[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Yurtdışı Diplomaları ve Direkt Denklik
Forum Dizini » Denklik
Yazar Mesaj
odrin22

Katıldı: 07/02/2012 01:11:47

Eski YÖK başkanı sayın Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan geçtiğimiz aylarda Trakya Üniversitesi ziyaret etmiş ve ziyaretinin amacı, ''Yabancı
uyruklu öğrencilerimizin Türkiye’ye ilgisini arttırmak''
.Ziyaretinde ''Yurt dışında okuyan 50bine yakın Türk öğrencinin olduğunu,
Türkiye deki yabancı öğrenci sayısının 26bin olduğunu bu sayının dahada artması gerektiğini ve yabancı uyruklu öğrencilere her zaman
destek olmaya hazırım”
olduğunu dile getirmiş.İlk önce kendi vatandaşlarının mağduriyetini gidermesi gerekmiyor muydu sayın
Prof.Dr.Yusuf Ziya'nın.Ben rahatlıkla kendi ülkemde okuyamayacağım elin yabancısı gelecek rahatlıkla okuyacak.Bizler yurt dışında
okuduğumuz zamanda sen denk değilsin diyeceksiniz.O zaman almayacaksın o 26bin öğrenciyi bizi okutacaksın .O yurt dışında okuyan 50bin
öğrencinin yarısı Türkiye'de istediği eğitimi alamadığı için yurt dışına çıktı.İlk önce kendi vatandaşınıza sahip çıkın sonra elin yabancısına.Yurt
dışında bu olaylar şöyle gelişiyor ilk önce kendi vatandaşı sonra yabancı.
Dr.Hatem

Katıldı: 19/02/2012 16:41:31

Ben burada kendi şahsım adına konuştum acaba diğer denklik bekleyen kardeşlerimiz ve aileleri ne durumdadır? Abim şuan evli ve çocuk sahibi hiç bir yerden de geliri yok, denkliğini bekliyor ve atanıp, hizmet etmeyi. Bu sorunlar sadece bir aile sorunu değil, bir ülkenin sorunu ve beraberinde içinde yaşayan bir toplumun ve bu toplumun içinde yaşayan bireylere yansıyor. Artık buna DUR deme vakti. Ben ilk öncelikle Derdime verilecek dermanı ALLAH’TAN sonra siz değerli Büyüklerimizden gelecek yardımı diliyorum. Lütfen bize yardımcı olun. Allah’a emanet olunuz.
ÖNERİM:
Yurt dışında, denkliği Türkiye tarafından tanınan okullarda eğitim alan öğrencilerin mezun olduktan sonra, aldıkları eğitimin yeterli olup olmadığının anlaşılması için, Türkiye üniversitelerinde belirlenmiş süre içerisinde, örn. ( 6 ay ) pratikte yeterli olup olmadığının tespit edilmesidir. Yani mezun olan öğrenci eğitiminin yeterli olup olmadığı pratikte denetlenirse daha net ve hızlı sonuç alınır diye düşünüyorum.
berdan_karizma

Katıldı: 10/03/2012 22:07:17

cok dogru soyluyorsun odrin kardes aynen katiliyorum
berdan_karizma

devami yazinin beni ise alir ve bana maas verir zaten kabiliyetim yoksa yok denkligim olsada beni ise alip maas odemez bosyere.ben zaten 32 yasindayim buyastan sonra resmi daireye girip calisacak halim yok.bu denklik sinavi bu sartalar felan hep onumuzu tikiyor.tamam arastirilsin belgelerin orjinalligi sahte olup olmadigi okuyup okumadigi kontrol edilsin.odtu mezunu bir ogrenciyi yurtdisinda denklik almak icin denklik sinavina soksalar acaba kac puan alirdi merak ediyorum.5 senenin emegi denklik sinavi denen 2 saatlik sinavda harap edilmesin lutfen.sart konulsun denklik verilsin en azindan ozel firmalar icin o firmalarda calisabilelim
berdan_karizma

ben yurtdisinda lisans ogrenimimi tamamladim.yoke muracaatta bulundum denklik icin.denklik islemleri cok uzun suruyormus.peki kardesim ben denklik islemleri icin 1 sene veya 2 sene kendi branjimda calisamayip sonucumu bekleyecem.yurtdisindaki butun turk firmalarina muracaat ettim.ses seda yok.bir kac firmada orjinal belgeler elimde olmadigi icin ise almadi belgelerin yokte oldugunu soyledim.belgeleri aldiginda muraacaat edersin dediler.turkiyede bir kac firmaya muracaat ettim.onlarda denklik aldigin zaman seninlen calisabiliriz dediler.peki neyapabilirimki simdi/32 yasinda ve 1 cocuk sahibiyim.gidip universite mezunu olarak vasifsiz isci gibi fabrikadami calisayim asgari ucrete.nerde 5 sene boyunca yurtdisinda harcadigim zaman.emek. ve para karsiligini nezaman alacaz mezardami.tamam yurt disinda okuduk diye oss sinavini kazanamadik diye ayirimciligi yapin ama bukadarda degil el insaf.en azindan denkligi verin resmi dairelerde calismayi yasak edin ozel firmalarda calisabilelim hic olmazssa ozel firma zaten ben
Maxiwacky

Katıldı: 17/02/2012 14:41:23

Yüzlerce mesaj ,görüş ve haksızlıkların dile getirilmesi bir cevabı hak ediyor galiba arkadaşlar!
Bu forumun amacı daha kolay iletişimin olması ve sorunların daha kolay dile getirilmesi , çözüm önerileri üretilmesi ve haksızlıkların giderilmesi yönünde
düşüncelerin paylaşılması sanırsam!
Özellikle erkek öğrenciler icin denklik alamamak hayatlarını zindana çevirmekte zorunlu 15 ay askere gitmek mecburiyetinde kalmaktadırlar!
Bir sınavda başarısız olmakla geleceg ve okunan universitenin hiç bir anlamı kalmamaktadır giden seneleremi yanılır harcanan emeklere paralaramı!
Buna karşı çıkan haksızsın sen diyen varsa vicdanıyla başbaşa bırakırım! Eğitim özgür olmalı kelepçelenmemeli!
Sayın YÖK başkanım bizler 5-6-7 sene universite okuyoruz (okuduk) ve sonrasında düştüğümüz zor durum senede 1 kere yapılan sts sınavı bizler icin haksızlıktır!
Bu konunun daha adil ve hakkaniyetli bir çözüme kavuşturulması hepimizin dileği ve arzusudur.

BİLİM VE HİKMET MÜMİNİN YİTİK MALI GİBİDİR. ONU NEREDE BULURSA ALIR.
steel

Katıldı: 17/02/2012 16:03:26

odrin ve yavuzselim kıardeşlerim sizlere sonuna katılıyorum ama şuana kadar o kadar çok şey yazıldı ki hiç cevap alamadık hep yazdıklarımızla kaldı burada inşallah bir gün dikkate alınırız diye düşüyorum. Daha öncede söyledim yine söylüyorum bu sene denklik konusunda bir gelişme olacağını zannetmiyorum birinci olarak şuana kadar YÖKten hiç kimseye bir cevap verilmiş değil.. ikinci olarak sınav tarihleri açıklandığı için bu sene sessiz sedasız bu sınavı yapacaklar. geçenler geçecek geçemeyenler yine burada yada başka bir yerde bir şekilde seslerini duyurmaya çalışacak.. birde şuanki gündeme bakarsak YÖK ün öncelikle uğraştığı 28 şubat sürecinde yaşananlar arşivler açıldı bunlarla uğraşıyorlardır sonra 4+4+4 yeni eğitim sistemi derken biz çok uğraşacağı sey var bundan başka anlayacağınız bize sıra gelmez arkadaşlar oturup sınava çalışmaktan başka çaremiz yok..
atu-ogr-konseyi

Katıldı: 16/02/2012 23:53:43

Anlamadığıımız şu Azerbaycan devlet tıp universitesi bologna ve lizbon surecıne dahıl uluslar arası unıv bırlıgı avrupa unıversıteler bırlıgı ve karadenız unıversıteler bırlıgıne uye 1919 da kurulmus sovyetlerın ıkıncı buyuk unıversıtesı nasıl oluyorda yonetmelıgınde olan uluslararası kurumlar tarafından tanınan unıversıtelere denklık verılır denırken bu kadar kuruma kayıtlı olan unıversıtemız tanınmıyor bız sınav deıl ders tamamlatma istiyoruz ve yonetmelık buna acık bır sekılde musade edıyor gecen senekı ve bızımle aynı sartlarda unıversıtemızın eczacılık fakultesıne kayıt olanlar ve bıtırıenler ders tamamlatmayla denklıklerını aldılar ve hatta eczanelerını bıle actılar bu çığlığımızı duyun türkiyede hala doktorsuz köyler var sağlık hizmetine kavuşamadığı için mağdur olanlar var ve siz bu kontenjanlarla doktor açığını bıle kapatamazsınız birler yurt dısında okuyan ve tıp egıtımını tamamlamıs doktorlar bu goreve talibiz lütfen sesimizi duyun ve denkliğimizi verin saygılar.
bakü

Katıldı: 03/02/2012 08:28:05

Yılda en az 2 sts sınavı yapılmasını istiyorum.
ozgurElibol

Katıldı: 01/02/2012 16:40:12

sn.gökhan hocam askerlık konusunda yasaların arastırılcağını söylemişsiniz inşAllah en yakın zamanda guzel haberleri verirsiniz.sınava ıkı kere gırme hakkımız oluyor ıkıncı kez gırcegımız
zaman asker kacagı durumuna dusuluyor yök'e basvurduk sonra yıllarca ogrencı dıye ertelenen askerlıgımız mezun oldukdan sonra 1 sene üniversite terk olarak damgalanarak ertelenıyor
ASKERİGİNİN BASLADIGI YERDE MANTIK YOK OLUR BU OLSAK GEREK ve bu psıkolojıde hıc guzel degıl 5 yıl boyunca emek ver sonra ülkene döndükden sonra askerlık subesınde memurun
denklık var mı yok o zaman unıversıte terk bır sene ertelırız sonra denklık belgesı getirmezsen sen lıse mezunu olarak 15 ay yaylalar yaylalar
cnytt

Katıldı: 13/03/2012 16:38:59

bız hakkımız olan denklıgı ıstıyoruz sesımızı duyun ve artık bu konu ıcın gerekenı yapın lutfen ben 2005 gırıslıyım ben unıversıteye basladıgımda ÖSS nin tercih kitapcıgında olan yer daha sonrakı yıllarda formdan kalkıyoo denklık verıldıgı ıcın suanda bız denklık alamıyoruz yıne bı sınavla karsı karsıyayız lutfen bizlere yardımcı olun
Dr.Hatem

Dr.Hatem yazdı:Ben burada kendi şahsım adına konuştum acaba diğer denklik bekleyen kardeşlerimiz ve aileleri ne durumdadır? Abim şuan evli ve çocuk sahibi hiç bir yerden de geliri yok, denkliğini bekliyor ve atanıp, hizmet etmeyi. Bu sorunlar sadece bir aile sorunu değil, bir ülkenin sorunu ve beraberinde içinde yaşayan bir toplumun ve bu toplumun içinde yaşayan bireylere yansıyor. Artık buna DUR deme vakti. Ben ilk öncelikle Derdime verilecek dermanı ALLAH’TAN sonra siz değerli Büyüklerimizden gelecek yardımı diliyorum. Lütfen bize yardımcı olun. Allah’a emanet olunuz.
ÖNERİM:
Yurt dışında, denkliği Türkiye tarafından tanınan okullarda eğitim alan öğrencilerin mezun olduktan sonra, aldıkları eğitimin yeterli olup olmadığının anlaşılması için, Türkiye üniversitelerinde belirlenmiş süre içerisinde, örn. ( 6 ay ) pratikte yeterli olup olmadığının tespit edilmesidir. Yani mezun olan öğrenci eğitiminin yeterli olup olmadığı pratikte denetlenirse daha net ve hızlı sonuç alınır diye düşünüyorum.
4. Son
Dr.Hatem

Ailem bu konuda çok üzülüyor onca emekten sonra bir şeylerin meyvesini alamamak ve boşta oturmak. Şimdi Hocam şu var ki yurtdışında okuyan Türkiye vatandaşı çok öğrenci var ve denkligi dünyaca tanılınan üniversitelerde okuyorlar. Yurtdışında okuyan öğrencilerin diğer ülkelere kazandırdığı maddi yatırımı Türkiye’ye sağlansaydı daha kazançlı olmaz mıydı hem kendi Vatanımızda okumuş olurduk, hem kendi ülkemize yatırımı yapmış olurduk ve hem hizmetimizi kendi milletimize. Bu beyin göçüne artık dur demek gerekli. 7 yıl boyunca Doktorluğu okuyup o unvana nasip olup, insanlar hizmet beklerken boşta durmak ve bir ailenin maddi ve manevi hassayitini içten çökmesine neden olması mı gerekli. Madem Acık var neden ALIM yok. Ailemin benim ve abim için onca zahmet girmesi ALLAH yolunda büyütüp okuttuktan sonra topluma faydaları yarayacak nesillere bir şeyler katmaya çalışması ve meyvesinin yeşermesini göremeden çürük bir elma gibi yere düşmesini üzüntüyle görmesi mi gerek. 3.Devamı Geliyor...
Dr.Hatem

Tiflis TIP Devlet Üniversitesine ÖSYM tarafından gelen öğrencilerin 3 yıl okuyup ve 3. Sınıftan sonra Türkiye de eğitimine devam etme bulunuyordu. 3 yıl tıp eğitiminin yarısı ve beraber okuduk.Sağlık bakanlığı Doktor açığı var diyor ve yabancı doktor ihtiyacı duyuyoruz belirtiyor.Madem açık var,Madem Doktor arayışında bu ülke ve madem yabancı alınıyor.Biz o yabancılarla aynı sırada yurtdışında okuyoruz.Biz bu ülkenin vatandaşıyken bizim denklik kabul edilmezken elin yabancısı aynı sıralarda okuduğum aynı statüde bulunduğumuz insanların denklikleri kabul ediliyor. HAK bu mudur? Benim durumumda olan birçok vatandaş var, neden öncelik bize sağlanmıyor? ALLAH kısmet ederse Temmuz ayında Doktor olacağım inşallah.Okuduğum üniversiteden 2001 de mezun olmuş ve sınavsız olarak 2009 da ve 2010 da yeni ataması yapılan bir kaç tane doktor var ve açıkta olan birçoğu doktor daha var.Abim 2008 mezunu olduğu halde Resmî Gazete Sayı: Tarih: 06.11.2010 de denklik sınavı kaldırılmıştı YÖK’te ama hala denkliği verilmemiş.2.Devam
Dr.Hatem

Dr.Hatem yazdı:Hayırlı Günler Sayın Hocam
Size belirtmek istediğim konu Yurtdışında birçok Türkiye Vatandaşı olan Öğrenci var. Şuan da denklik bekliyen birçok Türkiye vatandaşı doktor var ve buna göz yumuluyor bunlardan birisi abim ve sanırım sırada bende olacağım. Yeni yasalar getirildi yabancı uyruklu hekimlerin alınması için, gayet normal buluyorum. Ama şu var ki ''Gürcistan Tiflis Tıp Devlet Üniversitesi'' Denkliği olan bir üniversite. Okuduğum bu üniversite Dünya çapında tanınıyor ve ÖSYM kılavuzunda yer almıştır. 2005 te Bologna sürecine imza atan üniversiteler arasında ve ''WHO'' gibi birçok sağlık kuruluşu tarafından kabul edilmektedir.
Ayrıca Türkiye’deki ;
1.Ankara Hacettepe Üniversitesi 2.Erzurum Atatürk Üniversitesi 3.İzmir Ege Üniversitesi
4.İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi 5.Samsun Üniversitesi 6.Trabzon Ktü Üniversitesi 7.Bursa Uludağ Üniversitesi 8. Adana Çukurova Üniversitesi
Bu yukarda saydığım üniversitelerle partnerdir. 1.Baslık Devamı Geliyor...

Forum Dizini » Denklik
Git: