[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Öğretim Üyesi Maaşları
Forum Dizini » Özlük Hakları
Yazar Mesaj
h0sh0

Katıldı: 01/02/2012 13:33:13

Aslında bu olayı çok yönlü almak gerekmektedir. Fakülte fakülte, bölüm bölüm incelemek gerekmektedir. Uzay çağında olup teknolojiye yatırım yapmamız
gerekirken yıllardır yatırım yaptığımız alanlar boşa çıkmış ki bugün bu durumları tartışmaktayız.
Şimdi yeni açılan üniversitelerde eleman okluğundan, iş yükünden ötürü cazip hale getirmek için gelişme güçlüğü verilmektedir. Fakat bu durum aynı
üniversitenin farklı bölümlerinde de söz konusudur. Bazı bölümlerde araştırma görevlisi veya akademisyen adayları sıralar oluştururken bazı bölümlere
başvuran olmamaktadır. Ayrıca bu bölümlere üniversitelerde yeterince ilgi göstermemektedir. Hal böyle olunca mevcut akademisyenlerde kaçmanın bir
yolunu aramaktadır. Şuan Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliklerinde bu sıkıntı ayan beyan ortadadır. ŞAHSEN BEN BÖLÜMÜME GÖRE MAAŞ ALMAK
İSTİYORUM.
Diğer taraftan bir Dr. neredeyse 10 yılda yetişiyor ve bu süre zarfında hiçbir güvencesi olmadan burs altında maaş alıyor. bununda büyük kısmı
araştırmalarına gidiyor.
cenkakbiyik

Katıldı: 20/02/2012 20:23:07

Sanırım sayın başbakana öğretim üyesi maaş bilgisi olarak Van gibi illerde görev yapan profesörlerin maaş bilgisi iletiliyor. Yani sayın başbakan maaşlar konusunda eksik bilgilendiriliyor. Hâlbuki doğuda çalışan bir öğretim üyesinin maaşıyla batıda çalışanın maaşı arasında fark olduğu gibi maaşlar akademik unvana göre de farklılaşmakta. Sayın başbakan Ankara’da çalışan bir yardımcı doçentin maaşını öğrense bu konuda bir girişimde bulunur belki.
Genç Bakış

Katıldı: 22/02/2012 19:25:52

dna yazdı:Birçok meslek grubuna iyileştirme yapılmasına rağmen, öğretim üyesi maaşlarına herhangi bir iyileştirme yapılmıyor, dolayısıyla; 4 sene fakülte+ yüksek lisans + doktora = yaklaşık 10 sene emek harcayıp Yardımcı Doçent ünvanı alan bir öğretim üyesi, öğretmen, polis ve askerden daha az maaş alıyor. Ayrıca öğretim üyesi, maaşıyla kongreye gitmek, yurt dışına çıkmak ve sosyal faaliyetlerde bulunmak zorunda. Diğer meslek grupları gibi maaş sadece kişisel harcamalara yapılmıyor. Çok adaletli değil, düzeltilmesi gerekli. Saygılarımla,

Görüşlerinize saygı duyuyorum. fakat elmayla armudu kıyaslamayın lütfen asker ve polisin çalışma şartlarıyla bir akademisyenin çalışma şartları arasında mukayese edilmeyecek kadar fark var. tabiki maaşınız az olabilir yeterli gelmeyebilir. bunun makul açıklaması ve gerekçelendirilmesi diğer meslek gruplarıyla karşılaştırılması olmamalıdır. Maaşların az olduğu görüşünüze katılıyorum. ama bu öğretim görevlisinden prof. kadar herkes için geçerli. saygılarımla
syavuz

Katıldı: 01/02/2012 12:11:51

Özellikle yardımcı doçent, öğr.gör., okutman, uzman ve arş.gör. arkadaşların maaşları çok komik durumdadır. YÖK başkanı bu konuya acilen el atmalı. İki yıllık mezun yüksekokul sekreteri, dirsek çürütmüş bir yardımcı doçentten fazla maaş alıyor. Gel de bu maaşla araştırma yap. Gel de dünyanın ilk üniversiteleri arasına gir.
tuggy

Katıldı: 01/02/2012 15:55:05

Şu an YÖK başkanımızın biz öğretim elemanlarının maaşları konusundaki fikirlerini merak ediyorum aslında. Bence burada başlık açıp dakikalarımızı harcamak yerine 10 dk fazla çalışıp
araştırma/eğitim yapmak bize daha çok yakışır. Tabii ki başkanımıza da foruma girdiğimizde hemen göze çarpacak bir "Başkan'dan mektup" başlığında maaşlarımız konusundaki fikirlerini
bizimle paylaşması. Sanırım o andan itibaren forumlara sıkıntılarımızı anlatma gereği duymayız, çünkü farkedilemeyecek boyutta değil sevgili meslektaşlar.

Hepinize saygılar..
byMustafa

Katıldı: 22/02/2012 17:50:07

Türkiye’de bilim ve bilim adamı ne kadar önemlidir ve değerlidir. Bu önem ve değer neye göre ölçülmektedir. Manevi bir önem ve değer midir, maddi bir önem ve değer midir?
Bir profesör bilim adamının maddi yeri ve önemi, 1-Genel Müdür, 2- Müsteşar 3- İl valisi 4- Milletvekilleri 5- Bakanlar 6- Başbakan 7- Cumhurbaşkanı gibi devlet görevlilerinin altında gözükmektedir. Bu durumda bir profesör bilim adamının maddi yeri ve önemini yeniden değerlendirip maaşını da o düzeye çıkartılması gerekmektedir.
Bir doçent bilim adamının maddi yeri ve önemi, 1- Avukat, 2- Kaymakam gibi devlet görevlilerinin altında gözükmektedir. Bu durumda bir doçent bilim adamının maddi yeri ve önemini yeniden değerlendirip maaşını da o düzeye çıkartılması gerekmektedir.
Bir yardımcı doçent bilim adamının maddi yeri ve önemi, 1- Mühendis-Şantiye, 2- Uzman doktor 3- Polis memuru gibi devlet görevlilerinin altında gözükmektedir. Bu durumda bir yardımcı doçent bilim adamının maddi yeri ve önemini yeniden değerlendirip maaşını da arttırılmalı
tahsin_ozbek

Katıldı: 24/02/2012 22:47:03

Öğretim Görevlileri üniversitelerin adeta öksüz evlatları gibi. Öncelikle üniversite rektör seçimlerinde oy verme hakları yok. Ayrıca üniversitedeki en düşük aylıklarla çalışan insanlar. Zamanında Prof ve Doç lere zam yapılmıştı ancak Öğretim gör. okutman ve Arş. Gör. lerine zam yapılmadı. Bu durumun bir an önce değerlendirilerek ele alınması gerekiyor. İnsan yetiştiriyoruz, karpuz değil!!!!!!!???????
yakman

Katıldı: 26/02/2012 16:55:06

Öğretim üyelerinin maaşlarına ilişkin bir düzenleme yapılması, diğer devlet memurları ile aralarındaki maaş farkının giderilmesini sağlayacaktır...
byMustafa

Katıldı: 22/02/2012 17:50:07

AKADEMİSYENLERİN ÖZLÜK HAKLARI VE MADDİ SIKINTILARININ İVEDİ ELE ALINMASI VE DÜZELTİLMESİ GEREKMEKTEDİR
Devlet memurlarının 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle maaşları
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü verilerine göre, evli ve eşi çalışmayan, 2 çocuk için çocuk yardımı alan, asgari geçim indirimi de bu duruma göre hesaplanan bir devlet memurunun çeşitli unvanlar itibariyle 2009 Ocak maaşı da şöyle:

MEMURLAR OCAK 2009 MAAŞI
Cumhurbaşkanı (ortalama) 18.434
Başbakan (ortalama) 9.790
Bakanlar (ortalama) 9.737
Milletvekilleri (ortalama) 9.469
İl valisi 1/4 4.950
Müsteşar 1/4 4.351
Genel Müdür 1/4 3.975
Profesör 1/4 3.411
Kaymakam 7/1 2.587
Avukat 1/4 2.262
Doçent 2.200
Uzman doktor 1/4 2.119
Başkomiser 3/1 2.096
Mühendis-Şantiye 1/4 2.073
Polis memuru 9/2 1.850
Yardımcı Doçent 1.800
Doktor 8/3 1.789
Şube Müd.üniversite 1/4 1.773
Araştırma görevlisi 7/1 1.618
Öğretmen 1/4 1.612
Öğretmen 9/1 1.391
Hemşire-Lise 2/3 1.355
Teknisyen-Büro 12/2 1.355
Memur 9/1 1.200
Memur 14/2 1.196
Hizmetli 13/3 1.167

Not: Maaşlara aile ve çocuk yardımı dahildir. Sağlık personelinin maaşında ek ödemeler de yer almaktadır. Kurumsal ve bölgesel ödemeler ile ek ders ve yabancı dil tazminatı ise hariç tutulmuştur.
Türkiye’de bilim ve bilim adamı ne kadar önemlidir ve değerlidir. Bu önem ve değer neye göre ölçülmektedir. Manevi bir önem ve değer midir, maddi bir önem ve değer midir?
Yukarıdaki tabloda belirtilen veriler ve aşağıda belirtilen tahsil ve bilim süreci Türkiye’de bilime ve akademisyenlere verilen değerin seviyesini ve konumunu göstermektedir. Dünyada bu değer ve seviye nedir araştırılmalıdır. Ama vurgulanan bilimsel değer ve tahsil ve emek sürecine bakıldığında bilim ve bilim adamlarına verilen değer, hak ettiklerinin çok altındadır. Aşağıda belirtildiği gibi 25 yıl tahsil ve uzmanlık gören ve önemli bilimsel unvanlar ve dereceler kazanan bilim adamlarının yeri ve önemi yukarıdaki tabloda görülmektedir.
Bir profesör bilim adamının maddi yeri ve önemi, 1-Genel Müdür, 2- Müsteşar 3- İl valisi 4- Milletvekilleri 5- Bakanlar 6- Başbakan 7- Cumhurbaşkanı gibi devlet görevlilerinin altında gözükmektedir. Bu durumda bir profesör bilim adamının maddi yeri ve önemini yeniden değerlendirip maaşını da o düzeye çıkartılması gerekmektedir.
Bir doçent bilim adamının maddi yeri ve önemi, 1- Avukat, 2- Kaymakam gibi devlet görevlilerinin altında gözükmektedir. Bu durumda bir doçent bilim adamının maddi yeri ve önemini yeniden değerlendirip maaşını da o düzeye çıkartılması gerekmektedir.
Bir yardımcı doçent bilim adamının maddi yeri ve önemi, 1- Mühendis-Şantiye, 2- Uzman doktor 3- Polis memuru gibi devlet görevlilerinin altında gözükmektedir. Bu durumda bir yardımcı doçent bilim adamının maddi yeri ve önemini yeniden değerlendirip maaşını da o düzeye çıkartılması gerekmektedir.
Üniversiteler, toplumun en öncü kurumlarından biridir. Üniversite hocaları ve akademisyenler, devletin bütün kurumlarına eleman yetiştiren öncü ve öğretici, geliştirici ve doğruyu gösterici, rehberlik edici ve yönlendirici kişilerdir. Bilim ve kalem ehlidir. İlmiye sınıfıdır.
Akademisyenlerin özlük haklarının normalleştirilmesi, maaşlarının ve maddi imkanlarının kariyer ve mesleklerine uygun ve uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir.
İlk göreve başlayan bir yardımcı doçentin toplam tahsil süreci 25 yıldır (5 yıl ilköğretim, 3 yıl ortaokul, 3-4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 4 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora). 25 yıl tahsil sonrası aldığı maaş ise, 1500 YTL'dir! Bu durum, diğer meslek ve işçi gruplarının tahsil durumlarına göre kıyaslandığında çok düşündürücüdür.
Dolayısıyla, akademisyenlerin konum ve kariyerleri, karşılayacakları bilimsel kriterler ile, özlük hakları ve maaşları birbirine uyumlu ve denk değildir.
Avrupa birliği ülkelerinde Yrd. Doç. akademisyenlere sunulan bilimsel kriterleri akademisyenlerin yerine getirebilmeleri için ortalama 4000 EURO maaş sağlanmaktadır. Ne var ki Avrupa birliğinden bilimsel kriterler alınıp, maaş kriterleri alınmadığından, aynı bilimsel kriterleri Türkiye'de bir Yrd. Doç., geçimiyle beraber 1000 EURO ile yerine getirmeye çalışmaktadırlar.
Ayrıca akademisyenler, bütün araştırmalarının, literatür takiplerinin, diğer bilimsel faaliyetlerinin giderlerini, aile geçimlerinin yanı sıra maaşlarından karşılamaktadırlar. Maaşları da bunu karşılayacak seviyede olmadığı için(sadece aile geçiminde bile --kira-yakıt-elektrik-su-telefon-mutfak-çocuklar ve tahsil giderleri-giyim-ulaşım-görünmeyen giderler-- maddi sıkıntı söz konusudur), araştırma, literatür takibine, bilimsel faaliyetlere para ayıramamakta, dolayısıyla bu yönlerde ciddi gerilemeler ve kayıplar oluşmaktadır.
Bunlara toplum içindeki onur kaybı, psikolojik baskıları da eklemek mümkündür.
Dolayısıyla, akademisyenlerin özlük hakları ve maaş durumları, tahsillerine, konum ve kariyerlerine, aile geçimleri yanı sıra bilimsel kriterler ve harcamalarına uygun ve uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir.
Bunun için pek çok özel, özerk, üniversitelere has, ilmiye sınıfına özel sistem geliştirilebilir.
Akademisyenler de özlük haklarında başbakanlık baş müşavirliği konum ve kanunlarına tabi tutulabilir.
Akademisyenlerin, bilim sınıfının maaşlarından kesintiler ve vergi alınmaması da önerilebilir.
fcanpolat

Katıldı: 08/02/2012 13:22:59

Geçmiş dönemlerde İmamların maaşı diyanette yada okullarda çalışan müstahdemlerden çok daha düşük seviyedeydi. Nedeni pek bilinmesede bu mesleğe rağbeti ve saygınlığı azaltmıştı. Bu yüzden uzun yıllar Anadoluda vatandaş cenazesini yıkayacak imam neredeyse bulamıyordu. Öğretim üyeleride aynı durumda. Özlük hakları düzeltilmezse ve maaşlar iyileştirilmezse bu mesleğe rağbet azalır. Anadolu üniversitelerine öğretim üyesi bulanamayacaktır.Sayın YÖK başkanı, Öğretim Üyeleri Dernekleri ve Cumhurbaşkanı bu işe el atmalıdırlar.
asistan34

Katıldı: 28/02/2012 15:16:02

Benim dikkatimi çeken bir noktada şudur ki; kime maaş azlığı konusunda dert yansam şu şekilde cevap alıyorum:"Akademisyenlik para kazanmak için yapılacak iş değil, idealist insanların(bilime kendini adamış insanları kastediyorlar ) yapacağı iştir." İşte tam bu noktada itirazım var. Bence akademisyenlerin bilime kendilerini adaması bekleniyorsa, daha iyi maaşlarla istihdam edilmeleri gerekiyor.
baybars1260

Katıldı: 29/02/2012 09:30:17

Pek çok üniversitede bazılarımızın rakam belirterek yakındıkları maaşlardan daha da düşük maaşlar var. Örneğin benim bulunduğum üniversitede geliştirme ödeneği düşük olduğu için Arş. Gör. maaşı 2000 TL'nin de altında.

Kariyer yönlendirmesi amacıyla görüştüğümüz öğrenciler maaşlarımızı duyduklarında dalga geçiyor neredeyse. 30 yıl öncesinin saygıdeğer mesleği öğretmenliğin nasıl da saygınlığını kaybederek, başarılı insanların burun kıvırdığı bir meslek haline düştüğünü unutmayalım. Akademisyen olmanın özendirilmesi ve itibarının korunması lazım.

c_atlantis

Katıldı: 01/03/2012 21:41:47

Dışarıda asgari ücretle geçinenler var. Madem lise mezunları daha fazla para kazanabiliyor , onların işini yapabilirsiniz!!! Zorla kimse kimseye gel üniversitede öğretim görevlisi
ol demiyor.
anda41

Katıldı: 15/02/2012 18:53:32

Sayın YÖK Başkanına
Elektrik Mühendisliği bölümünde asistanım. Doktoramı geçen ay bitirdim. Şu anda yrd.doç kadro su bekliyorum. Bizim fakültede görevli elektrik teknisyeni kadar maaş alamıyorum. Yani fakültedeki elektrik teknisyeni benden yüksek alıyor. Güya ben bilim adamıyım. Açıkcası bundan sonraki hayatımda sadece bilimsel formaliteleri yerine getireceğim. Başarabilirsem bilim yerine filim yapacağım. Aslında sistem de bunu istiyor.
SABANYILMAZ

Katıldı: 01/02/2012 20:21:13

Öğretim elemanlarının maaşlarına iyileştirme yapılmayacak mı?

Forum Dizini » Özlük Hakları
Git: