[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
35. Madde Araştırma Görevlilerinden Mutlak Başarı ve Mutlak İtaat istemek Yasal mıdır?
Forum Dizini » ÖYP
Yazar Mesaj
mehmed


Katıldı: 01/02/2012 11:33:56
Mesajlar: 9
Çevrimdışı

35.madde ile Lisansüstü eğitime gönderilen araştırma görevlilerinin başarısız olmaya ve istifa etmeye hakları var mı dır? Başarı ve başarısızlık eğitimin doğasında vardır ancak YÖK'ün zoraki imzalattığı senetler yoluyla başarısız olan hem işten atılmakta hem de ödenen maaşların %50-%200 fazlası ve yasal faizi istenerek adeta başarısızlık yasaklanmakta ve cezalandırılmaktadır. Bu uygulama insanın ve eğitimin doğasının tersine zorlanması olduğundan insan hakları ihlalidir. Bir diğer husus ise zorla çalıştırılma ihlalidir; gidilen Üniversitelerde dışlanan ve Mobbinge uğrayan başarılı Araştırma Görevlileri vardır ve bunların hak arama imkanı olmadığı gibi istifa hakları da yoktur. Karşılaştıkları haksızlıkları sineye çekip itaat etmeleri istenmekte ve istifa hakları yasaklanmaktadır. İstifa etmek yasaktır ve cezası ise ödenen maaşların %50-%200 fazlası ve yasal faizlerin ödenmesidir. Ayrıca istifa eden ya da bir şekilde yönetimlerin keyfi tutumlarıyla müstafi sayılan yükümlülerin yüksek öğretim kurumlarında çalışması YÖK'ün mevzuatına göre yasaktır.

Bu mesaj 1 kez düzenlendi. Son güncelleme 03/02/2012 11:32:26 tarihinde yapıldı.

Hakan YÜCEL


Katıldı: 01/02/2012 15:06:30
Mesajlar: 7
Çevrimdışı

Anlamadığım nokta ödenen maaşlar neden tekrar isteniyor ? Araştırmacılar bu süre zarfında zaten çalışıyor işlerini yapıyorlar. Sırf bu senet korkusu yüzünden hiç ÖYP'ye başvuramadım. Bir çok başarılı akademisyen adayı bu konu yüzünden ÖYP'den uzak duruyor.
omerfaruk


Katıldı: 01/02/2012 14:38:07
Mesajlar: 9
Çevrimdışı

Kesinlikle haklısınız burada ÖYP araştırma görevlilerine diğer araştırma görevlilerinden ya da lisansüstü eğitim gören öğrencilerden farklı muamele yapılmaktadır bu durumda çifte standart anlamına gelir. Bence de kesinlikle bu yaptırımlarda insan hakları ihlali vardır. ÖYP sisteminin ele alınıp tekrar düzenlenmesi şarttır.
alikaygisiz


Katıldı: 01/02/2012 16:33:51
Mesajlar: 4
Çevrimdışı

Türkiye de 15 bin yardımcı doçent vardır. Bunlardan bir kısmı yabancı dil şartını sağlayamadığı için doçent olamıyor. Yıllar önce şöyle bir tez gündeme geldi : "Yabancı dil şartı akademik hayata girişte 65 olarak istensin. İnsanlar genç iken yabandı dil şartını yerine getirsin". Bu sebeple ÖYP girişte 65 istenmektedir. Ama benim görüşüm bu baraj 55 olarak uygulanabilir.
Zorunlu.Araş.Gör.


Katıldı: 01/02/2012 16:23:08
Mesajlar: 7
Çevrimdışı

Araştırma görevlilerinin zorunlu hizmet nedeniyle TEK bir üniversiteye hapsedilmesi vicdanları sızlatan bir uygulamadır. Nedenini anlıyoruz ancak bu durum hafifletilebilinir.

örnek çözümler;

*ÖYPliler için aynı boylam üzerinde ya da yakın bölgelerdeki üniversitelere geçisi kolaylaştırılmalı. Yani 2 ya da 3 üniversite kendi aralarında change programı oluşturabilir.

*ÖYPli akademisyenler kendi aralarında anlaşıp birbirleriyle üniversite değiştirebilirler.

Seçim özgürlüğümüz olsun istiyoruz.İroni; Akademik Özgürlük & Zorunlu Hizmet Seneti
uygarçağdaşhakkıbilir


Katıldı: 01/02/2012 17:17:35
Mesajlar: 7
Çevrimdışı

mutlak başarı beklemek olmaz ama başarılı olanların üniversitelerine dönmesini beklemek bir süre hizmet etmesini beklemek gönderiliş amaçlarının gerçekleşmesini beklemek vicdanen yadırganacak durum olmasa gerek..
uygarçağdaşhakkıbilir


Katıldı: 01/02/2012 17:17:35
Mesajlar: 7
Çevrimdışı

ÖmerFaruk Bey'e;
tabiki ÖYP araştırma görevlilerine diğer araştırma görevlilerinden farklı muamele yapılacaktır. birinde yurt içi yurt dışı dil eğitimi vereceksin diğerlerine çalışkan olmasaydın diyeceksin. bu durumda nasıl eşit muamele yapılması beklenir ki anlamıyorum ya. bence ÖYP'de yabancı dilsiz girişler sonlandırılmadır. 2 yıl sonuna kadar 65 alamayan ve lisansüstü eğitime başlayamayan hali hazırdakilere de bu işte başarılı olamayacağı söylenmelidir.
makrizi


Katıldı: 01/02/2012 12:58:09
Mesajlar: 12
Çevrimdışı

hocaların seneti de tehdit aracı olarak kullanmalarına ne demeli? ayıptır yahu
denizgok


Katıldı: 01/02/2012 13:14:50
Mesajlar: 2
Çevrimdışı

ÖYP'de araştırma görevlilerini yüklü senetler altına sokmak motivasyonu azaltan bir faktör. Korku ve itaat kültürü oluşturuyor. Sağlıksız bir durum. Eleştirilere katılıyorum.
denizgok


Katıldı: 01/02/2012 13:14:50
Mesajlar: 2
Çevrimdışı

35. madde konusundaki şikayetlere hak veriyorum. Akademik özgürlüğün ruhuna hiç uygun değil. Bazı yerlerde araştırma görevlilerin köleleştirilmesine neden olabiliyor.
Yurtdışı için sözleşme yapılması makul geliyor, çünkü orada burs veriliyor. Fakat bizim aldığımız burs değil, ücret. Bundan dolayı mecburi hizmete yeni çözüm bulunmalı.
mustafa halef


Katıldı: 02/02/2012 04:42:42
Mesajlar: 5
Çevrimdışı

Saygideger arkadaslar, 35. madde ile baska universitelere doktora yapmak icin gonderilen arastirma gorevlilerinin en buyuk sorunu bence, asil kadronun bulundugu universiteye senet tehdidinden dolayi geri donmek zorunda birakilmasidir. bir diger sorun ise asil kadronun bulundugu universiteye geri dondugunde Yrd. Doc. kadrosu icin cok uzun sure beklemek zorunda kalmasidir. YOK`un 35. madde ile gorevlendirilen arastirma gorevlileri icin yapacagi en anlamli iyilestirme senet meselesini ve kadro sorununu duzenlemesidir.
mehmed


Katıldı: 01/02/2012 11:33:56
Mesajlar: 9
Çevrimdışı

35.madde ile Lisansüstü eğitime kadro nakli ile gönderilen Araştırma Görevlilerine uygulanan taahhüt ve kefalet senedinin kaynağını oluşturan uygulamalar Askeri okullarda okutulan öğrencilere uygulanmaktadır (http://www.memurlar.net/haber/216128/) ve konu ile ilgili haberi yorumlayanlardan biri; "istifa hakkım olmadığı için 4 ay hapis yatarak atıldım.15 sene mecburi hizmet var.." iddia etmektedir. Acaba senet uygulamaları takdir edilip benimsenen Askeri okullardaki bu tarz cezai müeyyideler de takdir edilip benimsenecek mi?! vay halimize! Üstelik 657/ek35 bizim sorunlarımızı çözmek üzere düzenlendi ama kimsenin dikkate aldığı YOK. Lütfen artık çağdaş, her çalışanın benimsediği, akademisyenlikten soğutmayacak bir düzenleme yapın ve biz de işimize bakalım. Bunlarla uğraşacağımıza proje ve yayınlara konsantre olalım. Lütfen.
termal_bariyer


Katıldı: 02/02/2012 17:51:04
Mesajlar: 2
Çevrimdışı

merak ettiğim konu 35 madde ile görevlendirme alan araş gör lere ne karşılığında mecburi hizmet yüklenmektedir? gittiğimiz okullarda diğer araş gör ler gibi çalışmakta, hizmet üretmekteyiz.Maaş farkı zaten yok.Gittiğimiz şehirde maaş neyse o verilmekte.Bu yetmezmiş gibi ağır bir senet imzalatılmakta.ayrıca üniden üniye hatta kişiden kişiye neden değişmekte 35 .madde senet bedelleri?
research


Katıldı: 03/02/2012 12:54:43
Mesajlar: 11
Çevrimdışı

16 Kasım 1983 tarihli YÖK yasası ile yönetiliyoruz ve artık herşey değiştiği gibi ülkemiz de değişti hatta yeni anayasa yapma arefesinde bile olabiliriz. Artık eski adet olan "Cezaya Dayalı Öğretim Üyesi Yetiştirme yönetmeliklerinden arınıp; yeni trend olan Ödül ve Teşviğe dayalı, Öngörülebilir, formasyon eğitimini de kapsar şekilde yeni bir Öğretim Üyesi Yetiştirme Mevzuatına ihtiyaç vardır. 35.madde Araştırma görevlilerinin aklındaki "başarısız olursam yapmış olduğum kamu hizmeti, girdiğim sınavlar, okuduğum kağıtlar, aldığım maaşlar yalan mı olacak yani, çok da yeterli olmayan harcadığım maaşımı benden geri mi alacaklar" şeklindeki kaygıların önüne geçilmelidir. Çağa uygun, senet ihtiva etmeyen yeni bir 35.madde mevzuatı çıkarılmalıdır.
gocen


Katıldı: 06/02/2012 00:48:32
Mesajlar: 4
Çevrimdışı

Ben de kesinlikle katılmakla birlikte en azından istifa etme hakkının verilmesini istiyorum
 
Forum Dizini » ÖYP
Git: