[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
KAMUDA ÇALIŞAN TEKNİK ÖĞRETMENLER
Forum Dizini » Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama
Yazar Mesaj
hesahin

Katıldı: 01/02/2012 13:25:08

Teknik Öğretmen unvanı eğer Teknik Hizmetlerde tanımı varsa karşılığında kadrosu da olsun bizlerde teknisyen ve tekniker olarak değil en azından maddi manevi bu unvanın bütün haklarından yararlanabilelim. Ama özel sektörde ve kamuda var olmayan Avrupa da bir karşılığı olmayan YÖK tarafından bize verilen Teknik Öğretmen unvanı yerine Kamu Kurumlarında, Teknik Hizmetler sınıfında on yıllardır unvansız ve yetkisiz olduklarından Unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavlarında sistem dışında kalan, Teknik fakülte mezunu olmalarına rağmen kariyer yapma imkanı olmayan Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına Teknoloji/Uygulama Mühendisliği sürecine, Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ile ilgili Bakanlıklar zor uyum sağlayacakları düşünüldüğünden, çıkabilecek hukuki sorunların önüne geçmek amacıyla, mezunların maddi ve manevi mağduriyetinin bir an evvel sonlandırılması için herhangi bir eğitime, sınavına tabi tutulmadan direk Teknoloji Mühendisi Unvanının ve kadrosunun verilmesinin gerekliliğini arz ederim.
hesahin

3795 sayılı kanun 4.,5. ve 6. maddeleri gereğince teknik öğretmelere Mühendislik Tamamlama eğitimi verilerek Mühendis olmaları hakkı tanınmıştır.

Bu kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin 6. maddesinde tamamlama eğitimine girecekler için HER YIL yüksek öğrenim kurumu tarafından sınav düzenleneceği belirtilmiştir.

Ancak 07/08/1992 tarihinden günümüze kadar Yapı Öğretmenliği için (İnşaat Mühendisliği) mühendislik tamamlama eğitimi açılmamıştır.

Artık buna bir çözüm bulunması gerekmektedir. Kamu da özel sektörde 4 yıllık Teknik Eğitim almış olduğumuza rağmen tekniker kadar bile değer görmemekteyiz ve MEB hariç başka bir yerde kullanabileceğimiz bir unvan yoktur.

Meslek Yüksekokulu mezunlarının dikey geçiş ile böle bir imkanları var iken Teknik Öğretmenlerin mühendislik tamamlama gibi bir durumu bulunmamaktadır. Mühendisler ise formasyon derslerini alarak öğretmenlik imkanı bulabilirken bizi teknik öğretmenlerin 2. sınıf vatandaşlığı devam etmektedir.
hesahin

Kamuda çalışanlardan meslek lisesi mezunları teknisyen, meslek yüksekokulu mezunları tekniker ünvanı alabilirken, 4 yıllık teknik eğitim fakültesi mezunları yüksek lisans yapsa dahi uygun ünvan olmadığı için hiçbir ünvan alamamaktadır.

3795 Sayılı yasaya işlerlik kazandırılmasını gerekmektedir.

Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının mağduriyetleri ancak bu şekilde giderilebilir.
hesahin

Her sene dilekçe yazıyorum yöke sınav açılsın diye. Önceleri fiziki mekan sıkıntısı vs. nedenlerle mühendislik tamamlama programı açılamayacağı cevabı geliyordu. İki senedirde çalışmalar devam etmekte olup sonuçlandğında kamuoyuyla paylaşılacaktır deniyor. Kamuda çalışıyorum. Unvanımı kullanamıyorum. Kanunla verilmiş mühendislik tamamlama eğitimini bir an önce açmanızı ve bu haksızlığın giderilmesini istiyorum...
hesahin

Teknik Hizmetlerde eğer daha önce almış olduğunuz (lise, Önlisans) öğreniminiz uygunsa TEKNİSYEN ve TEKNİKER olarak çalışabilirsiniz
Bunun içinde TEKNİK EĞİTİMİ FAKÜLTESİNİ bitirmenize gerek yoktu
YA HAYAT İŞTE BU NEREYE GİTTİ 4 YILLIK EĞİTİM teknisyenden teknikerden farkın yoksa onların yine bir unvanı var öğrenim düzeylerine uygun
hesahin

Mesleki Eğitimdeki sorunların giderilmesi adına Teknik Eğitim Fakülteleri kapatılmış yerine Teknoloji Fakülteleri kurulmuş ancak hukukla ters düşmemek adına kurulan fakültelerin kapatılan fakültelerin devamı olmadığı ilan edilmiştir.

Ancak bu uygulama Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olmuş 70.000 teknik öğretmeni üniversitesi kapatılmış üniversite mezunları haline getirmiştir. Halbuki bu 70.000 teknik öğretmen şuanda özel sektörde bu diplomalarına güvenerek iş yapmaktadırlar ve lise mezunlarından hiçbir farkları kalmamamıştır.

Beklentimiz şudur;

1992 yılında Bakanlar Kurulunun Teknik Öğretmenler 1 yıl okuyarak mühendis olabilirler kararına rağmen YÖK ve TMMOB nin işbirliği yaparcasına bunu uygulamaması-uygulatmaması sıkıntısına tarafınızca müdahele edilmesi

Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının yeni çıkan yönetmeliklerde özel sektörden tamamen silinmesinin önüne geçilmesi adına YÖK ün ve Bakanlar Kurulunun çalışma yapması.
hesahin

Sayın YÖK üyeleri, ben değişen ösym sisteminin ve dolayısıyla teknik eğitim fakültesinin normal şartlar altında son mezunu olacağım. Okul olarak hatırı sayılır bir üniversitede iyi bir
eğitim almama rağmen mezun olduktan sonra ilerisi için ne yazık ki umutla bakamıyorum. Çünkü artık herkesin bildiği üzere "ünvan" gibi büyük bir sorunumuz var. Yurt dışında
tamamlama eğitimi verilirken 1992 yılındaki kanunla hakkımız olan tamamlama eğitiminin neden hala daha uygulanmadığını merak ediyorum. Bizler üniversite kazanmış 4 yıllık fakülte
okumuş insanlarız ancak ülkemizde 2 yıllık önlisans mezunlarına bile DGS ile mühendislik imkanı tanınırken bizler için hala daha bir düzenleme söz konusu değil. Ayrıca TEF'in
kapanmasından dolayı son olarak yüksek lisans imkanı da bizlerin elinden alınmış oldu. Dolayısıyla üniversitelerde bile öğretmen olamayacağız. Ancak ülkemizde mühendis kökenli bir
vatandaş, formasyon alıp öğretmenlik yapabiliyor. Bu şartların eşitlenmesini ve ortadaki haksızlığın giderilmesini talep ediyorum.
hesahin

TEKNİK ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

•Kamu kurum ve kuruluşlarında (atama sayısı çok az olan öğretmenlik hariç) teknik öğretmen kadrosu olmadığı için bu alanda istihdam
edilememek. ( kamu kuruluşlarında teknik öğretmenlerin istihdam edilebileceği kadrolar açmak Devlet Personel Başkanlığının
yetkisindedir.)

•Teknik öğretmen atamaları 1999 yılından bu yana her geçen gün azalmıştır. Bu arada teknik eğitim fakülteleri 1999 yılında 8 tane iken,
2010’da sayısı yaklaşık 20 olmuştur. Son olarak teknik eğitim fakülteleri kapatılmış teknoloji fakültelerine dönüştürülmüş, teknik eğitim
fakültesi mezunları mağdur olmuşlardır.

•Zaten sınırlı sayıda ataması yapılan teknik öğretmenlerin meslek liselerinde ücretli öğretmenlik sistemi yüzünden mağdur olmalarıdır.

•Özel sektörde teknik öğretmen pozisyonunun olmaması 4 yıl eğitim alan teknik öğretmenin 2 yıllık M.Y.O mezunları ve lise mezunları
ile aynı stadüde çalıştırılmaktadır.
hesahin

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1.Mesleki ve teknik eğitime ayrılan payın artırılması ve teknik öğretmenlerin atanmasına öncelik tanınması. 13 yıldır atama sayısı çok az
olan ve bundan dolayı mağdur olan teknik öğretmenlerin atama sayılarının artırılması,ünvan, yetki probleminin giderilmesi

2.Teknik öğretmenlere mühendislik yolunun açılması .

3.Mezun olduğumuz fakülteler kapatıldığı için şu an mağdur durumdayız. Kapatılan fakültelerimizden ötürü kamu kurum ve
kuruluşlarında teknik öğretmenlerin başvurabileceği başvurabileceği kadroların açılması.( teknolog,teknolojist, vb teknik kadrolar)
hesahin

Sayın YÖK Başkanının bize mesajı bu.

Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları 20 yıldır bekliyor. Sanırım bu hızla bi 20 yıl daha bekleyecek.

Yani Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları inşaatlarda ameleliğe, kamuda tekniker-teknisyenden emir almaya devam.

Teknik Eğitim Fakültesinde okuyan öğrenci kardeşlerime bir abi tavsiyesi sakın okulu bitirmeyin. Mezun olursanız öğretmen olma şansınız nerdeyse yok. 4 yıllık mezun olarak kamuda iş bulma şansınız da neredeyse yok gibi. Gidin en kısa sürede bi 2 yıllık yüksekokul okuyun. Hiç olmazsa ne olduğunuz belli olur. Özel sektörde bi işe başvurduğunuzda teknikerim dersiniz...

Bizim başımıza gelenler sizin başınıza gelmesin.

Çünkü Teknik Eğitim Fakültesi Mezunlarının iş başvurusu yaptığı zaman işverenden aldığı genel cevap.

"""hocaaaa burası okul değil."""
besen

Katıldı: 28/02/2012 13:58:01

Mühendislik tamamlama için sınav şartı istemiyor Kanun. Lütfen hakkınızı ararken konuyu iyice araştırın. Zaten OSYM nin açtığı sınavla girdiğimiz Fakülte de lisans diploması almaya hak kazandı isek, sadece Lisans tamamlama eğitimi alarak Ünvan sahibi olabiliriz.
Aslında Lisans tamamlama ibaresi de doğru değil biz zaten Lisans mezunuyuz. (Oda ayrı konu)
omeraltindas

Katıldı: 01/03/2012 15:52:35

Özel sektörde mühendis statüsünde çalışıp teknisyen maaşı bile alamayan, çokça dile getirilen ama hiçbir yasal dayanağı olmayan bir vasıfta çalışan bir tef mezunu olarak artık yeter diyorum. Yıllardır hazırlıkların yapıldığı söylenip susturulduk. hakkımızı savunduğunu iddia edenler hiçbir şey yapmadılar. Artık bu sorunun bir çözüme kavuşması ve muallakta olan durumumuzun netlik kazanmasını istiyorum. Tüm tef mezunu arkadaşlarımızı sesimizi duyuracağımız oluşumlara destek olmaya davet ediyorum.
karatasim

Katıldı: 03/03/2012 14:38:32

Teknik Öğretmen unvanı eğer Teknik Hizmetlerde tanımı varsa karşılığında kadrosu da olsun bizlerde teknisyen ve tekniker olarak değil teknik öğretmen olarak bakılsın artık.
Teknik Hizmetler sınıfı Teknik Öğretmen kadrosunda olalım.
kamuda hala teknisyeniz. .
o kadar yıl oku,staj gör, çalış çabala = teknisyen (yani herşey boşa gitsin . . )
Y.Ö.K. , Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığından böyle bir çalışma bekliyoruz.
hesahin

HAKETTİĞİMİZ MÜHENDİSLİK ÜNVANINI İSTİYORUZ...
hesahin

ÇÖZÜM MERCİLERİNDEN BEKLENTİLERİMİZ

* Diplomalarımızın Fiziki Yapısı ve kadrosu ile zaten kendi fakültelerimiz olan Teknoloji Fakültelerine eş tutulmalıdır.

YA DA

* YÖK tüm Mühendislik fakültelerini tüm teknik öğretmenlere tamamlama eğitimine açmalıdır. Altyapı eksikliği mazeret ise; Açık Öğretim Fakültesini kullanarak uzaktan eğitim ile tamamlama sistemini kurmalıdır.

YA DA

* Tüm mevzuat ayıklanarak Teknik Öğretmenlerin Mühendisler ile aynı haklara sahip olmaları sağlanmalı ve oda kurmalarının yolu açılmalıdır.

Forum Dizini » Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama
Git: