[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
yök'ün eşdeğerlik tablosu
Forum Dizini » Görüş ve önerileriniz
Yazar Mesaj
surgulu


Katıldı: 01/02/2012 20:39:00
Mesajlar: 3
Çevrimdışı

bir üniversite 4'lük sistemdeki "2" nin eşitini 100'lük sistemde 70 sayar...%70 başarı ortalamasıyla mezun olursunuz. yök'ün meşhur tablosu sizin 70'i 50'ye dönüştürüverir. benim gibi uzun bi lisans dönemi sonrası %59 başarıyla mezun olursanız,,,yök'e göre siz %40 başarıyla mazun edilmiş sayılırsınız. tek bir dersi bile 40 ortalamayla geçmemişken,genel ortalamam nasıl 40 olur?.. olur. önce kalıbı koyarsın sonra herşeyi ona sığdırırsın, sığmayanın kolunu kanadını kesersin, oldu bitti.
bu konuyla ilgili diğer sorun, herkesin bildiği şey: A üniversitesi'nde % 50 oranda başarı yakalamak için bilmem ne kadar ter dökersin, bir diğerinde aynı çabayla %80 başarı sağlarsın. sonra muhtelif "yök değerlendirmeleri"nde AYNI kabul edilirsin. bu da değerlendirme, görevlendirme bakımından açıkça adaletsizlik nedenidir.
çözüm çok kolay:biraz kafa yoracaksın, sorunları giderecek bin tane gelişmiş metod bulursun. ama önce hata kabul edilmeli,daha sonra kalıbı değiştirme zahmeti kol bacak kopartma kolaycılığına tercih edilmeli
hsavas


Katıldı: 06/02/2012 14:54:35
Mesajlar: 1
Çevrimdışı

YÖK 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları
4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları tablosu ciddi anlamda haksızlıklara neden olmaktadır. Bu konuda birçok mesaja, http://www.isa-sari.com/dortluk-sistemin-yuzluk-sistemdeki-puan-karsiligi/ adresinden de ulaşılabilir. Yapılması gereken, ya tüm üniversitelerin değerlendirme sistemi aynı olmalı ya da her üniversitenin kendi not aralıkları dönüştürmede dikkate alınmalıdır. Bu konuda sorunların çözüümüne yönelik hazırladığımız kitap çalışmasına da http://detayyayin.com.tr/kitap-134.cgi adresinden ulaşılabilir.
 
Forum Dizini » Görüş ve önerileriniz
Git: