hakaret etmek ve eleştiri sınırlarını aşan ifadeler kullanmak üyelik kilitleme nedeni olup ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca suç teşkil etmektedir.

11. Sadece iki kişiyi ilgilendiren konularda internette yer alan özel mesajlaşma servisleri kullanılmalıdır.

12. Üyeler;

·         26 Eylül 2004 kabul tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;

·              İntihara yönlendirme (madde 84),

·              Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),

·              Hakaret (madde 125),

·              Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını

·              Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),

·              Teşhircilik (madde 225),

·              Müstehcenlik (madde 226),

·              Fuhuş (madde 227),

·              Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228),

·              Bilişim ve haberleşme suçlardan birini,

 

·         25 Temmuz 1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlardan birini,

·         Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlarda sayılan diğer suçlardan birini teşkil edecek türde mesajları asla yazmamalıdırlar. Aksi durumda, adli makamlarca sitemize yapılacak başvurular üzerine üyeliğinize ilişkin e-posta ve IP bağlantı bilgileri verilecektir.

16.   Bir üye kendisine hakaret edildiğini düşünüyor ise ilgili Moderatör’e e-posta yoluyla başvurmalıdır.

 

B- Üyelik Adları

1. Forumun kötü niyetli amaçlar için kullanılmasını engellemek maksadıyla kişilerin gerçek ad ve soyadları ya da kullanıcı adları ile üyeliklere kabulü mümkün olup, genel ahlaki kurallara uygun olmayan ve müstear adlı üyelik adları iptal edilecek,  bu yönde profil bilgisi düzenleyenlerin üyelikleri kabul edilmeyecek ve tespit olunduğu takdirde kilitlenecektir.

2. Üyelik adı" benzerliği yaratarak ortamda huzursuzluğa neden olmak forum davranış kurallarına aykırıdır. Bu tür girişimlerde bulunanların üyelikleri erişimleri süresiz olarak engellenir.
 

C- Ceza Sistemi

1. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Sitesi yöneticisi veya onun yetkilendirdiği moderatörler tarafından, kendilerine 4 defa ihtar(uyarı) cezası verilen kişilerin üyeliği kilitlenmektedir. Yukarıda yer alan “Forum Düzen ve Kuralları” dâhilinde üyeliğinin kilitlenmesi durumu kendilerine önceden ihtar olunan hususlarda kurallara aykırı davranan üyelerin üyeliği de yine Site Admini (Administrator) ve yetkilendirilen Moderatörler tarafından kilitlenecektir.

2. Ceza bilgisi sadece ceza alan üyeye ve editörlere görünecektir.
 

D- Forum Moderatörlerinin Görevleri

Moderatör, düzenleyici ve kontrol edici bir yetkiyle donatılmış, şahsî bir husumet ve rekabet için su-i istimal etmeyen, adil ve demokratik teamüllerden ve en önemlisi “Forum Düzen ve Kuralları”ndan taviz vermeyen, üyeler arası mesaj trafiğini mümkün olduğunca takip eden, herkes için uyulması zorunlu Forum Kuralları tertibatıyla örtüşen bir mecrada paylaşımların sürüp sürmediğini denetleyen ve müdahale eden yönetici kişidir. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu içerisinde birçok kategori bulunmaktadır. Her kategoride de gerekli görülen sayıda moderatör bulunmaktadır. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Sitesi Moderatörlerinin belli başlıca görevleri şunlardır:
 

1. Yukarıda sayılan mevzuat ve kurallara aykırı küfürlü ve reklam içeren yazışmalar direkt olarak Moderatör tarafından silinir. Küfürlü ve reklam içeren yazışmayı yapan üye hakkında gerekli işlemler yürütülür.

2. Rencide edici veya provokatif nitelikte yazışmalara izin verilmez. Bu yorumlar silinir. İlgili üye uyarılır. Kendisine uyarı cezası verilen veya uyarı cezası verilmesine rağmen aynı tür hareketlerde kasten bulunan ziyaretçilerin üyeliği iptal edilir.

3. Bir kategoride aynı konuda açılmış konu başlıkları, silinmeksizin, tek başlıkta birleştirilmeye çalışılır.

4. Kategoriye uygun olmayan mesaj, silinmeksizin, ilgili kategorisine yönlendirilir.

5. Forum Moderatörleri bir hukuk danışmanı değildir. Moderatörlerin verdiği cevaplar bu çerçevede değerlendirilmelidir.

6. Forum Moderatörleri, sadece kendi kategorilerinde, yukarıda yer verilen değişiklikleri yapmakla yetkilidir. Başka bir kategorideki yazışmaya (küfür veya ağır hakaret durumunda) yapılan müdahaleden mutlaka ilgili kategori moderatörleri bilgilendirilmelidir.

7. İki kişi veya iki grup arasında (haklı yada haksız) herhangi bir kişisel sebepten dolayı forum ahengini bozacak tartışma ve kavga boyutuna ulaşan yazışmalara müsaade edilmeyip, tartışmaya katılan kişiler uyarılacaktır, tekrarlanması halinde öngörülen şekilde cezalandırılacaktır.

8. Forum Moderatörleri, forum kurallarına aykırı uygunsuz yazıları ayrıca bir uyarı yapmadan kısmen ya da tamamen silebilir, gerekli görülen durumlarda mesaj sahibine ceza verebilir.

Daha saygın ve daha güzel bir düşünce ve bilgi paylaşım ortamı için lütfen bu kurallara riayet edelim.

Tüm üyeler yukarıda yazılanları ve kuralları okuyup kabul ettiklerini ve bunlara aykırı davranışlarının hukuki ve cezai sorumluluklarını anladıklarını kabul ve taahhüt ederler.

 

Forum Yönetimi