[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi sınavsız 2. üniversite
Forum Dizini » Uzaktan/Örgün Eğitim ile Lisans Tamamlama
Yazar Mesaj
ebrubilgin83

Katıldı: 07/09/2012 12:28:31

atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi sınavsız 2. üniversite kapsamından sosyal hizmet lisans bölümünün çıkartılmasını istiyorum. bu bölüm çok değerli bir bölüm her önüne gelenin girip okuyabileceği bir bölüm olmamalı, sınavla kazananlar çok yüksek puanlarla giriyorlar onların suçu ne. bazı bölümler orjinalliğini korumalı, ulaşılabilmesi için çaba harcanması gerekli, sosyal hizmet bölümüde o güzel bölümlerden bir tanesi lütfen bu bölümün değeri korunsun ve lütfen bu bölüme sınavsız ikinci üniversite kapsamında izin vermeyin.
Mert_

Katıldı: 08/09/2012 00:03:26

Sosyal Hizmet alanının hammaddesi insandır. Haliyle mezunlarının ise donanımlı ve sorumluluk sahibi olmları lüzumu vardır. Eğitim fakülteleri örneğindeki gibi hesapsız bir şekilde alanın doldurulması ile yaşanan sorunların bu bölüm için yaşanmasını istememekteyiz. Zaten bölümdeki birçok öğrenci bir lisans mezunudur. Bunlar sınava girmiş ve kontenjan dahilinde bu bölümü kazanmış ve emek vermiştir. Sınavsız onlarca öğrencinin alınması bu arkadaşlarımız ve bölümdeki diğer öğrencilere haksızlık arz etmektedir. Toplumdaki insan temelli sorunların çözümünde görev alan sosyal hizmet mezunlarının, kendilerinin ileride bir sorun haline gelmemesi için, YÖK'ten Sosyal Hizmet Lisans Bölümüne sınavsız öğrenci alımının iptal edilmesini talep etmekteyiz..
Saygılarımzla
narkhosis

Katıldı: 04/02/2012 22:08:55

bizler bu bölüme ygs ile yerleştik...ygsde gerekli puanı almak için çabaladık...lütfen hakkımızın yenmesine izin vermeyin...
maviperi_01

Katıldı: 13/09/2012 21:13:45

atatürk üniveritesi sosyal hizmetler aöf 2 üniversite kapsamına alınmasını istemiyoruz. ben bu yıl 353 puanla ve 2000 kontenjan arasında yerleştim ve benm gibi bir cok arkadasım çalışarak ve o kontenjan arasına girerek yerleştik lüften bizim hakkımızı koruyun. Bu bölümün hem kontenjansız hem de puansız öğrenci alması bize yapılan cok büyük bi haksızlık lütfen bunun olmasına izin vermeyinn...
atauzemli

Katıldı: 08/09/2012 21:35:00

bende bölümümün ikinci üniversite olmasını istemiyorum.bölümümüzde öğretmen atamaları gibi olmasın.onun önüne artık geçemiyoruz
ama bu bölüm için henüz erken ve bişeyler yapılabilir.lütfen ikinci üniversite kapsamına girmesin sosyal hizmetler.girerse çok büyük
haksızlık olur ikinci öğretimden fazla öğrenim gideri ödedik ve biz bu bölüme bir yıl dershane parAsı verip hazırlanıp emeğimizle puanımızla
girdik.bu haksızlığa bu güzel bölüme gönül verip giren kardeşlerim için son verin sayın başkanım...saygılar...
Sosyal Psikoloji

Katıldı: 13/09/2012 16:05:59

Verilmis ve taninmis haklara karsi daha saygili olmaya davet ediyoruz sizleri.
Bu bolumu secmek ne kadar kolaysa okumasi ve bitirmesi de o kadar zor olur.
Zaten basarili olmayacaklar zaman icinde dokulecek ve okulu birakacaklardir.
Basarili olanlar ise emin olun ki mesleki kurs, seminer ve calismalar ile
kendilerini revize ederek daha ust seviyeye tasirlar.
Unutmayin ki taninan bu firsat ulkemizin yuksek ogrenim seviyesini ve insan kalitesini arttiran ciddi bir unsur.
Millet olarak birbirimize zarar yerine destek verelim.
Saygilarimizla.
2. Universite okumak isteyenler...
Fighting

Katıldı: 13/09/2012 14:28:37

Sınava girip kazanamayan sınavsız resmen elini kolunu sallayıp bu bölüme yerleşecek.Bu kadar değerli bir bölüm nasïl bukadar
basitleştirilir.Bilgisi sınanmamiş insanlar bu bölüme yerleşmemeli.EĞİTİM BU KADAR BASİT DEĞİL!
narkhosis

Katıldı: 04/02/2012 22:08:55

Toplumu ilgilendiren ciddi meselelerde rol üstlenen Sosyal Çalışmacı (Sosyal Hizmet Uzmanı) yetiştiren bölümler Sosyal Hizmet(ler) bölümüdür. Bu bölümlerde okuyan öğrencilerin ciddi toplumsal sorunlara donanımlı olarak hazırlanmaları gerekmektedir.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2011-2012 eğitim öğretim yılında 1000 kişilik kontenjanı ile sosyal hizmet bölümü açılmıştır.Sene başında Hacettepe Üniversitesi başta olmak üzere sosyal hizmet bölümünü bünyesinde bulunduran üniversiteler bir araya gelmiş ve “Sosyal Hizmet Çalıştayı”nı gerçekleştirmişlerdir. Çalıştay sonunda Atatürk Üniversitesi’ne Sosyal hizmet bölümünün kontenjanını düşürmesi yönünde salık verilmiştir. Ancak buna rağmen üniversite tarafından 1000 kişi olarak belirlenen kontenjan 2 bin kişi yapılmıştır. İlaveten Açıköğretimde verilmesi dahi ciddi tartışmalara yol açan sosyal hizmet bölümü ikinci üniversite kapsamına alınmış ve sınavsız geçiş yapılabileceği duyurulmuştur. Üstelik sosyal medya kullanılarak üniversite bünyesinde bulunan diğer açıköğretim bölümleri de dahil ‘kayıt olun’ kampanyası başlatılmış adeta ticari bir ürün pazarlar gibi reklamı yapılmıştır.

Henüz mevcut öğrencilerine gerekli hizmetleri ulaştırmada eksiklik yaşarken bölümümüzün neden ikinci üniversite kapsamına alındığını ve neden kontenjanı iki katına çıkartıldığı sorulduğunda arkadaşlarımız görevliler tarafından cahillikle ve kıskançlıkla itham edilmişlerdir. Ayrıca 22-24 Haziran 2012 tarihleri arasında Uşak'ta düzenlenen 'Sosyal Hizmet Eğitiminde Ulusal Standartların Geliştirilmesi Çalıştayı' toplanmış ve "...alt yapıları son derece yetersiz olan Açıköğetim sosyal hizmet programının sosyal hizmet bilgi beceri ve değerlerinin kayıtlı olan binlerce öğrenciye kazandırılamayacağının açık olduğu ifade edilmiş ve bu durumun doğrudan insanın kutsal varlığı, işlevselliği, çevre koşullarının geliştirilmesi ve değiştirilmesi üzerinde odaklaşan sosyal hizmetin temel felsefesi ve misyonuna aykırı sonuçlar doğuracağı kuşkusu yoğun olarak vurgulanmıştır." Ve YÖK'te bu durumun tekrar gözden geçirilmesi önerisi getirilmiştir.

Hal böyle iken, ciddi sorumluluk ve değer yargıları gerektiren bu mesleki eğitimin içerine binlerce sınavsız öğrenci almanın ve ileride toplumunun sorunu olan meseleleri çözmek yerine, kendi sorun haline gelebilecek işsiz sosyal hizmet uzmanları piyasaya sürmenin ne derece doğru olduğunun muhasebesini sizlerin vicdanına bırakıyoruz. Toplumsal sorunların duyarlılığı içerisinde bilinçli olarak bu bölümü tercih eden bizler bölümümüzün bir ticari rant haline dönüştürülmesini istememekteyiz. ...
sagopapa

Katıldı: 22/09/2012 09:15:41

AÇIKÖĞRETİMDE AÖF OLARAK SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜNÜN KESİNLİKLE İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA ÖĞRENCİ ALMASINDAN YANAYIM.ARKADAŞLARIN BAHSETTİĞİ GİBİ MESLEĞİN ÖNÜNÜN TIKANMASI DEĞİL TAM TERSİ MESLEĞİN ÖNÜNÜN AÇILMASI ANCAK BU ŞEKİLDE GERÇEKLEŞECEKTİR.AYRICA UNUTMAYIN ARKADAŞLAR BUNU 2.ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA OKUYACAK OLAN KİŞİLER ZATEN ÜNV.MEZUNU OLDULAR VE OKULLARINI BİTİRDİLER VE BU BÖLÜMÜ DE ZORLANMADAN BİTİRECEKLERİNİ SİZ DE BİLİYORSUNUZ!!
semat

Katıldı: 18/09/2012 13:23:11

biz kimsenin kazanılmış hakkını ellerinden almıyoruz önce açıklama yaptılar sonra vazceçtilerbu işler böyle olmazki insanlar bu
açılamaya güvenerek plan yaptılar şimdi bizleri böyle ortada bırakmamaları gerek en azından bu yıl öğrenci almalılar eğer
almayacaklar ise bunuda zamanında ilan etmeleri gerek bizde madur olduk bekliyoruz veya ek bazı kriterler getirilebilir
semat

bizde sosyal hizmeler bölümünün 2. üniversite kapsamına alınmasını istiyoruz bizlerde o bölümü kazanabilecek kapasitede insanlarız sadece şu anda okuduğum bölümle bağlantılı ve iç içe olduğu için bu bölümü okumak istiyorum ve emin olun 2.üniolarak okuyanların çoğu zaten çalışıyor yani yeni işizler olmayacak sadece daha donanımlı çalışalar olacak yani diğer sosyal hizmet okuyanları endişelendirecek bir durum yok ortada fazla tepki veriyorlar
sevil_buke

Katıldı: 20/09/2012 01:09:44

Lütfen arkadaşlar daha sakin olalım.
Biz zekiyiz yüksek puanlarla yerleştik bu bölüme diyorsunuz sonra o küçümsediğiniz insanlarla kpss maratonuna girmeye korkuyorsunuz bu çelişkiyi anlamıyorum örgün öğrenimlerin sizlere yaptığını siz onlara yapıyorsunuz.
mayıs ayında yök ,açık öğretim fakültesi bölümleri için 2. üniversite kapısını araladı üniversite mezunlarından 1 kişi bile bu nedenle sınava girmediyse bu bir mağduriyet değilmidir.
atatürk üniversitesi neden bu karar çıktıktan hemen sonra itirazını yapmadı sınavlar ve yerleştirmeler bittikten sonra böyle bir yola girildi.
ilk başta reklamını yaptı şimdi bölüm kalitesi diyor bu kaliteyi yök'ün karar'ı sonrası hemen yapacağı itirazla koruyabilirdi şahsımca.
bu kadar korkutmasın sizi o basit üniversite mezunları...
birde üniversitelere girişler sınavsız olsun diye veryansın ediyordu milletimiz baksana sadece bir bölüm için söz konusu oldu çıkarlar kendini gösterdi.
siz onlara sınava girseydiniz ne yapalım derseniz onlarda size sizde okusaydınız üniversite mezunu olsaydınız ne yapalım der ve bu davada bitmez
YÖK emin olun bu kararı verirken düşünmüştür stajlı olan bu bölümü ve umarım atatürk üniversitesinin bu geç kalınmış itirazına uygun kararı verir.
bekleyelim izin versede vermesede herkese şimdiden hayırlı olsun meslekte ve hayatta başarılar...
semat

ben zihin engelliler öğretenliği okuyorum ve sosyal hizmet
bölümünüde ikinci ünv. kapsamında okumak istiyorum şimdi ben kapasitesiz birimiyim 2.ün.olarak okuduğum için bu işi yapamazmıyım yani örgün okuyanlar bizden dahamı zeki lütfen insanları engellemek yerine desteklemeye çalışın ben sosyal hizmet bölümündeki bu
kompleksi anlamakta güçlük çekiyorum ama şuna katılıyorum bazı ek kriterler getirilebilir örgün bir lisans programı okumak gibi veya bölümle bağlantılı faültelere öncelik verilmesi gibi ama tamamen 2.ünv.kapsamından çıkarılmamalı

Forum Dizini » Uzaktan/Örgün Eğitim ile Lisans Tamamlama
Git: