[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Akademisyenlerin maaşı ve özlük hakları...
Forum Dizini » Özlük Hakları
Yazar Mesaj
öğretimgörevlisi

Katıldı: 01/02/2012 20:40:24

Öğretim görevlisi yaklaşık 1800-1900 arası maaş alıyor. Yardımcı doçent olduğunuzda ise 400 tl kadar bir artış oluyor. Ek derslerin olmadığı bölümlerde görevli olanlar gerçekten ekonomik olarak çok zor durumda. Ek derslerin olduğu yerlerde ise huzur yok, herkes ek ders kavgası yapıyor...Ek ders ücretleri kaldırılsın, maaşlarda iyileştirme yapılsın...Yıllarca okuyoruz, emek, zaman ve para harcıyoruz akademik kariyer için ama lise mezunu bir polis, bir hemşire veya yetiştirip öğretmen yaptığımız bir öğrencimiz bizden fazla alıyor...

Bütün bu maddi sıkıntılar içinde kongre, sempozyuma gitmeye korkuyoruz...Maliyetler malum...Fakülte ancak yılda bir kere yolluk veriyor...

Özlük haklarımız diye bir şey zaten yok, bölüm başkanına, dekana ters bakamazsın...ya dersin kesilir, ya myo ya sürgün yersin, ya sözleşmen imzalanmaz...

Bütün bunların düzeltilmesini istiyoruz...

Saygılarımla...
akademus

Katıldı: 01/02/2012 17:08:07

üniversitem destek vermediği için ulusal sempozyumlarda yayın yapmayı bıraktım. 4 yıl içinde 10 civarında ulusal sempozyumda bildiri sundum ve cebimden yaklaşık 3000 lira civarı bir para çıktı. Acilen özlük haklarımızın
iyileştirilmesi gereklidir.
irrigater

Katıldı: 14/02/2012 20:10:21

Öğretim Görevlilerinin ve diğer akademisyenlerin maaşları gerçekten hak ettikleri düzeyde değildir. Ayrıca, tüm unvanlar arasında
kademeli olarak maaş farkları olmasına karşın, doktoralı bir öğretim görevlisi ile açıköğretim mezunu bir öğretim görevlisinin (kesinlikle
küçümsediğim için değil!) maaş farkı yoktur. Bir doktor unvanı almak gerçekten kolay bir şey değil. Doktora süresince alınan dersler,
tez için harcanan emek ve para, çekilen stresin karşılığı alınabilmeli. Çalıştığım meslek yüksekokulunda, lisans mezunu öğretim
görevlileri doktoralı öğretim görevlilerinden ek dersler nedeniyle çok daha fazla gelire sahip olabiliyor. Bu konuda bir düzenlemenin iyi
olacağı kanaatindeyim.
esma-ül mevlevi

Katıldı: 14/04/2012 05:10:35

Sayın Başkanım,
Bugün iki öğretim görevlisi ders arasında sohbet ederken MYO öğrencimiz yanımıza geldi,ben mezun olduğumda sizden çok maaş alacağım dedi.Biz iki hoca sadece birbirimizin yüzüne
baktık ve gence dönüp gülümsedik,inşallah dedik.
Sizden dileğim bu forumu gençlerin okumamasını sağlayın,ya da bizleri bu yorumları yapmayacak düzeye çıkarın.Sanırım bu foruma onlar girdiğinde biz hocaların durumunu okuyorlar ve
hatta aralarında konuşup bizim maaş kritiğimizi yapıyorlar.Bizleri saf kişiler,az paraya çalışan angarya elemanları görüyorlar.Öğrenci gözündeki saygınlığımızın kalması için bari
durumumuzu bilmesinler.
Saygılarımla arz ederim.
alisirnevai

Katıldı: 17/04/2012 10:21:06

Her düzeydeki öğretim Üyesi maaşları, diğer meslek gruplarına göre oldukça düşüktür. Hatta bazen öyle komik haller mevcut ki, iki yıllık ön lisans mezunu bir fakülte sekreteri veya daire başkanı maaşı profesör maaşından fazladır. Yani bir fakülte sekreteri o fakültenin doçentinden, profesöründen fazla maaş almaktadır. Bu husus diğer meslek gurpları için de aynıdır. Bir akademisyenin tatili bile çalışmak ve üretmekle geçerken, bu uygulamalar bizleri çok şaşırtıyor. Saygılarımla...
esra_yilmaz1982

Katıldı: 16/04/2012 12:48:36

SAHİ YA YARDIMCI DOÇENT VE ALTININ DOĞRU DÜZGÜN BİR ÖZLÜK HAKKI VE MAAŞI VAR MI? HELE ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN? DAHA DÜN BAŞLAYAN BOŞ OTURMAKTAN BAŞKA NEREDEYSE HİÇ BİR İŞE YARAMAYAN HATTA SÜREKLİ GÖREVLENDİRME ALIP KURUMA UĞRAMAYAN ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN BİLE MAAŞI BİZDEN FAZLA. YÜKÜ KİM ÇEKİYOR EN ÇOK ÖĞRETİM GÖREVLİSİ EN AZ MAAŞ KİMİN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN. REKTÖR SEÇİMİNDE OY KULLANMAYACAK NASILSA SESİNİ BİLE ÇIKARAMAZ. YÜKSEK LİSANS DOKTORA MI YOK EFENDİM GİDEMEZSİN GİDERSEN GELİŞTİRME ÖDENEĞİNİ EK DERSİNİ KESERİM. BAŞKA KİŞİLERİN KESİLMİYOR AMA YOK SANA ÖZEL ADAMINA GÖRE MUAMELE. MAKSİMUM 2 YILDA BİR UZAR GÖREVİN İSTEDİĞİM AN KOYARIM KAPI DIŞINA, TAYİN HAKKIN YOK. ALLAH AŞKINA VARSA BİR ÖZLÜK HAKKIMIZ BİRİ BENİ AYDINLATSIN))
zafer26

Katıldı: 16/04/2012 09:05:22

Öğretim görevlisi 1800-1900, Yardımcı doçent ise 2200-2300 TL alıyormuş. Doçent maaşımın da 2494TL olduğunu eklemek isterim.
Şehsuvar

Katıldı: 14/04/2012 23:54:41

Öğretim görevlisi yaklaşık 1800-1900 arası maaş alıyor. Yardımcı doçent olduğunuzda ise 400 tl kadar bir artış oluyor. Ek derslerin olmadığı bölümlerde görevli olanlar gerçekten
ekonomik olarak çok zor durumda. Ek derslerin olduğu yerlerde ise huzur yok, herkes ek ders kavgası yapıyor...Ek ders ücretleri kaldırılsın, maaşlarda iyileştirme yapılsın...Yıllarca
okuyoruz, emek, zaman ve para harcıyoruz akademik kariyer için ama lise mezunu bir polis, bir hemşire veya yetiştirip öğretmen yaptığımız bir öğrencimiz bizden fazla alıyor...

Bütün bu maddi sıkıntılar içinde kongre, sempozyuma gitmeye korkuyoruz...Maliyetler malum...Fakülte ancak yılda bir kere yolluk veriyor...

Özlük haklarımız diye bir şey zaten yok, bölüm başkanına, dekana ters bakamazsın...ya dersin kesilir, ya myo ya sürgün yersin, ya sözleşmen imzalanmaz...

Bütün bunların düzeltilmesini istiyoruz...

Saygılarımla...
celil

Katıldı: 20/04/2012 17:33:22

Bir de son bir buçuk yıldır bu ÜDS sınavları neden zorlaştırıldı anlamış değilim.Çok kötü niyetle sorular hazırlanıyor.Alanımızda bilimsel çalışmalar yapmamız için İngilizceden çeviri yetiyor,ancak ÜDS sınavlarında çeviri soruları en az sayıda.Hatta 2011 yılından bu yana daha da azaltıldı.Neden acaba?
celil

Katıldı: 20/04/2012 17:33:22

OMÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalında Yardımcı Doçentim.Bu zamana kadar maddi sıkıntılarımızı kısmen de olsa II öğretim ek ders ücretleriyle karşılamaktaydık,ancak geçenlerde YÖKün kararıyla bu da elimizden alındı.Utanıyorum yaa artık bunları dile getirmeye.Artık sesimizi duyun sayın Yetkililer,madem II öğretimleri kapattınız maaşlarımıza hiç olmazsa %60 zam yapın.Bir de Eğitim Fakültelerinde öğretim üyelerini boş boş işlerde çok çalıştırıyorlar.Bizleri o kadar çalıştırıyorlar ki ne bilimsel araştırma yapmaya zamanımız oluyor,ne de Doçentliğe başvurmak için Yabancı Dil çalışmaya.Burda o kadar saçma sapan kurallar var ki hangisinden başlayayım bilmiyorum.Bu Fakültede Araştırma Görevlisi az diye sınav gözetmenliğinden tut,öğrenci danışmanlıklarından tut hepsini biz yapıyoruz.Aslında en önemli Fakültelerden biri olmasına rağmen Eğitim Fakültelerine nedense üvey evlat muamelesi yapılıyor.
öğretimgörevlisi

Katıldı: 01/02/2012 20:40:24

Hocam YÖK başkanımız bizi duymadıktan sonra....Bizi başkalarının duymaması normal...
turabe

Katıldı: 01/02/2012 17:08:38

esra_yilmaz1982 yazdı:SAHİ YA YARDIMCI DOÇENT VE ALTININ DOĞRU DÜZGÜN BİR ÖZLÜK HAKKI VE MAAŞI VAR MI? HELE ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN? DAHA DÜN BAŞLAYAN BOŞ OTURMAKTAN BAŞKA NEREDEYSE HİÇ BİR İŞE YARAMAYAN HATTA SÜREKLİ GÖREVLENDİRME ALIP KURUMA UĞRAMAYAN ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN BİLE MAAŞI BİZDEN FAZLA. YÜKÜ KİM ÇEKİYOR EN ÇOK ÖĞRETİM GÖREVLİSİ EN AZ MAAŞ KİMİN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN. REKTÖR SEÇİMİNDE OY KULLANMAYACAK NASILSA SESİNİ BİLE ÇIKARAMAZ. YÜKSEK LİSANS DOKTORA MI YOK EFENDİM GİDEMEZSİN GİDERSEN GELİŞTİRME ÖDENEĞİNİ EK DERSİNİ KESERİM. BAŞKA KİŞİLERİN KESİLMİYOR AMA YOK SANA ÖZEL ADAMINA GÖRE MUAMELE. MAKSİMUM 2 YILDA BİR UZAR GÖREVİN İSTEDİĞİM AN KOYARIM KAPI DIŞINA, TAYİN HAKKIN YOK. ALLAH AŞKINA VARSA BİR ÖZLÜK HAKKIMIZ BİRİ BENİ AYDINLATSIN))

pardon kim boş boş oturuyor yaaa?!!! dili geçememiş olmanızın acısını neden biz arş. gör.lerden çıkarmaya çalışıyosunuz? dili geçmenize biz mi mani olduk? üniversiteye uğramıyorlar demişsiniz bir de. sabah 8-akşam 8 üniversitedeyiz biz.
sedatg

Katıldı: 30/04/2012 16:35:37

imam sabah, akşam ve yatsı namazı mesaisi ile birlikte 2400 alıyor. Polis öyle, mühendisler, savcılar... onları yetitiren hocalarından fazla maaş alıyor. Fakülte sekreteri doçent maaşını geçmiş. Öte yandan, Meclisin ağırlıklı kısmı öğretim üyesi ancak bizim sorunlarımızla ilgilenen yok.. ne garip..
billynicholas

Katıldı: 28/05/2012 20:52:48

Merhaba,

Ne diyecekler amcam bir profesör ve maaş 1450 olmasıdır. Ben bile yarısı da diğer öğretmenlerden biraz daha iyi ücret, maaş olduğunu
düşünüyorum jocuri.
mckrds

Katıldı: 21/04/2012 15:10:15

Özellikle ÖĞRETİM GÖREVLİSİ maaşları çok düşük... Akademik personellerden en düşük maaşlı olanlar ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ dir. Maaşlarımıza acil bir şekilde iyileştirme gerekiyor.
Sn YÖK Başkanımız, öğretim üyelerinin maaşları konusunda eylülde bir müjdemiz var demişsniz, bu müjde ÖĞRETİM GÖREVLİlerini kapsıyor mu? Öğretim üyeside öğretim görevliside bir akademik personeldir. Bunların birbirinden ayrılması veya ayrı tutulması bence yapılabilecek en büyük yanlıştır. Sonuçta herkesin geçim sıkıntısı aynı... O da aynı masrafları yapıyor bizde. Bir ayrım yapılması doğru olmaz.Maaşlarımızın en az 3000 tl olmasını isityoruz. Gece eğitimi de olduğu için yemek masraflarımız iki kat, yol masrafımız gece dolmuş bulamadığımız için kendi arabamızla gidiyoruz daha masraflı oluyor. Ben git gel 90km lik yol yapıyorum her gün. Tüm bu sıkıntılara rağmen işimi ve bilimi seviyorum ama ay sonunda bu kadar hesabın içinden çıkılamayacak bir duruma düşüyoruz. bu hesapları düşündürmeyecek düzeyde bir iyileştirme istiyoruz. Saygılar.

Forum Dizini » Özlük Hakları
Git: