[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Bir Üniversitede Yüksek Lisans veya Doktora Yapıyorken ÖYP'yi Kazanmak
Forum Dizini » ÖYP
Yazar Mesaj
Mühendis

Katıldı: 01/02/2012 12:31:18

Bir üniversitede yüksek lisans veya doktora yapıyorken öyp programını kazanınca; yapmakta olduğumuz yüksek lisans veya doktoranın sayılıp, kaldığımız yerden devam edebilmemiz ve öğrencisi olduğumuz üniversiteye görevlendirmemizin yapılabilmesi ile ilgili karşılaştığımız sorunlarla ilgili yeni düzenlemeler yapılabilir. Saygılarımla

Bu mesaj 1 kez düzenlendi. Son güncelleme 03/02/2012 17:06:51 tarihinde yapıldı.

aarici

Katıldı: 03/02/2012 17:40:55

İlgili üniversite "Ben enstitümdeki programlarda öğretim üyesi yetiştireceğim." diyerek ÖYP kadrosu açıyor. Dolayısıyla bu kadroya başvuran ve kazanan adayın ilgili üniversitede devam edeceğini bilmesi çok doğaldır ve kazanan adayın "ben diğer üniversiteye gideceğim." diye itiraz etmemesi gerekir. Özellikle tez döneminin mutlaka ilgili üniversitede geçmesi gerekir. Kazananın diğer üniversiteye gittiği durumda kadroyu açıklayan ilgili üniversite adayı nasıl yetiştirmiş olacaktır? İlgili üniversitenin öğretim üyeleri bu öğrencilerle nasıl bilimsel çalışma yapabilecektir? Aday illa diğer üniversitede devam etmek istiyorsa o üniversitenin kadrolarına başvurup kazanmalıdır.
avantgarde

Katıldı: 01/02/2012 17:34:23

Özellikle 2010 yılında alınan ÖYP'liler için farklı bir uygulama gerekmektedir. Alındıklarında yüksek lisans ve doktora yapanların, öğrenimlerine devam edebilmeleri gerekmektedir. Anabilimdalı uyuşmazlığı konusu üniversitelere bırakılmalıdır. Eğer üniversite onaylıyorsa sorun olmamalı. Örneğin Mühendis arkadaşımız Tarih bölümünde mi yüksek lisans-doktora yapıyor, yine bir mühendislik bölümünde yapıyordur yl-doktorasını. Ayrıca 2010 yılında giren ÖYP'liler için şu an uygulanmakta olan kararların hemen hiçbiri yoktu. O zaman ki kararlara göre atandığında yüksek lisans doktora yapanlar, ÖYP desteklerinden faydalanmaksızın öğrenimlerine devam edebilmelidir.
madenci07

Katıldı: 01/02/2012 12:49:11

mesela doktora yapıyorken öyp ile yerleştik. doktoraya devam edemiyormuyuz şu an ki kanunlara göre??
jonnywalker

Katıldı: 01/02/2012 13:20:59

katılıyorum kardeşim. 2010 bahar döneminde kazandığım programa yazılamamamın sebebi budur. çünkü o zamanlar y.lisans tez aşamasındaydım ve bana "yeniden y.lisansa gitmeniz gerekecektir" denildi. yök tarafından atanan bir okul ve bölüm olacakmış. boşa masraf ve zaman israfından başka birşey değil.
kctumer

Katıldı: 01/02/2012 16:15:28

şu an devam etmekte olduğum bir doktora eğitimim var diyelimki ben haziranda öyp ile atandım benim atanmadan önceki doktora yaptım süre sayılmayıp sıfırdanmı başlıyorum
doktora eğitimine
yavvuz06

Katıldı: 06/02/2012 23:25:34

Arkadaslar ben doktora ogrencisiyim açıkcası kendi imkanlarımız bu noktaya kadar geldim. Oyp ile ilgili şüphelerim vardı forumda Oyp ile ilgili yazılanları okudukça bu konudaki şüphelerim daha da derinleşti. Bence arkadaslar öncelikle kendi ayaklarınız üstünde durarak birseyler başarmaya çalışın.unutmayın ki bu is için sizi gorevlendirenler sonunda sizden karşılığını bekleyecekler. Sorunlu bir durum gibi geliyor bu süreç bana. Bence -yine siz bilirsiniz- önce kendiniz birşeyleri başarmaya çalışın. Zaten birçok üniversite gelen Oyp asistanlarından açıkcası memnun değil. Çünkü sizi kendileri seçemiyor. Zaten calışma ortamının örtük programına yakın degilseniz gider gitmez o ortamda otekilesmis olacaksınız. Yüzü gulmeyen ve sizden memnun olmayan bir bölüm başkanıyla zorunlu olarak birseyler yapmak ve on yıllar bu mekanda çalışmak hayalini küçüğünüz gelecegi kabusa çevirebilir ve tükenmişlik duygusu sizi sarabilir.
Cimex

Katıldı: 08/02/2012 14:27:46

Arkadaşlar doktora tez döneminde iken başka bir üniversiteye öyp ile yerleştim. Atandığım üniversite eğitimimi tamamlamama kesinlikle izin vermiyor.
Burada doktoranı bitireceksin, bizden mezun olacaksın diyor. Bu sorunlarla uğraşmaktan atandığım üniversitede bana sorunlu asistan gözüyle bakılıyor,
sözlü tehdit ediyorlar, zaten hakkımı da alamıyorum. Kısır döngüdeyim şu anda. Dönüp bakıyorum da kadrosuzken doktoramda ne kadar verimli
çalışıyordum artık şevk, istek kalmadı, çalışamıyorum. Bunun için mi akademisyen olmak istedim diyorum. Eğer doktoranızın tez aşamasında iseniz aman
diyeyim öyp' den uzak durun. Çünkü YÖK' te bu konuda size yardım edemiyor insiyatifi atandığınız üniversiteye bırakıyor. Kadro oluyor evet ama bence
eğitiminize kendi elinizle bir darbe vurmuş oluyorsunuz.
denizd

Katıldı: 02/02/2012 10:25:45

Burada sıkıntı şurada bence. 2 tane ilan veriliyor. Birincisi atandığınız yani görev yapacağınız üniversite. Diğeri eğitim alacağınız üniversite. Yüksek lisans/doktora programı olan üniversite ÖYP ilanına çıkmamalı. Çıkartılmamalı! Eğitmek istiyorsa eğitim ilanına başvurmalı. Hem ben eğiteceğim hem bende çalışacak diyorsa, cari usül ile alsın araştırma görevlisini. Bu kadar basit. Anlamıyorum ben bu karışıklığı. ÖYP küçük üniversitelere eleman yetiştiren bir programdır. Neyi tartışıyoruz biz o zaman? Niye büyük üniversiteler kadroda ilana çıkıyor???
bily

Katıldı: 26/09/2012 18:15:31

Aynı sorundan muzdaribim ve çok acil aynı durumda olanlardan yardım bekliyorum.
Atandığımdan beri sıkıntı yaşıyorum.
Ben Gazi Üniversitesi'ne atandım ÖYP ile...
Halen Ankara Üniversitesi'nde aynı bölümde doktora tez dönemi öğrencisiyim.
YÖK'e sordum "hiçbir şey yapmayacaksınız" dediler.
Sonra "aslında tez danışmanınızdan kendi üniversitesinde çalışmasında sorun yoktur yazısı alıp, dekanlık onayıyla bize yollasanız iyi olur" dediler.
Şimdi tez danışmanımdan olur aldım. Dekanlık da yazıyı rektörlüğe gönderecek. Sosyal Bilimler Enstitüsü ya da rektörlüğün itiraz hakkı olur mu? Görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürlerimle...
tpish

Katıldı: 25/12/2012 22:18:48

Selamlar, benim merak ettiğim ve net bir cevaba ulaşamadığım birkaç konu var. Şuan İstanbul'da yüksek lisans yapıyorum ve ilk dönemi tamamlamak üzereyim.
1) Eğer İstanbul'da başka bir okula Öyp ile atanırsam ve atandığım okulda bölümüme ait Yüksek Lisans programı varsa bana sen oradaki yüksek lisansını bırak, gelip burada yap deme
hakları var mıdır?
2) Diyelimki öyp ile atandım ve yüksek lisansımı tamamladım ve atandığim okulda 'mecburi hizmet'ime başladım, 'doktora'ya hemen başlamam mecburi midir? ve doktorayı sadece
atandığım okulda mı yapabilirim?
3)Atandığım okulda doktora yaparken aynı anda mecburi hizmetimi de tamamlayabilir miyim? (Ya da aynı şehirde yüksek lisans yaparken atandığım okulda çalışabiliyor muyum?)

Bu sorulara cevap verebilecek birileri var mı acaba??

Forum Dizini » ÖYP
Git: