[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
35. madde
Forum Dizini » ÖYP
Yazar Mesaj
30murg


Katıldı: 01/02/2012 11:18:19
Mesajlar: 2
Çevrimdışı

ÖYP 35. MADDE

35. madde kapsamındaki görevlendirilmelerde "Mecburi Hizmet Sözleşmesi"nin Araştırma Görevlilerine imzalatılması durdurulmalıdır.
Çünkü:
Bu kapsamda başka bir üniversiteye atanan araştırma görevlisi yaptığı hizmet karşılığında maaş almaktadır.
Oysaki Mecburi Hizmet Sözleşmesinde verilen maaş kredi gibi gösterilmekte; başarısızlık, istifa gibi durumlarda sözleşmenin ilgili maddeleri uyarınca Araştırma Görevlisine çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır.

Ayrıca gidilen üniversitedeki Öğretim üyeleri bu kapsamda gelen Araştırma Görevlilerine; imzaladıkları sözleşme çerçevesinde herhangi bir şekilde oradan ayrılamayacaklarını bildikleri için kendilerine mobbing yapmakta ve kendi elemanları olmadıkları için ilgili görevlilere çok fazla iş yükü getirmektedirler.

Son olarak bu araştırma görevlileri imzalamak zorunda oldukları bu sözleşme yüzünden herhangi bir aidiyet geliştirememekte, gittikleri üniversitedeki Öğretim elemanları onları nasıl olsa bir gün gidecekler gözüyle baktıkları için onlara sahip çıkmamaktadırlar.

Bu doğrultuda Başka üniversitelerde lisansüstü eğitim alan Araştırma Görevlilerine herhangi bir hukuki dayanağı bulunmayan bu sözleşmenin imzalatılmasının durdurulması gerekmektedir.
fuksel


Katıldı: 02/02/2012 09:21:03
Mesajlar: 1
Çevrimdışı

35 madde tarafından görevlendirilmiş biri olarak böyle bir forumda dertlerimizin paylaşıldığı bir ortamın hazırlanması çok güzel bir gelişme. gerek öyp ile atanalar ve gerekse 35 . madde ile görevlendirilenlerin sorunlarını dinleyip (ümit ederek) çözüm yolları arayacağına inandığım bu forumun faydalı olacağını düşünüyorum. evet bizlere imzalatılan sözleşme karşlığında köle muamelesine tutlmak ve bunu kimsenin görmeden sistem böyle ne yapacaksın deyip çaresiz bu siteme ayak uydurmak zor bir durum. 35 madde ile sizin anlattığınız gerek sözleşme ve gerekse yaptırımlar aysberglerin görünen yüzü olsa gerek. bunun hem ruhi hemde ailevi boyutları daha ciddi boyutlarda olduğunu düşnüyorum. bir an önce 35 madde ile başka üniverstede( gene T.C. sınırlarında) görev yapan elemanlarımızın daha sağlıklı bir şekilde faydalı olmasını sağlamamız için kaldırılması gerektiği kanısındayım. üniversteler arş.gör. lerine köle muamelesi yapmamalıdır. bir an önce bu yanlışın düzeltileceği ümidi ile...
MertOcak


Katıldı: 01/02/2012 23:47:43
Mesajlar: 3
Çevrimdışı

Ne sebepler dahilinde olursa olsun bir insanın, kendi emeğini de ortaya koyduğu halde, eğitim hakkı gibi bir temel hakkı için gelecğeini ipotek altına almak TC Anayasasına ve Devlet Memurları kanuna aykırıdır. Umarım bu haksızlığın düzeltilmesi için YÖK gereken adımları atacaktır
HasanHoca


Katıldı: 01/02/2012 23:28:43
Mesajlar: 4
Çevrimdışı

30murg yazdı:ÖYP 35. MADDE

Ayrıca gidilen üniversitedeki Öğretim üyeleri bu kapsamda gelen Araştırma Görevlilerine; imzaladıkları sözleşme çerçevesinde herhangi bir şekilde oradan ayrılamayacaklarını bildikleri için kendilerine mobbing yapmakta ve kendi elemanları olmadıkları için ilgili görevlilere çok fazla iş yükü getirmektedirler.

Son olarak bu araştırma görevlileri imzalamak zorunda oldukları bu sözleşme yüzünden herhangi bir aidiyet geliştirememekte, gittikleri üniversitedeki Öğretim elemanları onları nasıl olsa bir gün gidecekler gözüyle bakmaktadır.


Hocam çok haklısınız.
endemikplant


Katıldı: 01/02/2012 13:41:24
Mesajlar: 6
Çevrimdışı

arkadasimiza katilmamak elde degil. OYP lilere imzalatilan senetler tamamen hukuksuzdur. 657 sayili devlet memurlari kanunun ek 35. maddesiyle mecburi hizmet yukumlulugu
kaldirilmistir. buna ragmen YOk ve universitelerin mecburi hizmet dayatmasi ve senetler yururlukteki kanunlarimiza ve anayasamiza aykiridir.
Mhnds Esin


Katıldı: 01/02/2012 14:23:01
Mesajlar: 10
Çevrimdışı

35. madde kapsamında bayağı yüksek miktar talep eden sözleşmelerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Zorunlu hizmet uygulamasının acilen kaldırılmasını beklemekteyiz. Kadro sorunları yüzünden lisansüstü eğitime başlayamayan araştırma görevlileri, hem işten atılma tehdidi altında kalmakta hem de asıl görevleri dışında, memur ve hizmetlilerin görev alanına giren angarya işlerle çalıştırılmak zorunda kaldıklarını belirtirken, hazırlanan metinde 35. madde ile görevlendirilmeyi kabul eden araştırma görevlileri, tek taraflı olarak hazırlanan ağır, haksız ve ölçüsüz kefalet ve taahhüt senedi imzalamak zorunda bırakıldıklarını en büyük sorun olarak gördüklerini belirtiyorlar.
burcin


Katıldı: 01/02/2012 13:39:15
Mesajlar: 3
Çevrimdışı

Araştırma görevlileri görevlendirildikleri üniversitede derslere girmekte, danışmanlık yapmakta, bölümlerin ve enstitülerin istediği her tür işte görevlendirilmektedirler. İmazaladıkları senetlerin maddi karşılığını fazlasıyla ödemektedirler. Ayrıca evlilik, sağlık vb. nedenlerden dolayı üniversitelerine dönemeyen araştırma görevlileri ve aileleri (mecburi hizmet ve senetlerin geçerli olmadığı onlarca mahkeme tarfından kabul edilmesine rağmen) yıllarca mahkemelerde sürünmekte, psikolojileri bozulmaktadır. Bu konuda mağdur olmuş binlerce araştırma görevlisinin mağduriyetinin giderilmesi için kalıcı çözümler getirilmesi gerekmektedir.
omerfaruk


Katıldı: 01/02/2012 14:38:07
Mesajlar: 9
Çevrimdışı

bence de ortada bir hukuksuzluk var hiç olmazsa şu senet olayı kaldırılsın zorunlu hizmete sözüm yok
bengul


Katıldı: 01/02/2012 13:13:36
Mesajlar: 5
Çevrimdışı

Senetlerin imzalatılması zorla kimsenin çalıştırılamayacağı şeklindeki insan hakları maddesine aykırı bir uygulamadır.
arus


Katıldı: 02/02/2012 11:03:29
Mesajlar: 8
Çevrimdışı

35. madde ile yurtiçinde görevlendirilen araştırma görevlileri (yurtdışına gönderilen arkadaşların aksine) görevlendirildikleri üniversitede verilen her türlü görevi (gözetmenlik, ders anlatımı, lab. görevi, ödev-rapor okuma dışında bölüm tarafından verilen görevler dahil) yapmaktadır. Bu görevleri aldıkları maaş karşılığı yaptıklarına göre senet geri ödemeleri sadece maaaş dışı harcamaları (seyahat vb.) içermelidir.
Arkadaşlarında dile getirdiği gibi "evlilik, sağlık vb. nedenlerden dolayı üniversitelerine dönemeyen araştırma görevlileri ve aileleri (mecburi hizmet ve senetlerin geçerli olmadığı onlarca mahkeme tarfından kabul edilmesine rağmen) yıllarca mahkemelerde sürünmekte", maddi ve manevi olarak mağdur olmaktadırlar.
Mağdur olan ve olması muhtemel kişi sayısı dikkate alındığında, konunun YÖK tarafından geniş bir şekilde ele alınması ve bir an önce çözüme kavuşturulması bir gereklilik halini almıştır. Yakın zamanda sorunları çözülmüş ve sadece bilimle ilgilenen insanlar olmamız dileğiyle...,
mehmed


Katıldı: 01/02/2012 11:33:56
Mesajlar: 9
Çevrimdışı

ÖYP ve 35. madde senetlerinde yıllardır yaşanan sıkıntı ve şikayetlere rağmen bir çözüm üretilememiş olması; yeni alınan binlerce ÖYP Araştırma Görevlisinin tedirgin olmasına sebep olmuştur. Çeşitli forum siteleri takip edildiğinde; yeni başlayanların bile ÖYP programından soğuduğu görülecektir. Mevcut durumda, belirsizlikler, güven sorunu ve tedirginlikler var ve malesef 1997 den beri daha ideali! bulunamadı. Mevcut mevzuatlar, sosyalleşmeyi engellediği gibi başarıyı da tehdit etmektedir. Bu sorunlar teşhis edilmeli ve çözülmesi için "Üniversitelerden görüş beklenmeden" gerekli düzenleme yapılmalıdır. Yeni alınacak 4000 Araştırma Görevlisinden ve 8000 yakınından 200 000 TL' lik senetler almak, 12000 yeni kişiyi tedirginliğe mahkum etmek bu camiaya yakışmıyor gerçekten. Yakışmamalı da.
mehmed


Katıldı: 01/02/2012 11:33:56
Mesajlar: 9
Çevrimdışı

Mevcut uygulamada, ÖYP kapsamında 35. madde ile görevlendirme talep edenlerden Re'sen Taahhütname ve Kefaletname senedi istenmektedir. 200 000 TL gibi astronomik rakamların yazılı olduğu bu senetleri imzalamak ve 2 şahide de imzalattırmak zorunda olduğumuz trajik bir gerçektir. Senedin ihlal durumları ise; eski Üniversitenin izni olmadan ABD değiştirmek, öğrenimi yarıda bırakmak, başarısız olmak, istifa etmek veya müstafi sayılmak, vb. Re'sen Taah. senetleri 12 Ocak 1997 tarihinden itibaren alınmaktadır. Bu problemleri çözmek üzere 2004 yılında 657/ek35 çıkartılmasına rağmen uygulanmamaktadır. Bizler Öğretim Üyeliği gibi saygın bir meslek mensubu olacakken bu tarz psikolojik baskıları hak etmiyoruz. Mevcut durum, malesef bazı hocalarca istismar edilmeye ve mobbing davranışlarının artmasına ortam hazırlamaktadır. Esnek uygulanabilecek bir Mecburi Hizmete kimsenin karşı olacağını sanmıyorum, ancak; onlarca Danıştay kararına konu olan Senet ve Tazminat prangalarından kurtulmak HAK'tır ve HAK olarak görülmelidir.
endemikplant


Katıldı: 01/02/2012 13:41:24
Mesajlar: 6
Çevrimdışı

hem senetlerin hukuksuzlugu hem de mecburi hizmetin kanunlarimiza aykiriligi bizzat idari mahkemeler, danistay ve basbakanlik devlet personel dairesi tarafindan kabul
edilmistir
gocen


Katıldı: 06/02/2012 00:48:32
Mesajlar: 4
Çevrimdışı

ben de 35. madde ile görevlendirilmiş biri olarak şunu söylemek istiyorum. Yaşamayan bilemez: işin psikolojik boyutu gerçekten çok yüksek. Bir an önce mağduriyetlerimizin giderilmesini ümit ediyorum.
gocen


Katıldı: 06/02/2012 00:48:32
Mesajlar: 4
Çevrimdışı

ne türden sıkıntılar yaşadığımıza bir örnek vermek istiyorum. Aşağıda beni görevlendiren Üniversite Rektörünün bana atmış olduğu maili aynen yazıyorum
Dürüst olduğun için sağol, en az profesör olana kadar çalışma sözü vermeyene kadro vermiyoruz, kendine başka kadro bul, görevlendirmeni iptal edeceğiz.

Söz veriyorum desem ne olacak, bir Üniversite'nin Rektörü sözle mi iş yapar. Böyle keyfi bir muamele olabilir mi?
Böyle bir durumda bizim başarılı olmamız mümkün mü?
Sayın moderatörden ricam bunu yayınlamayacaksanız bile lütfen YÖK Başkanımıza iletiniz
 
Forum Dizini » ÖYP
Git: