[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Araştırma Görevlisi Maaşları
Forum Dizini » Özlük Hakları
Yazar Mesaj
material_science

Katıldı: 22/08/2012 13:03:10

maalesefki acı gerçek adige_hawk arkadaşım bi hocam sırf bu yüzden 20 yıldır emek verdiği üniversiteyi bırakıp bir firmaya müdür olacak.
material_science

Katıldı: 22/08/2012 13:03:10

bir de şunu ekliyeyim mesleğimi sorduklarında üniversitede öğretim üyesiyim diyorum herkes benden borç istiyor sülalede bile dedikodular dolanıyor herkes 3500tl yada 4000 tl maaş aldığımı iddia ediyor 2000 tl dediğimde ise kimse inanmıyor gerçek maaşımı sakladığımı düşünüyorlar
s.b.targör

Katıldı: 30/08/2012 22:11:27

değerli meslektaşlar bence bu konuyu biraz daha gündeme taşımamız gerektiğini düşünüyorum. daha önce maaşlarına iyileştirme yapılması talebinde bulunan bir kurumun çalışanları kendi
dertlerini paylaşabilen konuyu gündemde tutabilecek bir köşe yazarıyla sıkıntılarını paylaşmışlardı. ve köşe yazarı konuyu hiç soğutmadan ayda iki kere köşesine taşımıştı ve o kurumun
çalışanları bu yolda başarılı olmnnuşlardı belki bizde aynı yolu izleyebiliriz
mass34

Katıldı: 07/09/2012 09:53:19

Üniversiteden 50/d kadrosundaki bir araştırma görevlisi arkadaşım İstanbul'da yapacağı bir tebliğ için tüm masrafları cebinden ödemek zorunda kaldı. Yurt içi olduğu için aile desteğiyle bunu halletti. Aynı arkadaş, geçtiğimiz hafta da Varşova'dan kabul aldı. Enstitü "ödenek yok, para yok biletleri dahi karşılayamayız" dediği için kabul almış olmasına rağmen Varşova'ya gidemeyecek. Maaşları geçtim; bilimsel çalışmalara dahi yeterli destek sağlanmıyor maalesef.
anda41

Katıldı: 15/02/2012 18:53:32

Sevgili arkadaşlar geçen hafta meclise gttim. Mecliste akademisyen kökenli bir iki milletvekili ile görüştüm. Akademisyen kökenli milletvekillerine maaş rezaletini anlattım. ancak gelin görün ki bu milletvekilleri zamma pek sıcak bakmıyorlar bize destek olmaları gerekirken köstek oluyorlar. Onlara göre akademisyenler ne üretiyorlar ki. Sonra bir araştırma yaptım akademisyen kökenli milletvekillerinin aslında kendilerinin akademisyen iken bir şey yapmadıklarını gördüm. Zaten çok kaliteli akademisyen siyasete girmez. Etrafınıza bakın görecesiniz. Hırsız herkesi hırsız zannedermiş deyişi aklıma geldi. maalesef öyle meclise gönderdiğimiz ve hakkımızı arayacağını zannettiğimiz akademisyenler dönüp arkalarına bile bakdıkları gibi bir de bizi aşağlıyorlar.
Tunga67

Katıldı: 20/09/2012 16:53:56

Yine bir şey olacağı yokn teknisyenlerin teknikerlerin alay konusu olmaya devam edeceğiz malesef.
umutsuzarsgor

Katıldı: 28/09/2012 01:29:57

Bu sonbahar, son bahar olsun istemiştik ama umutlar başka bahara ya da özlük hakları daha iyi olan başka işlere!.. Şu maddi yetersizlik halinde bile hala akademisyen olmayı isteyen öğrencileri görüyorum da gençliğin bilim aşkına hayran oluyorum!
plancı_akademisyen

Katıldı: 25/09/2012 19:57:10

Bu durumumuzu inş görürler ve inş. bişeyler yaparlar. Yoksa boşa mı umut besliyoruz. Kamu kurumuna geçişi mi araştırmalıyız acaba ne dersiniz. Başkanımızın bunu dile getirmesi çok olumlu en azından neyin ne olduğunu biliyor fakat gerçekleşecek mi? Umutla bekleyeceğiz de ne zamana kadar. Daha yolun başında olmama rağmen gözüm korkuyor.
mgrlr

Katıldı: 19/08/2012 22:54:50

1875.19 öğretim görevlisi( master yapmış) eylül maaşı
1861.42 ortaokul mezunu hizmetli maaşı
2170.52 4 yıllık üniv.mezunu memur maaşı
2354.08 teknisyen maaşı ön lisans mezunu
3210.14 yüksekokul sekreteri maaşı

fazla söze gerek yok hocalara verilen değer ortada gerisi anlayana, anlamak isteyene...
mT

Katıldı: 30/09/2012 04:08:18

Bence halinize şükretmeniz lazım.Devlet size böyle bir kadro vermeyip git oku ancak Yrd .Doç olduktan sonra gel deseydi ne yapacaktınız?Türkiye'de zaten araştırma diye birşey yok.Benim gördüğüm görevlilerde oturup yüksek lisans doktora için yani kendileri için çalışıyor.Elektrilk bedava,internet bedava,masa bedava sandalye bedava.Bunun karşılığında siz kurum için ne yapıyorsunuz?Oradaki varoluşunuz zaten kendiniz için.Derse gir diyorsun,yok ben giremem deyip mahkemeye veriyor.Bence maaşları yarıya düşürülüp ders ve diğer hizmet kollarında da görevlendirilebilmeleri lazım.
umutsuzarsgor

Katıldı: 28/09/2012 01:29:57

mT, senin araştırma görevlilerinin mevzuatta belirtilen görevlerinden haberin var mı merak ediyorum. Arş. görevileleri normalde derse girmezler, zaten ek ders ücreti diye bir şey de yoktur. Hocalar gir derse dersi anlatırız, parasını da hocanın bizzat kendisi alır. Sonrası onun vicdanına kalmıştır, ya hakkımızı verir ya da cebe atar! Sınav kağıtlarını okuruz, okulun verdiği idari işleri yaparız vs... Yani kurum için de çalışırız, sadece kendimiz için değil. Hem bu mesele, sadece iş yapıyorsun yapmıyorsun meselesi değildir. Belki bilirsin temel iktisatta "beşeri sermaye" diye bir şey vardır. Yani yetişmiş insan gücü... İşte ben o beşeri sermaye içerisindeyim ve daha da gelişmem için gerekenlerden biri de maddi güçtür. Eğer devlet bana gereken değeri vermezse, bana yetişmem ve araştırmam için gereken olanakları sunmazsa, ben nasıl araştırma yapacağım? Nasıl seyahat edeceğim? Nasıl kitaplar alacağım? Ben aile kurmayacak mıyım? Aileme nasıl bakacağım bu maaşla? Ek iş mi yapmak zorundayım? Söyle hadi?..
asd

Katıldı: 09/08/2012 21:19:55

araştırma görevlisinin hiçbir kabahati yoktur, önemli olan kiminle çalıştığıdır, ona yol gösterecek eğitim ve araştırmada deneyimli hocalar lazımdır, klavuzu karga olanın sonu bellidir, efendim zamanında bizi ezdiler bizde altımızdakileri eziyoruz, biz böyle gördük, doğrusu budur, YOK BÖYLE BİR DÜŞÜNCE ARTIK, siz araştırma görevlinize SCI yayın hazırlatabiliyormusunuz, her sene yurt dışına konferansa hep beraber gidecek şekilde çalışmalar planlayıp hayata geçirebiliyormusunuz, ona yol gösterebiliyormusunuz, onun için bir gelecek planlayabiliyormusunuz, bunlara bakmak lazım, sürekli talep eden değil, yardımcı olan yol gösteren olmak lazım, ne verdin ki ne istiyorsun diye adama sorarlar, gerekiyorsa araştırma için gruplar kurup herkese makul miktarda iş düşecek şekilde görev dağılımı yapılmalıdır, ben bu lafları yakında asistanlarına doçentlik kriterlerini sağlatacak her sene bulunduğu üniversitede yıllık yayın üretiminde ilk üçe giren biri olarak yazıyorum, arş.gör. adı üzerinde araştırma yapması beklenen kişi
anda41

Katıldı: 15/02/2012 18:53:32

Burada bazı saftriklerin mesajını okuyorum. Şükredin mükredin falan. Bu arkadaşlar umarım kasten böyle yazıyorlardır. Yahu bu ülkede akademia bitti hala yazdıklarına bakın. Dünyada en düşük kateogride maaş alan öğretim üyeleri Türkiye'de. Adamlar bize zam verecekler diye yıllarca umutla bekliyoruz hükümetin bilime bakış açısı bu. YÖK yeni yasa peşinde yahuu bilimi üretecek olan bilim adamı. Karnını doyurmasan nasıl bilim üretsin hangi modeli getirirseniz getirin hepsi nafile. Bir futbol takımında oynayan futbolculardır. Rektörlük seçimini değiştirsen ne olur. Hükümetin ve YÖK'ün bilim üretmek gibi bir derdi yok. Bu ülkede 40 yıldır aynı zihniyet. Bu sistem böyle gelmiş böyle gidecek.
apricot

Katıldı: 02/02/2012 11:34:11

yok mu bir gelişme ?
eskiedeb

Katıldı: 25/09/2012 14:13:30

Şayet ülkede bilim yapılması, bilimsel ilerleme kaydedilmesi isteniliyorsa öncelikle akademisyenlerin çalışmalarına tam anlamıyla yoğunlaşabilmesi için maddî durumlarının yeterli olması şart. Maddî yetersizlikler yüzünden kütüphane ya da alan araştırmasına gidemeyen veya gerekli envanteri temin edemeyen akademisyenden bilim bekleyemezsiniz. Yine aynı şekilde ay sonunu nasıl getireceğini düşünen bir asistan size makale üretemez. Maaşların Türkiye şartlarında son derece düşük olduğu ortada. Bu konuda ciddi bir iyileştirme bekliyoruz. Üniversitede çalışan bir lise mezunu işçi doktora yapan asistandan fazla maaş alıyorsa söylenecek söz yok demektir!
Ayrıca yeni YÖK tasarısında görüşülen yabancı dilde 70 şartı da yine akademik çalışmalara ket vuracaktır. Neden makale, yayın, kitap şartları artırılmaz da dil şartı artırılır anlamış değilim...

Forum Dizini » Özlük Hakları
Git: