[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Bulgaristan'da Öğrenim Yapmış Denklik Sorunu Yaşayan Öğrencilere...
Forum Dizini » Denklik
Yazar Mesaj
IMMORTAL

Katıldı: 15/02/2012 21:04:08

Sayın Gökhan Çetinsaya;
Bizler Bulgaristan’a 2005 yılında gitmiş, 1 yıl hazırlık eğitimi almış, temel öğrenime 2006 yılında başlamış ve Varna Teknik Üniversitesinden 2010 yılında mezun olmuş
olan ve bir buçuk yıldan bu yana denkliğimizin onaylanmasını bekleyen öğrencileriz.
Önceden var olan denkliğimiz 2009 yılında, eğitimimizdeki 3.yılımızı geçirirken, YÖK tarafından Varna Teknik Üniversitesinin denkliği kaldırıldı.
Denkliğimiz tanınmadığı için, hem Türkiye' de kısa dönem askerlik yapamıyor, hem de Avrupa Ülkelerinde Mühendis olarak imza yetkimizi kullanabilirken bu hakkımızdan mahrum
kalıyoruz.
Sonra öğrendik ki;
*Varna Teknik Üniversitesinden Mühendislik dışında, mezun olmuş tüm öğrencilere YÖK tarafından denklik veriliyor.
*YÖK ile gelen arkadaşlarımızla, aynı bölümde, aynı derslerle, aynı sınıfta ve aynı sırada eğitim aldğımıza ramen bize neden denklik verilmiyor.
Sayın Başbakanım çok zor durumdayız;
Gerek maddi olarak gerekse psikolojik olarak zor günler geçirmekteyiz.
Saygılarımızla

Bu mesaj 8 kez düzenlendi. Son güncelleme 21/02/2012 12:06:11 tarihinde yapıldı.

IMMORTAL

Arkadaşlar...
Bakmakla kalmayın...
Yorumlarınızı ve görüşlerinizi sizde yazın...
Sorunları sizde dile getirin, maduriyetimizi sizde belirtin...

Bu mesaj 1 kez düzenlendi. Son güncelleme 16/02/2012 23:16:52 tarihinde yapıldı.

IMMORTAL

Arkadaşlar...
Bakmakla kalmayın...
Yorumlarınızı ve görüşlerinizi sizde yazın...
Sorunları sizde dile getirin, maduriyetimizi sizde belirtin...
anonim

Katıldı: 16/02/2012 11:04:39

Bulgaristan 3. sınıf Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri ( Mühendislik ) bölümünde Plovdiv şehrinde UHT ( Plovdiv Gıda ) Teknik okulunda eğitim görmekteyim.
NEDEN Mİ ?
Biz buraya geldik çünkü Türkiye'de 70.000.000 kişiyiz ve her isteyen üniversiteye gidememe gerçeği mevcut.
Biz buraya geldik çünkü Türkiye'de ki üniversite sınavlarında çok fazla sehven hatalar yapılıyordu.
Biz buraya geldik çünkü Avrupa'da eğitim görmek istedik.
Biz buraya geldik çünkü çoğumuzun ataları buradan göç etmiş Türkiye'ye, atalarımızın topraklarında eğitim almak istedik.
Biz buraya geldik çünkü eğitimin evrensel olduğuna inanmak istedik.
NE YAPIYORUZ ?
Biz burada harıl harıl ders çalışıyoruz çünkü Türkçe'sini okuduğunuzda anlamadığınız bazı kitapları biz sözlük elimizde İngilizce okuyoruz. Biz burada harıl harıl ders çalışıyoruz çünkü bazen bir kelime anladığımız da derste hocanın tüm anlattığı konuyu kaçırabiliyoruz.
Biz burada harıl harıl ders çalışıyoruz çünkü bir dersten kalırsak ülkemize gidemeyeceğimizi biliyoruz.

semiharda2012

Katıldı: 17/02/2012 01:44:38

En azından bu denkliğin kalktığı 2009 yılına kadar kayıt olmuş öğrenciler direk denklik almalı.Çünkü biz denlik var diye gittik Bulgaristan'a.Okulun yarısında denlik kalktı.Verilen hak geri
alınmamalıdır bence.

Saygılarımla...
IMMORTAL

Arkadaşlarımızın yayınlamış olduğu bilgileri buradan da paylaşmak istedim...
"Arkadaşlar Yök bizlere karşı çok büyük haksızlık yapmaktadır bunuda zaten gizlememektedir.
Kendi tüzüğüde dahil olmak üzere AB normlarını hiçe saymaktadır.
Ben burda 7 tane YÖK`ün yapmış olduğu usulsüzlüğü resim olarak koydum dileyen bakabilir."

Bu mesaj 1 kez düzenlendi. Son güncelleme 17/02/2012 15:16:58 tarihinde yapıldı.

billi_agro

Katıldı: 13/02/2012 12:14:31

ÖNEMLİ BİR NOKTA!! Ne kadar tartışırsak tartışalım, haksız uygulamalar için bir faydası olmuyor sanırım.. Ne bilgi edinme dilekçelerine ne de telefonlara resmi herhangi bir bilgi malesef verilemmektedir. Denkliği kabul edilmeyen (ret cevabı verilen), STS sınavına girmesi uygun görülenler için sebebi açık bir şekilde belirtilmeyenler ve cevap vermemek suretiyle reddedildiği kabul ederek hukuki yollardan mutlaka hakkınızı arayın derim. Bir mahkeme dosyası ücreti 200 TL.yi geçmemektedir. En önemli olan nokta ise verilen karardan (Ret- STS vb.) itibaren (tebliğ tarihinden) 60 günlük süreyi gözetmeniz ve hakkınızı hukuki yollardan aramaya başlamanızdır.
IMMORTAL

YÖK'ü aramayı deneyeniniz var mı?
0312 298 79 13
Bu numarayı kaç defa aradım, ya kimse açmıyor, yada meşgul veriyor...
Bilgiye ulaşmak istiyorsun lakin ulaşılmıyor, ulaşılamıyor...
Alt tarafı birkaç soru sorup bilgi alıcaz...
Herşey Yök ile nekadar zor deyil mi...!!!
Mağdurum

Katıldı: 17/02/2012 12:34:56

Şu haksızlığa dur diyecek tabiri caizse BABAYİĞİT aranıyor yurtdışında öğrenim gören ve bu öğrenim en az 5 yıl oluyorsa bizlerde üniversitenin tozlu sıralarında eğitim görüyorsak
Türkiyedeki üniversite okuyan öğrenciden ne farkımız var bu çok büyük haksızlık ozaman türkiyedeki üniversite bitirmiş öğrencilerede üniversiteyi bitirmek için bi sınav koysunlar STS ye
giren öğrencilere yapılan muamle aynı Uzmanlık sınavı için giren Doktorlar gibiyiz maşallah. Bu haksızlığı lütfen giderin Öss ile gelmiş öğrencilerle gelmemiş öğrenciler arasındaki sınıf
ayrımını bırakın özgür bir öğrenim hakkını yaratın sen öss ile geldin al sana direk denklik sen öss ile gitmedin sen gel seni sınava sokacaz bu nasıl bir anlayıştır kazanılmış haklar nerde
yurtdışında üniversiteye başladığımızda denklik vardıda bu denklik yök e inanıpda gidenlere yapılmış en büyük haksızlıktır. LÜTFEN KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI BİZE GERİ VERİN..
IMMORTAL

Kısa ve öz Güzel Açıkladın arkadaşımda...
Burasını sanırım kimse takmıyor...
Herkez birşeyler yazıyor birşeyler paylaşıyor...
Yetkili kişiler acaba bunları okuyor mu...
Yoksa bizim Burada Zaman kaybımıza mı neden Oluyor...
İyi birşeyler oldu derken YÖK'ü aradığımız gibi olmasın...
Bunda da Ya okumazlar yada okuyan kişi görmezden gelir...
Bu olaylar yargıya intikal ederse daha zararlı çıkacaklar...
insaların haklarının yanı sıra zamandan ve madd yönden de zarar ve kayıptadır...
Bunun yanı sıra piskolojik bir baskı altına da giriyor...
Hak talebinden başka talepler de mahkemeye yansır bu kişinin en doğal hakkı,
lakin biz olayları en sorunsuz şekilde çözmek istediğimizden...
Eski yasa ile Denklik hakkımız var iken elimizden alınmasına karşıyız...
Eski yasaya göre Denkliğimizin verilmesini talep ediyoruz...
Yeni yasa o tarihten sonra okuyan öğrenciler için olmalıdır En Kötü ihtimalde...
Yeni yasadan önce öğrenci olmuş öğrencilerin haklarının geri verilmesi yani denklik hakkımızın geri verilmesini istiyoruz.
anonim

Katıldı: 16/02/2012 11:04:39

Eski yasaya haklar geri verilirse, aynı profesör ve doçentlerden eğitim alan bizlerin , eski yasa ile denklik alanlardan ne farklı olduğunu sormak gerekecektir "Eski" veya "yeni" diye bir şey söz konusu olması da eşitsizlik olacaktır. Bu sebepten dolayı eski veya yeni sınavlı
sınavsız gözetilmesi doğru olmayacaktır.

Eğer bir hak verilecek ise birilerini kurtarıp diğerlerinin boğulmasına göz yumacak bir şey olmaması gerekir.
billi_agro

Katıldı: 13/02/2012 12:14:31

Arkadaşım ! neden yargı yolunu seçenler için zararlı çıkacaklarını düşünüyorsun? bütün değişiklikler (haklı veya haksız, olumlu veya olumsuz) yargı kararları sonucu gerçekleşmiştir. Ancak haksız bir durum varsa o da şudur ki; çoğu uygulamalar saydamlık, açıklık, iyi niyet dışı uygulamalar. Kısmen de keyfiyet söz konusu değil mi?
IMMORTAL

Görüşlerine katılıyorum, lakin yukarıdaki ek olarak yayınladığım fotorafa bakarsanız bizi anlarsınız...
Bizim var olan hakkımızın alındığını göreceksin...
Ki biz bu durumdan yararlanırsak diyerlerininde önü açılmış olacak...
Şu anda Haklı ve mağdur bir durumdayız...
Yasal uygulamalara göre denkliğimiz var gözükmekte lakin alamıyoruz, verilmiyor...
Okumaya başlamadan önce YÖK denklik veriyordu, Bu sebepten dolayı okumaya başladık...
YÖK ile direk gelen öğrenciler denkliklerini aldı... bunlar bizim sınıf arkadaşlarımız 4 yıl birlikte okuduk...
Durum bundan ibaret...
Ek Fotorafa Bakın Mutlaka...
rayimeren

Katıldı: 17/02/2012 19:33:24

6 Kasım 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27751

YÖNETMELİK
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:
YURTDIŞI YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI DENKLİK YÖNETMELİĞİ

MADDE 9 – (1) Yapılan inceleme sonucunda;
ç) Mezun olunan lisans programının eğitim düzeyi ve içeriğinin yeterli bulunmaması durumunda, başvuru sahibi usul ve esasları Kurul tarafından belirlenen seviye tespit sınavına tabi tutulur.

2010 varna teknik elektronik muh. mezunuyum ayni sinifta 4 yil okudugum oss ile gelmiş 2 sinif arkadasim var. Onlarin okuduklari yeterli bulunup denklik verildi ... ama benim oss'siz gelmem nedeniyle denklik verilmedi ve sinava tabi tutuldum ...
eger bu forumda yetkililer yazilanlari okuyorlarsa ve yardimci olma cabasindaysalar sorularima yanit almak istiyorum…
1- egitim duzeyinin yeterli bulunmasi kosulu oss ile gelmeye mi baglidir ?
2-ayni dersleri gorup not ortalamamin oss ile gelmis arkadaslardan daha iyi olup sts ye tabi tutulmam ne kadar adaletli ve dogru bir karardir ?

saygilarimla....
roningulbish

Katıldı: 16/02/2012 15:32:53

Arkadaşlar burdan yazmanızın hiçbir anlamı yok bence haklılığına inanan herkes mahkemeye başvursun bir tane örnek dava olsa herkes ondan yararlanabilir. Ben şahsen en kısa zamanda başvurumu yapacağım. 2003 yılında ÖSS sınavıyla yerleştirilerek gittiğim İngiliz Dili ve Edebiyatı diplomamı almak için bile sınava girmem için mektup geldi. Benim gittiğim dönemde Sofya Üniv. kitapçıkta vardı seçtim ve yerleştirildim, şimdi neyin sınavını yapıyorlar anlamış değilim. Haklılığınıza güvenin ve en kısa zamanda dava açın bu haksızlığa katlanmak zorunda değil kimse. Aynı dersleri alanlar 2008'e kadar denklik alırken ondan sonra başvuranların alamamaları büyük haksızlık.

Forum Dizini » Denklik
Git: