[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
dgs sonrası muafiyet ve 3.sınıftan başlama
Forum Dizini » Eğitim-Öğretim
Yazar Mesaj
ribombo

Katıldı: 12/07/2012 17:31:46

dgs sonrası üniversiteler kafasına göre yorum yapıyorlar kaçıncı sınıftan başlattıkları belli değil buna bir açıklık gelsin lütfen 1.sınıftan başlatma olmasın
Mahmut Aydın

Katıldı: 20/07/2012 03:46:52

Dgs ile yerleşen aday zaten iyi bir puan alıp yerleşmiştir.
Tekrar bu öğrenciyi özellikle bazı üniversiteler krediden dolayı hiç bir dersini kabul etmeyip 1.sınıftan başlatması haksızlıktır.1.sınıfta başlayan kişi toplam 4 yılda verilen diplomayı 6 yılda almış oluyor bu konunun üzerinde gerçekten durulması gerek...
sahin3302

Katıldı: 30/07/2012 00:43:36

Dikey geçiş yönetmeliği hazırlanırken ifadeler net olmalı üniv lere takdir yetkisi verildiği zaman a üniveristesi 3 ten başlatıyor b üniveristesi 2 den c üniveristesi ise 1. sınıftan ancak alınan eğitim tüm üniveristelrde ders olarak farklı olması imkansız özellikle vakıf üniversiteleri ticari kaygılarla dikey geçis sınavıyla gelen öğrencileri müşteri gözüyle görmekte 1 sınıftan başlatma teamul haline gelmiş durumda bu konuda yök yetkililerinin kesinlikle bir düzenleme yapması şart,

denizci88

Katıldı: 30/08/2012 03:51:26

Kesinlikle üniversitelerin takdir yetkisi kısıtlanmalı. Aksi halde DGS önemini yitiyor. Öğrenci zaten 2 yıl süreli bir yüksek öğretim görmüş. Bunun üzerini tamamlamak için DGS'ye başvuruda
bulunuyor. Aksi halde LYS ile de bir üniversiteyi kazanıp, birinci sınıftan başlar. Türkiye'de önlisansını tamamlamış bir öğrenci, yurt dışındaki bir üniversiteye gittiğinde ders içerik ve
kredilerinin tutması halinde görmüş olduğu derslerden muaf tutulurken kendi ülkemizde aldığımız eğitim, yine kendi ülkemizde yetersiz görülebiliyor. Özellikle vakıf üniversitelerinin ticari
kaygılarla mümkün olduğunca az ders saydığını bilinen bir gerçek. Lütfen bir müdahalede bulunun. Eğitim dili İngilizce olan bir yüksek öğretim kurumunu kazansak bile içerik ve
kredilerimizin tutması halinde derslerimiz sayılsın.
anaokuluogr

Katıldı: 07/09/2012 15:49:24

Dün gün içerisinde okul öncesi öğretmenliği programına ygs ile yerleşen öğrencilere gelen sms e göre 2011 ve daha önceki yıllarda yabancı dil 1 ve yabancıdil 2 derslerinden geçenler 4.sınıfta gözüken yabancıdil3 yabancıdil 4 dersinden muaf sayılacaklar.Elimde bulunan transkripte göre bende yabancıdil 1 ve yabancıdil 2 derslerini önlisans eğitimimde tamamladığımdan dolayı muaf gözüküyorum,dolayısıyla yabancı dil dersi almamam gerekiyor.Ayrıca dikey geçiş yönetmeliğinde de dikey geçiş yapanların Türk dili ve yabanacı dil derslerinden muaf oldukları şeklinde yazı mevcut.Hem transkriptte hem de yönetmeliğe göre bu dersi almamam gerekirken Anadolu üni. aöf bana ısrarla yabancıdil3 yabancıdil 4 alacağımı söylemektedir.Madem ygs ile geçenler yabancı dil 1 ve yabancı dil 2 derslerinden geçtikleri için almayacak aynı hakkın dgs ile geçenlere de verilmesi gerekiyor.
Mağduriyetimizin giderilmesini saygıyla arz ederim...
ebrusav

Katıldı: 07/09/2012 17:46:40

Dün gün içerisinde okul öncesi öğretmenliği programına ygs ile yerleşen öğrencilere gelen sms e göre 2011 ve daha önceki yıllarda
yabancı dil 1 ve yabancıdil 2 derslerinden geçenler 4.sınıfta gözüken yabancıdil3 yabancıdil 4 dersinden muaf sayılacaklar.Elimde
bulunan transkripte göre bende yabancıdil 1 ve yabancıdil 2 derslerini önlisans eğitimimde tamamladığımdan dolayı muaf
gözüküyorum,dolayısıyla yabancı dil dersi almamam gerekiyor.Ayrıca dikey geçiş yönetmeliğinde de dikey geçiş yapanların Türk dili ve
yabanacı dil derslerinden muaf oldukları şeklinde yazı mevcut.Hem transkriptte hem de yönetmeliğe göre bu dersi almamam gerekirken
Anadolu üni. aöf bana ısrarla yabancıdil3 yabancıdil 4 alacağımı söylemektedir.Madem ygs ile geçenler yabancı dil 1 ve yabancı dil 2
derslerinden geçtikleri için almayacak aynı hakkın dgs ile geçenlere de verilmesi gerekiyor bu konuda sizden yardım talep ediyorum
lütfen..
gülüzar

Katıldı: 22/10/2012 11:23:32

dgs konusu tam bir muamma lütfen çözüm için bi el atılsın çok maduruz
kadooglu

Katıldı: 05/10/2012 19:46:19

Geçen sene DGS ile giden öğrenciler 30 krediyi saydıramazken bu sene bu oran 50 krediye çıkartıldı.Bu haktan 2011 girişli DGS lilerinde yararlanmasını istiyoruz.2 yıl MYO okulunda okuduktan sonra danışmanların insafına bırakıldık.Daha görür görmez 4 yıl daha burdasın denildi.2 yılı boşuna mı okuduk.Bu yıl ikinci senem 1 den de 2 dende dersim var kaçıncı sınıfta olduğumuz belli değil.Bu durumlara açıklık getirilmesini rica ediyoruz.
ysselim1978

Katıldı: 26/06/2012 12:39:01

2012/2013 eğitim öğretim yılı için aöf dgs ile lisansa kayıt için mezuneyit şartı getirmiş.Ama 2011/2012 yılı bahar dönemi bütünleme sınavı yaplmadan,sonuçlar açıklanmadan öğrincinin mezuniyeti ile iligili bir karar verilemez.Bu bir haksız uygulamadar.bir yıl boşuna ziyan olacaktır.çözüm ise 2012/2013 eğitim öğretim yılı ara sınavlarına kadar mesuniyet belgesini ibraz etme şartı getirilsin.Bu şartı sağlamayanların okul kayıtları tescil edilmisin.İlgililerden acilen çüzüm bekliyoruz.
öğretmenim

Katıldı: 27/09/2012 01:41:53

Dün gün içerisinde okul öncesi öğretmenliği programına ygs ile yerleşen öğrencilere gelen sms e göre 2011 ve daha önceki yıllarda yabancı dil 1 ve yabancıdil 2 derslerinden geçenler
4.sınıfta gözüken yabancıdil3 yabancıdil 4 dersinden muaf sayılacaklar.Elimde bulunan transkripte göre bende yabancıdil 1 ve yabancıdil 2 derslerini önlisans eğitimimde tamamladığımdan
dolayı muaf gözüküyorum,dolayısıyla yabancı dil dersi almamam gerekiyor.Ayrıca dikey geçiş yönetmeliğinde de dikey geçiş yapanların Türk dili ve yabanacı dil derslerinden muaf
oldukları şeklinde yazı mevcut.Hem transkriptte hem de yönetmeliğe göre bu dersi almamam gerekirken Anadolu üni. aöf bana ısrarla yabancıdil3 yabancıdil 4 alacağımı
söylemektedir.Madem ygs ile geçenler yabancı dil 1 ve yabancı dil 2 derslerinden geçtikleri için almayacak aynı hakkın dgs ile geçenlere de verilmesi gerekiyor.
gereginin yapılmasını arz ederim
emreozguncembertas

Katıldı: 23/06/2012 15:07:37

DGS sınavını kazandım ama şuan hiç mutlu değilim, neden mi? Dokuz Eylül Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı programını kazandım, tek ders bile muaf olamadım, üstüne üstlük hazırlık eğitiminide zorunlu kıldılar, YÖK başkanından bu konuya hemen el atmasını
istiyorum, şuan çok zor durumdayım. Dikey Geçişle KAZANMAK VE OKUMAK bizlere neden bu kadar zor oluyor, bizlere neden kolaylık sağlanmıyor?
Mehmet.Aksu

Katıldı: 27/12/2012 21:29:16

Merhaba ben'de DGS sınavından girdim ve mağdurum 2 yıl sonunda hadi bir 4 yıl daha okuyacaksınız denmesi çok saçma bana o zaman direkt yüksek lisans seviyesinde mezun
etsinler.Okul diyor ki; YÖK belirliyor 3.sınıftan başlatma olayını.! YÖK diyor ki; Okulunuzun inisiyatifinde! Lütfen önümüzdeki sene 3.sınıftan başlatın ve zaten şuana kadar bu
başlık altına yetkililer tarafından bir cevap yazılmamış.Bu intibak sınıfını ne mantıkla ve neye göre iptal ettiniz. Nedeni sizin yaptığınız açıklamaya göre öğrenci daha çok
eğitilecek! .Ben buna inanmıyorum yada eğer dediğiniz gibiyse.O zaman beni Tezi bitmiş yüksek lisans mezunu yapmak zorundasınız.!
baris0629

Katıldı: 03/02/2012 14:57:40

emreozguncembertas dikkatine;
Emre sana bir arkadaş tavsiyesi bende 2011 geçişli bir mühendis adayıyım kafama derslerimin sayılmamasını çok taktım, sonuç olarak hazırlıktan kaldım ve bunun üzerine türkçe bir okula başvurdum ve şu an 2. sınıftan başladım yanlız geriye dönüp baktıgımda o kadar takmanın bir anlamı olmadıgını anladım şimdi aff olaylarını araştırıyorum anlayacagın pişman oldum. Ve şunu söylemek isterim ki yılma her ne olursa olsun girdigin yolu bitir tertemiz. İYİ ÇALIŞMALAR .
hkbd1

Katıldı: 10/07/2013 13:08:19

YÖK'ün DGS geçişlerle ilgili bir düzenleme yapması gerekir.
İnsiyatifi üniversitelere bırakmak keyfi işlemlerin yapılmasından başka bir işe yaramıyor. Lütfen bu keyfiliğe son verin. AÖF'de 2 sene ve 4 dönem boyunca gördüğümüz
32 ders ve 120 kredinin kaale alınmaması haksızlıktan başka bir şey değildir. Lütfen bu haksızlığı ortadan kaldırın saygı değer YÖK yöneticileri.
kemalserkan

Katıldı: 15/08/2013 12:28:12

YÖK bu DGS işine gerçekten bir el atmalı bencede, yada 2 yıllık bölümleri kapasın gitsin, önlisans okuduk diye çekmediğimiz kalmadı, lisans tamamlama için dikey geçiş
çıkarıldıki adı üstünde dikey geçerek lisans tamamlayacağız, biz önlisansta lisanstaki çoğu dersi görmüş olmamıza ve 2-3 yılımızı heba etmiş olmamıza rağmen tekrardan 1
sınıftan başlamak bizim hakkımıza girmekten başka birşey değildir. bir insanın bu düzenlemeleri yaparken bunu düşünmemiş olması üniversitelerin eline bırakması
üniversiteninde maddi kaygıdan dolayı tekrar 1 den başlatmasıda tamamen hakkımızı gasp etmektir. insan haklarına kesinlikle sığmayan bu uygulamanın haklı ve adaletli bir
biçimde düzeltilmesi gerekir. lütfen yetkili birisi bu işe el atıp 2013 kayıtlarından evvel düzeltsinki, onca insanın haklarını yememiş olsun, yoksa ben hakkımı helal etmiyorum.
2yıllık okuduk, askerliği 18 ay yaptık, askerde okuma yazma bilmeyenden emir aldık, okulumuzun faydasını çoğu yerde göremedik, artık görelim birşeyler olsun lütfen.

Forum Dizini » Eğitim-Öğretim
Git: