[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Öğretim Üyesi Maaşları
Forum Dizini » Özlük Hakları
Yazar Mesaj
frodo

Katıldı: 22/03/2012 13:37:22

Sayın meslekdaşlarım,
Forumdaki bu başlıkta yazılanlar konunun önemini, verieln örnekler şikayetlerdeki haklılığı zaten ortaya koyuyor.
Konuyla ilgili yetkili makamlardaki yöneticilerimizin de zaten bu konulardan yeterince haberdar olduğunu, ancak harekete geçmediklerini düşünüyorum. Dolayısıyla, asıl konuşulması gereken sorunun büyüklüğü değil, sorunu çözmek ve yetkilileri harekete geçirebilmek için neler yapılabileceği olmalıdır diye düşünüyorum. Buradaki yazılar iyi başlangıç ama sonuç almak için yapılması gereken başka şeyler mutlaka vardır.
Saygılarımla.
fizdr

Katıldı: 16/03/2012 12:10:01

fakültemde üroloji doçenti döner dahil 4000 TL alırken; yeni mezun aile hekimi 7500 TL alıyor ise bir durup düşünmek gerekir!!
aaygun

Katıldı: 01/02/2012 11:52:04

Bir toplantıda "Başbakan' ın bir Profesörün kaç lira aldığını sorar ve 4000 TL cavabını alır, buna inanamaz ve bu maaş çok az yükseltelim demiş fakat bir müsteşar Başbakan' ın kulağına eğilip sayın Başbakan'ın bir bu kadar da ders ücreti alıyorlar demiş." Bu olayı duyan var mı arkadaşlar? ben bir kişiden duydum, maaşların artmaması bu tür !!!!! kişilerin yetkilileri kandırması olabilir mi? Ayrıca bu arada polislere yine zam yapılacağını duydunuz mu?
Kemalvekil

Katıldı: 23/03/2012 22:29:45

Türkiye'de öğretim üyelerinin maaşlarının düşüklüğünün aslında tek temel bir nedeni var. Türkiye'nin bilim adamına ihtiyacı olmaması. Ülke, ekonomisini temelde ticarete ve
ranta dayalı şekilde idame ettiriyor. Kişi başına üretim düşük, hele de yüksek teknoloji gerektiren üretimler oldukça az ya da yok. Bu sistemde diplomalı pazarlamacı
yetiştirecek üniversiteler yeterli oluyor. Bu nedenle bilime ve bilim adamına pek ihtiyaç yok. Maaşlarda buna göre böyle. Zaten bakıldığında ülkede üniversite tanımına uyan
neredeyse bir tane bile üniversite de yok. Maaş sistemi sular idaresindeki Memur Fatma Hanım Teyze'nin sisteminden farklı değil. Ha oradaki memur ha burada öğretim üyesi,
görevlisi veya yardımcısı, hepsi sonuçta memur. Oysa, öğretim üyesi memur olamaz ama bizde kimse kusura bakmasın ama memurdur.
anda41

Katıldı: 15/02/2012 18:53:32

Sayın frodo güzel bir noktaya değiniyorsunuz ancak kim, nasıl tepki gösterecek. Öğretim üyeleri sindirilmiş durumda, var mı hükümete tepki gösterecek ya da göstermeye cesaret edecek bir akademisyen. Bunun adı sindirmektir. YÖK bu işi yapmalı ama duyduğuma göre YÖK'te adlığımız sefalet ücretini bile fazla görenler varmış. Hükümetin ise zaten istediği bu. Şu anda üniversiteler bitmiş durumda. Hatta isterseniz Türkiye'nin SCI deki sıralamasına bakın gittikçe düşüyor ve daha da düşecek. Yani bu iş bitti. Başınızın çarsine bakın.
alirizagul

Katıldı: 28/02/2012 00:29:23

Maaşlarımız, çocuklarımızın okuma azimlerini de etkiliyor. Küçük oğlum "Ben profesör olmak istemiyorum." diyor. Çünkü bütçemizin ay başında açık vermemesi için bizimle birlikte o da birçok nimetten mahrum kalıyor. Bu gidişle, eğer biraz daha uyanıp, bu platforma dile getirilen bazı meslek sahiplerinin bize çok yakın maaş aldıklarını öğrense, okumaktan bile vazgeçecek.
venüs

Katıldı: 25/02/2012 23:09:58

ne takıntı yaptınız mühendis maaşını siz yarbayın,başçavuşun savcının maaşını öğrenin.mühendis az bile alıyor.bence başkalarının çokluğu değil siz az almanız yanlış. evet bir bilim adamı bu kadar az almamalı.mühendisin aldığı bence az bile .30 yıllık mühendiz 30 yıllık subay veya savcının yarısı kadar alıyor beyler.
alirizagul

Katıldı: 28/02/2012 00:29:23

Bazı Üniversitelerimizde öğretim elemanlarına kurum geliştirme ödeneği adı alltında bir meblağ ödeniyor. Bu meblağ üniversitenin bulunduğu yere ve sahip olduğu imkanlara göre maaşın % 70'ine varan oranlarda değişiyor. Bildiğim kadarıyla bu meblağ bazı üniversitelerde maaşın % 90'ına yaklaşıyor. Bu da ülkemizdeki öğretim elemanlarına yapılan toplam ödemenin fazla görünmesine neden oluyor. Öğretim üyesinin durumu kadar bölge ekonomilerini de iyileştirmeyi hedefleyen bu uygulama gözden geçirilebilir. Çünkü bugün mağdur durumda olan, özellikle büyük şehirlerde görev yapan arkadaşlarımızdır. Uygulamada bu durumun dikkate alınmasında yarar vardır. Öğretim elemanı maaşlarının günün şartlarına göre güncellendikten sonra, gerek görülen üniversitelerde makul miktarlarda kurum geliştirme ödeneğinin verilmesi, çözüm olarak düşünülebilir.
mebego

Katıldı: 01/04/2012 11:30:50

ODTÜ'de mühendislik fakültesinde 2 yıldır doçent olarak çalışıyorum. En son aldığım maaş A1 dil tazminatı dahil 2490 TL.
anda41

Sayın Kemalvekil belirttiğiniz gibi akademisyenlerin büyükçoğunluğu bilim adamı olduğunun farkında bile değil öyle bir algı bile yok. Gerçi bunun sorumlusu da sistemdir. Sistem bilimadamından ziyade memur istiyor ve YÖK o işi başardı. Hakkını aramaktan aciz, sünepe, korkak yarısı depresyonda bir camia. Bu mesleğin hiçbir cazibesi kalmadı. Yeni YÖK başkanından bir gelişme beklerdik ama olmadı. Eskisi de hatırlarsanız Performansa dayalı sistemi getirecekti. Bizim üniversitede herkes maaşların düşüklüğünden bahseder ama gelin yürüyelim deseniz 3 kişi bulamazsınız. En çok şunu merak ediyorum Çağdaş, modern gelişmiş bir ülkede bilim ve üniversitelerin bu kadar ayaklar altına alınması sağlıklı bir gelişme değil. Bırakın Avrupa'yı Afrika ülkeleri bile bilime bizden daha çok önem veriyor.
guzlem

Katıldı: 22/03/2012 14:39:38

2 Nisan 2012 araştırma sonucu yabancı gazete makalesi lütfen okuyunuz. Türkiyede akademisyenler etiyopya kadar geri. Malezya güney afrika, hindistan ülkelererinde aylık maaş 8000 doların üzerinde. işte buyurun ayrıntılı linkten inceleyin uluslararası araştırmayı. Sayın YOK başkanıma, Milli Eğitim Bakanlığına, Sayın Başbakanımıza arzolunur.

http://www.nytimes.com/2012/04/02/world/europe/02iht-educlede02.html?_r=1&pagewanted=all?src=tp

Ethiopia ($864). Academics in Canada, where the entry level salaries averaged $5,733, and full professors were paid an average of $9,485, had more cause for celebration than in the United States, where newly hired faculty members averaged $4,950 and full professors $7,358 — a figure that put the United States behind Italy ($9,11, South Africa ($9,330), Saudi Arabia ($8,524), Britain ($8,369), Malaysia ($7,864), Australia ($7,499), and India ($7,433). etc....
anda41

http://nyti.ms/HeHdYB
How Much Is a Professor Worth?: http://nyti.ms/HeHdYB
Canada, where the entry level salaries averaged $5,733, and full professors were paid an average of $9,485, had more cause for celebration than in the United States, where newly hired faculty members averaged $4,950 and full professors $7,358 — a figure that put the United States behind Italy $9,118, South Africa $9,330, Saudi Arabia $8,524, Britain $8,369, Malaysia $7,864, Australia $7,499, and India $7,433.

http://www.nytimes.com/2012/04/02/world/europe/02iht-educlede02.html?_r=3&pagewanted=1

işte ülkemizin akadamisyenlerini kıyaslayın hindistandan malezyadan çooooooook geri
celebi

Katıldı: 06/02/2012 08:52:22

sayın başkanım yeni göreviniz hayırlı olsun.. Allah utandırmasın..
malum defalarca yazmıştır arkadaşlarımız ama ben tekrar etmek istiyorum.. biz öğretim elemanlarının maaşı neredeyse okulda en düşük maaş. ben mühendis ve öğretim görevlisiyim; tekniker benden yaklaşık 450 TL fazla alıyor. belliki bizim suçumuz fazladan okuyup fakülte bitirmek ve üstüne yüksek lisans yapmaktır. bu nasıl adalet!! ya biz öğretim elemanlarına hak ettiğimiz ücret verilsin yada bizi tekniker kadrosuna atayın...
iyi çalışmalar diliyorum..
anda41

Sayın aaygun AKP ülkeyi böyle mi yönetiyor yani bir bürokrat efendim bu akademisyenler ek dersleri de ekleyerek bu kadar alıyorlar ve Başbakan bunu yutmuşsa vay halimize. Peki aynı burokrat Vali ya da Belediye Başkanlarının giydirilmiş ücretlerinin 30-40 bin lira olduğunu söyledi mi acaba. Yakında Tıpçıların aldıkları döner sermayeyi de öğretim üyeleri sayısına bölüp şu kadar maaş alıyorlar diyecekler. Peki bunlar demesine diyorlar da bizim YÖK ve yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan dekanlar, rektöler ne diyorlar acaba. Söyliyeyim bir daha ki seçimlerde tekrar atanmanın derdindeler.
trexq

Katıldı: 15/04/2012 20:08:18

anda41 yazdı:Sayın YÖK Başkanına
Elektrik Mühendisliği bölümünde asistanım. Doktoramı geçen ay bitirdim. Şu anda yrd.doç kadro su bekliyorum. Bizim fakültede görevli elektrik teknisyeni kadar maaş alamıyorum. Yani
fakültedeki elektrik teknisyeni benden yüksek alıyor. Güya ben bilim adamıyım. Açıkcası bundan sonraki hayatımda sadece bilimsel formaliteleri yerine getireceğim. Başarabilirsem bilim
yerine filim yapacağım. Aslında sistem de bunu istiyor.

merhaba ben eem öğrencisiyim. bir ders için araba vs yapıyor makine müh. okuyan arkadaşlar. ordaki teknisyen recep ustayla konuşuyoruz . arkadaş dedi ki abi mühendis olmak
istemezmiydin?
ustanın verdiği yanıt tam vurguladıgınız noktaya denk "200 lira için mi?"
araştırma görevlilerin ücretlerinin az oldugunu biliyordum ama yar doç ve doç ların maaşları şaşırttı beni. demek pmyo yi bitirip polis olan lise arkadaşım bizim araştırma görevlilerine eşit
veya daha yüksek alıyor.

Forum Dizini » Özlük Hakları
Git: