[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
YÖK'ün 4'lü sistemi 100'lük sisteme çeviren not dönüşümün de büyük haksızlık var !!!!!
Forum Dizini » ÖYP
Yazar Mesaj
paradox06

Katıldı: 04/02/2012 09:52:27

Yök'ün not dönüşüm tablosuna göre 4 üzerinden 2 nin karşılığı 53.33 iken, örneğin; Gazi Üniversitesinde ise 4 üzerinden 2 nin karşılığı 70 dir. Aradaki bu farkın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz yani; ders geçme notu 60 olan ve bunun 4 üzerinden karşılığı yaklaşık olarak 2 olan bir üniversiteden mezun olan bir kişi ile ders geçme notu 70 olan ve bunun 4 üzerinden karşılığı 70 olan bir üniversiteden mezun olan kişinin denk olmadığı çok açık ortadadır. Bu yüzden bu haksızlığın bir an önce düzeltilip YÖK'e ait olan not dönüşüm tablosunun tekrar düzenlenmesini istiyoruz.

Bu mesaj 1 kez düzenlendi. Son güncelleme 10/02/2012 19:19:29 tarihinde yapıldı.

öypmağduru

Katıldı: 21/05/2012 21:44:45

Bu haksızlığın önüne nasıl geçileceğini bilemiyorum. Bana kalırsa bir bilim sınavı yöntemine geçilene kadar en adil sistem olan ALES ve onu destekleyen dil sınavının puanlarının geçerli olmasıdır. Yoksa bu nor ortalaması hadisesi çok canlar yakacak...
mefk

Katıldı: 16/04/2012 15:47:48

kesinlikle katılıyorum en çok mağdur olunan ve mağdur olduğumuz konu bu..Lisansta aldığımız yüzlük genel ortalamayı heryerde kullanabileceğiz söylendi..Benim yüz üzerinden 75 ve ben
bir çok şeye yeter diye düşündüğümden çok yükseltme ihtiyacı duymadım.
poyrazlı

Katıldı: 13/06/2012 17:11:36

Arkadaşlar ben de 4 lük sistemde geçme notu 60 olan bir üniversiteden mezunum. Dönüşüm tablosu adaletsiz evet kesinlikle ama üzülerek söylüyorum bu ÖYP geldikten sonra bölüm başkanları "bizim mezunlarımız sıralamaya girsin" diyerek yeni öğrencilere yüksek puanlar vermeleri yönünde hocalara direktifler veriyor. Benim dönemimde sınıf birincisi en fazla 80 not ortalaması ile mezunken şimdi derecesiz öğrenciler 90 puanla mezun oluyor. ÖYP nin eski mezunları mağdur etmesi de dönüşüm tablosu ile eş değerde. Bu konuya dikkat edin lüften. ÖYP de kullanılacak puanlar branş bazında yapılacak sınavlarla oluşturulmalı. Kininiden ya da çıkarından beslenen hocaların insiyatifine bırakılmamalı. Bu şekilde de eski ve yeni mezunlar alanlarındaki yansız ve gerçek sıralama ile yarışmalı. ÖYP de yüksek lisans ya da doktora mezunlarının lisans mezunları ile bir tutulması yani nitelikleri aynı olmayanları aynı torbada değerlendirmek çok mantıksız. Bu konudaki mağduriyetler bu düzenleme ile hafifleyecektir unutmayın..

Forum Dizini » ÖYP
Git: