[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA
Forum Dizini » Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama
Yazar Mesaj
e_ates

Katıldı: 10/04/2012 12:56:52

yıllardır yasa olmasına rağmen neden tamamlama eğitimi olmuyor yetkililerden çözüm bekliyoruz
murater

Katıldı: 30/03/2012 16:11:49

Sayın Yök yetkilileri bunca insanın çığlığını duymalı artık
tekniköğretmen

Katıldı: 03/03/2012 01:04:29

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

1-Tüm Teknik Öğretmenlere kendi branşlarında Mühendis ünvanı verilsin.
2-Sınavsız olarak isteyen Teknik Öğretmenler devlet ve özel ünv.lere başvurarak fark derslerini alarak(varsa; bence yok hatta fazlamız bile var) 1 yarıyıl veya en fazla 2 yarıyıl okuyup Mühendis ünvanı alsın.
Çünkü mühendisler hiçbir sınava girmeden herhangi bir ünv.de eğitim formasyonu alıp öğretmen olabilmektedirler.Yani almadıkları dersleri alabilmektedirler. Bu nedenle bizde aynı şekilde hareket edebilmeliyiz.
3-ÖSYM nin yapacağı merkezi bir sınavla (DGS gibi,ALES gibi,YGS,LYS gibi,...)Teknik Öğretmenler için mühendislik tamamlama sınavını kazananlar Ünv.lerin Mühendsislik Fak.ve Teknoloji Fak. kontenjanlarına göre yerleşip 1 yılda varsa fark derslerini alıp Mühendis diploması alsın.
Burada çok önemli husus şudur;Sınavı OTDÜ veya İTÜ veya başka bir Ünv.yapmamalıdır.Çünkü bu ve diğer Mühendis kökenli fakülteler Teknik öğretmenlerin Mühendis olalarını istemiyorlar.Adeta TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN MÜHENDİSLİK TAMAMLAMAMA sınavı hazırlarlar.Buda adil değildir.Sınav adil eşit şartlarda olmalı ve ÖSYM merkezi olarak yapmalıdır.
4-Teknik Öğretmenler YGS ve LYS sınavlarında herhangi bir Mühendislik Fak.veya Teknoloji Fak.kazanırsa sadece daha önce almadığı derslerden oluşan 1 yarıyıl veya 1 yıl eğitim alsın ve Mühendis ünvanı alsın.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

5-Teknik öğretmen YGS ve LYS de Teknoloji Fak.kazanırsa 1 YIL FİZİK,KİMYA VE MATEMATİKten oluşan BİLİMSEL HAZIRLIK SINIFI adındaki derslerden muaf olsun.Çünkü bu dersler End.Mes.Lis.yeni bitirip Mühendislik kazananlara uygulanabilir.
Fakat EMLden sonra TEKNİK EĞTİM FAKÜLTESİ bitirmiş ve TEKNİK ÖĞRETMEN ünvanı almış hocalarımıza uygulanamaz.
Bu fakülteyi kazanan Teknik Öğretmenler son sınıftan başlatılrak almadıkları dersler verilerek 1 yılda mezun olup Mühendis diploması almalıdırlar.
6-Teknik Öğretmenler Mühendislik derslerinin uygulamalı olanlarının tamamını almışlardır.Alınmayan dersler varsa onlar da teorik derslerdir.Bu dersler UZAKTAN EĞİTİM yoluyla altyapısı uygun olan Sakarya Ünv.,İstanbul Ünv.,gibi ünv.lerden alınabilir.Böylece sıkışıklık durumu da olmaz.
falcon0146

Katıldı: 05/04/2012 15:03:39

]Tek ümidimiz sizsiniz Sayın Başkanım..Artık birşeyler yapılsın istiyoruz....Lütfen Başkanım çözüm getirin bu soruna....
Gerçekçi

Katıldı: 04/04/2012 16:52:35

YÖK tüm Mühendislik fakültelerini tüm teknik öğretmenlere tamamlama eğitimine(1992 yılında çıkan 3795 sayılı kanunu uygulayarak ) açmalıdır. Altyapı eksikliği mazeret ise; Açık Öğretim Fakültesini kullanarak uzaktan eğitim ile tamamlama sistemini kurmalıdır.

ya da

-Tüm mevzuat ayıklanarak Teknik Öğretmenlerin Mühendisler ile aynı haklara sahip olmaları sağlanmalı ve oda kurmalarının yolu açılmalıdır.

Teknik Öğretmen Unvanın İşe Yaradığı Maaş Kalemleri

Özel Hizmet Tazminatı Teknik Öğretmenler için belirlenen oran üzerinden teknisyen ve teknikerler faydalanmaktadırlar.

style

Katıldı: 01/02/2012 14:03:29

artık bizimde sesimizi duymalısınız
Gerçekçi

1999 yılına kadar Teknik Eğitim Fakültelerini, hem düz lise hem de meslek lisesi mezunları, üniversite sınav puanına göre kendi özgür tercihleri doğrultusunda seçerken, o yıldan itibaren ise bu fakültelerin öğrenci profili, meslek liselerine farklı katsayı uygulamasının başlamasıyla farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. YÖK bu uygulama ile meslek liselerinde alanlarında teorik ve uygulama anlamında bilgi edinmiş ve yüksek öğrenim için gerekli temeli oluşturmuş en başarılı öğrencilerin meslek seçme haklarını elinden almış ve yerleştirme puanlarına verilen ek puanı da mühendislik fakülteleri yerine Teknik Eğitim Fakültelerinin tercihi durumunda vererek, bu öğrencilere hem farklı bir meslek hem de mühendislik yolunu kapatmıştır. Bu öğrenciler, mezunlarının ataması şu an %5’i bile bulmayan Teknik Eğitim Fakültelerinde okumak zorunda bırakılmış ve bu fakülte mezunlarına adeta göz göre göre işsizlik garantisi verilmiştir. Daha lise yıllarında kendi gelecekleri ile ilgili karar verecek olgunluğa erişmemiş çocuklar
Gerçekçi

1999 yılından itibaren ise teknik öğretmen ihtiyacı, kadroların dolmuş olması, meslek liselerine olan talebin düşmesi ve emeklilik zamanı gelmiş öğretmenlerin emekli olmaması nedeniyle keskin bir şekilde düşmüş ve teknik öğretmen atamalarının oranı %5’in çok daha altına gerilemiştir. Bu sebeplerden dolayı ataması yapılmayan teknik öğretmenler özel sektöre yönelmiş ve burada da unvan sorunuyla karşı karşıya kalmışlardır. Dolayısıyla bu unvana duyulan ihtiyaç onları mühendislik tamamlama programlarına yönlendirmiştir. Ancak bu noktada da YÖK’ün ve üniversitelerin öğretim elemanı, mekan ve teknik donanım yetersizliğini bahane ederek bu programları açmama kararlarıyla kendilerine tanınmış olan yasal haktan yararlanamamışlardır. Hatta bu programlara başvuruda bulunan yüzlerce mezunun dilekçeleri YÖK tarafından dikkate alınmayarak, dilekçelere cevap dahi verilmemiştir. Maalesef bu programların 2002 yılından itibaren bir daha açılmamasıyla zaten hiçbir zaman tam olarak etkin bir şekilde uygulanmayan yasa rafa kaldır
Gerçekçi

Teknik Eğitim Fakülteleri, alanlarında teorik ve uygulama anlamında hem mühendislik hem de eğitim derslerini birlikte barındıran ders içeriği ile kurulmalarının ardından uzunca bir süre, o dönemdeki teknik öğretmen ihtiyacının fazla olması nedeniyle, kuruluş amacı olan meslek liselerine teknik öğretmen yetiştirme işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getirmiştir. O dönemin teknik öğretmen ihtiyacı Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarıyla karşılanmış ve eksik kadrolara mühendislik fakültesi mezunları atanmıştır. Ayrıca Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının büyük bir çoğunluğu öğretmenlik mesleğini seçerken, küçük bir bölümü de özel sektörde imza yetkisi gerektirmeyen mühendislik dallarında çalışmayı tercih etmiştir. Bu özel sektörde çalışan teknik öğretmenlerin imza yetkisi kazanabilmesi için 1992 yılında teknik öğretmenlere en fazla 2 dönem ya da daha az süreli bir eğitimi kapsayan mühendislik tamamlama programına yönelik 3795 sayılı yasa çıkartılmıştır. Ancak bu yasadan faydalanmak isteyen teknik öğretmenler bir ç
Gerçekçi

En az 4 yıllık yükseköğrenim görenlerden: Başmühendis, Başmimarlar Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, şehir plancılarından, Jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, bölge plancısı, arkeolog, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi olanlarla, 29/4/1992 tarihli ve 3795 sayılı Kanuna göre teknik öğretmen unvanı alanlara %2.0 oranında ödenmesi gerektiğinin yazılmasına rağmen görevlendirme yapılırken teknik öğretmenler teknisyen ve tekniker olarak görevlendirilmekte ve idari mali işlerde bu hesaplama yapılırken bizlerin adımızın geçmesine rağmen hiçbir zaman ödenmemekte bunun nedeni de kadro üzerinden ödenmesi olarak karşımıza çıkmakta.
pars

Katıldı: 18/03/2012 18:26:05

TEF'lilerin sorunları yıllardır ihmal edilmiştir. Yapılan kanunlar uygulanmamış ve günü kurtarma derdine düşülmüş, verilen sözler tutulmamış teknik öğretmenler hani şu kutsal meslek erbabları sürekli çocuk gibi kandırılmıştır. Merak ettiğim bir kaç konu var,Yine kendi kendime sorup ,karşımda muhattap olmadığı için kafamdan cevaplamayı düşünüyorum.Kendime başarılar diliyorum.

1-Ünvan konusunda TMMOB den mi çekiniliyor yoksa TMMOB devletin üzerinde bir makammı da bizim mi haberimiz yok?
2- 1992 yılında çıkartılan kanun neden işletilmiyor övündüğümüz koskoca devletimizin buna gücü mü yetmiyor?
3- Bize ünvan yok atama yok ama bazı İyi fakülte mezunlarını eritmek için ek müfredatlar düzenleniyor hatta bu fakülte mezunlarının öğretmenlik yapması için pedagojik formasyon veriliyor, atamalarda rekorlar kırılıyor ma TEF lilerin sorunları neden çözülmüyor.

Sığınmacıların bile sorunlarının çözüldüğü ülkemizde TÜRK vatandası olan bizlerin problemleri neden çözülmüyor ?

VASIF DEĞİL ÜNVAN İSTİYORUZ.

SAYGILAR.
Gerçekçi

2012 yılı eşit işe eşit ücret kapsamında idari kadroda teknik hizmetler sınıfında görev yapan Teknik Öğretmenler, teknisyen ve tekniker gibi ünvanlarla çalışması yetmezmiş gibi 18 TL gibi komik bir artışla ödüllendirilmiştir.
Gerçekçi

Kamuda çalışan TEF mezunu Teknisyen ve Teknikerler Teknik Öğretmen unvanının teknik hizmetler sınıfında sayılmasına rağmen yine kadrosu olmadığı için maaş kalemlerinin hepsini yine bulundukları kadro üzerinden almaktadırlar yani Teknik Öğretmenler Teknisyen ve Teknikerden öteye gidememektedir.
Gerçekçi

Kamuda Teknik Öğretmen diye bir kadro mevcut olamadığından YÖK tarafından bizlere verilen bu unvanın kamuda statü olarak bir geçerliği yoktur.Öğretmenlik mesleği dışında Teknik hizmetlerde Genel İdare hizmetlerinde ve diğer hizmet sınıflarında çalışan TEF Mezunları unvan değişikliği sınavına hiçbir suretle girememekte ve bununla beraber öğrenim seviyesin kat kat altında bir kadroda iş yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadır.Yaptıkları işlerin altına YÖK bu unvanı kullanabilir demeleri rağmen (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Yürütme Kurulunun 19/08/1991 tarihli ve 91.30.905 sayılı Kararında, Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının teknik öğretmen unvanını kullanmalarını yönünde karar almıştır) kamuda memurlar yaptıkları işin altına bulundukları kadronun unvanını yazdıklarından hiçbir zaman teknik öğretmen unvanı kullanamamışlardır. İşlerimizin altında teknisyen ve tekniker olarak imza attığımızdan geçmişten bu güne kadar Teknik Öğretmen unvanının adı var kendi hiçbir zaman var olmamıştır. Bu nedenle Teknik Öğre
Gerçekçi

Bu çerçevede, Mesleki ve Teknik Eğitimin çatı kanunu olan 3795 sayılı kanunun değiştirilerek veya işlerlik kazandırılarak, Teknik Eğitim Fakültesi Mezunlarının unvan sorunun çözümü; Hükümet programında yer alan ve 2023 de gelişmiş ülkelere uygun bir şekilde Mesleki ve Teknik Eğitimin % 60-70 çıkarılması ile antidemokratik olarak uygulanan ve YÖK’çe yeni değiştirilen katsayı sorunu çalışmalarına büyük paralellik ve bütünlük arz etmekle birlikte, bu çalışmaların zemini ve destekleyicisi konumunda olacaktır.

Forum Dizini » Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama
Git: