[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Engelsiz üniversiteye giden iletişim yolu.
Forum Dizini » Engelsiz Üniversite
Yazar Mesaj
C.Ozel

Katıldı: 15/05/2012 13:24:13

2007’den beri Engelsiz Üniversiteler Platformu vasıtasıyla paylaştığımız, çözüm aradığımız konular, sorunlar YÖK’ün hizmete soktuğu bu forum üzerinden şimdi daha etkin tartışılıp, çözüme kavuşturulabilecektir diye umuyorum. Bu yeni iletişim kanalında üniversitelerde okuyan tüm öğrenciler ve öğretim görevlileri, engel durumları ne olursa olsun düşüncelerini doğrudan dile getirebilecekler; dolayısıyla YÖK'un açtığı bu kulvarın sunduğu fırsat eşitliğini önemsiyorum. Hayırlısı olsun.
hartum

Katıldı: 21/02/2012 15:06:28

Bu platformun algımızdaki engelleri de kaldırmasını diliyorum.
karbölen

Katıldı: 24/05/2012 16:27:26

ÜNİVERSİTEMDEKİ ENGELLİ ÖĞRENCİLER BİRİMİ HEP KAĞIT ÜZERİNDE, YAPILAN HİÇ Bİ BŞEY YOKK.. ALLAH RIZASI İÇİN YÖK BUNUNLA İLGİLİ GÖLGE EKİPLER GÖNDERSİNDE ENGELLİ ÖĞRENCİLER BİRİMLERİNİ Bİ DENETLESİN, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İLE Bİ KONUŞSUNNN (NEYE İHTİYACINIZ VAR, NELER YAPILIYO NELER YAPILMIYO) ALLAH RIZASI İÇİNNN
ergunakgun

Katıldı: 18/04/2012 10:42:41

Uşak Üniversitesi Uzaktan Eğitim MYO olarak görme engelliler ile ilgili çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Özellikle görme engellilerin uzaktan eğitimi ile ilgili yürüttüğümüz bir AB projesi çerçevesinde
çok güzel ürünlere ulaştık. Şu an görme engelli vatandaşlarımıza çağrı merkezi agent sertifikasyon programı uyguluyoruz. Uzaktan eğitimle. Kursiyerlerin arasında ülkenin doğusundan batısına,
kuzeyinden güneyine neredeyse her şehirden arkadaşlar var. Bundan önce de uzaktan eğitimle ECDL sertifikasyon programı uygulamıştık. Düşünsenize, uzaktan eğitimle bilgisayar ve internet
kullanımını öğrettik arkadaşlara. Bilgisayar programı yazan görme engelli arkadaşlar var. Yapabilecekleri, başarabilecekleri işler konusunda kesinlikle mantık sınırlarını zorladıklarını söyleyebilirim.
Kullandığımız uzaktan eğitim sistemleri tamamen erişilebilir sistemler. Cynthia, W3C ve WCAG gibi birçok testi başarı ile geçmiş bir Moodle Optimizasyonu. Üniversitelerine bu sistemi transfer etmek
isteyen herkese yardımcı olabiliriz.
ergunakgun

Katıldı: 18/04/2012 10:42:41

Engelsiz Üniversiteler için YÖK öncelikle teşkilat şeması içerisinde Engelli Birimi oluşturulmalıdır. Bu sistemin işleyişi ile ilgili olarak şunları önerebilirim;
1. YÖK'e bağlı tüm kurum ve kuruluşların engelli birimleri YÖK engelli birimine bağlı olmalıdır.
2. Belirli aralıklarla çalıştaylar yapılmak sureti ile karşılaşılan problemler tartışılmalı ve çözüm önerileri getirilmelidir.
3. YÖK Engelli Birimi, tamamı akademisyenlerden oluşan, engelli eğitiminde bilgi ve tecrübe birikimine sahip bir danışma kurulu kurmalıdır.
4. YÖK Engelli Birimi, Bilgi İşlem Daire başkanlığı yardımı ile veya kendi içinde oluşturacağı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri, BÖTE uzmanlarından oluşan bir kurul ile teknolojideki yeniliklerin
entegresini ivedilikle sağlamalıdır.
5. Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde olunmalıdır.
6. Tüm bu süreçler etkin bir şekilde takip edilmeli ve yararlanıcılar (engelli vatandaşlar) bu süreçlerde aktif olarak yer almalıdır.
mudo66

Katıldı: 21/06/2012 13:16:15

Turgut Özal Üniversitesi ,2011-ÖSYS Yüksek öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'te Yer Alan
Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları 720.maddesinde . Bu üniversitedeki bölümleri kazanan engelli öğrencilerden Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenen
sayı ve oranda öğretim ücreti alınmaz.yazıyordu.Bu yazıya Güvenip Turgut özal üniversitesini seçen engelli öğrenciler tam bir hayal kırıklığı yaşadılar.meğer engellilere verecekleri burs %5-
6 kadarmış. Yazılan bu koşulların terine getirilip getirilmediğini YÖK mutlaka denetlemeli ve verecekleri burs oranı net olarak koşulda yer almalı.
cerennn

Katıldı: 08/08/2012 12:40:45

Paralimpik Olimpiyatları Jimnastik branşında Pekin’de ülkemize altın madalya kazandıran, Londra’da da altın madalya umudumuz olan Berk Canbulat, YÖK ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün kararına rağmen “Down sendromlu öğrenci kabul edemeyiz” denilerek Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’na kabul edilmedi ... Engelli kardeşlerimizin üniversiteye giden yolu engellerle dolu ...
www.misirpatlagi.net

Katıldı: 18/08/2012 06:20:30

Çok güzel mantıklı bir çözüm bulunması şart.. Hatta burada (www.misirpatlagi.net ) buna özel biryer açıp destek bile sağlayabiliriz..
m.c.y

Katıldı: 19/02/2013 14:56:24

Merhaba Ben Kocaeli Ünv. Mühendislik fakültesi son sınıf öğrencisiyim 29 yaşını tamamladığım için okulum kaydımı yapmıyor okulu bitirmeme 1 dönem kala askere gitmem gerekiyor şuan askere gidersem 15 ay askerlik ve tekrar 2. dönemimi beklemem ve bitirmem gereken süre 8 ay toplamda 23 ay 2 yıl okulum uzuyor telefon açmadığım sormadığım yer kalmadı herkes bu konudan habersiz herkes öyle şeymi olur diyo ama bizim hayatımız mahfoluyor eğitimimiz engellendiği gibi 2 yıl vaktimiz çalınıyor bu haksızlık için bize yardımcı olacak bir merci yokmu cuma gününe kadar kayıt yaptıramazsam bütün emeklerim boşa gidicek..
wiener

Katıldı: 19/03/2013 17:40:07

Merhaba ben Ufuk Üniv deyim Ankara Ufuk Üniversitesi vakıf üniversitesi olmasına rağmen berbat bir durumda ve en önemlilerinden engelli asansörü engelli yolu engelli wc vs hiç bir şey yok ve Yök de buna kayıtsız kalıp hiç bir şekilde incelemede bulunmuyor ben 3 sene Viyana Ekonomi Üniversitesi'nde okudum bizim Üniversitelerimizin gelişmemesinde ki en büyük sebeplerden birisi de bu başıboş bırakılıyor
teknoaga

Katıldı: 22/07/2013 23:14:53

inşallah toplumumuzda engellinin önündeki engeller tamamen kalkar. zaten her insanın bir engeli vardır birde bedensel engelli vatandaşları düşünün. engelli vatandaşların eğitiminde
önündeki engellerin tamamen kalkması lazım.

Forum Dizini » Engelsiz Üniversite
Git: