[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
aöf mezunu olup aöf de yıllık ikinci üniversite başlayanların krediliye geçişte muafiyet mağduriyeti
Forum Dizini » Uzaktan/Örgün Eğitim ile Lisans Tamamlama
Yazar Mesaj
diip

Katıldı: 12/04/2012 18:07:35

herkese tüm hocalarıma iyi çalışmalar

belki bu yazım ciddiye alınmayacaktır ama yinede benim ve benim gibi öğrencilerin uğradığı maddi manevi mağduriyeti ve aöf’ün mevzuatlar yönünden yaptığı hukuksuzluğu ve ben yaptım oldu anlayışının sayın yök başkanımız, yönetim kurulu ve bu forumdaki tüm hoca,öğrenci ve akademisyenler tarafından anlaşılacağı umuduyla yazıyorum.
ben fatih koç tc no:28744442498
*2006 yılı aöf kamu yönetimi lisans mezunuyum.
*2010 yılında aöf sitesinde ve tv den yapmış olduğu ikinci üniversite fırsatı tanıtımlarıyla duyduğum ve bu durumu araştırdığımda aöf den mezun olan birisi olarak bana cazip olan yönleri nedeniyle
sosyoloji lisans bölümüne kayıt yaptırdım.
*kayıt olurken o zaman ve şimdide yürürlükte olan yıllık sistem yönetmeliğine göre yabancı dil, atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, türk dili ve temel bilgi teknolojileri derslerinden muaf olunması kayıt yaptırmamdaki tek ve en önemli belirleyici kolaylık olduğu için böyle tanıtıldığı için kaydımı yaptırdım.
*bu durumu teyit etmek amacıylada muafiyet konulu bir bilgi edinme müracaatım oldu ve aöf bana yönetmelik gereği muafiyetler vardır ve herhangi bir dilekçe vermeme gerek olmadan ilgili yıllarda belirtilen derslerin ders transferleri yapılacaktır diye bir bilgi edinme cevabını resmi yazı ile verdi.
*bu ümit ile yıllık sistemde 1.sınıfı onur belgesi alarak bitirdim. 2.sınıfa başlayacağımız esnada aöf de benimde okuduğum sosyoloji dahil bazı bölümler kredili sisteme geçti ve kredili sistem yönetmeliğinde yıllıktayken kayıt yaptırıp 1.sınıf geçen benim gibilerin hakları korunmadan dönemlik kredili sisteme okuduğum bölüm dahil edilerek muafiyet ler kaldırıldı.

*dönemlik kredili sistemde ise mevcut kredili sistemdeki sosyoloji bölümüne dikey geçiş sınavına tabii olmadan daha önce aöf' den sosyal bilimler önlisans mezunu olanlara türk dili ve ingilizce muafiyeti tanınarak sınavsız direk 3.sınıf imkanı tanındı.yani muafiyet yani ders transferi imkanı tekrar getirilmiş oldu.oysa yıllık sitemde bu bölüm ve başka bölüm mezunları sadece iktisat-işletme bölümlerine dgs ile 3.sınıftan başlıyorlardı.özellikle belirli bir zümre kredili sistemde korunmuş kollanmış oldu.tabiiki bu kişiler haklarını alsınlar hiçbir itirazımız yok onlar içinde seviniyorum.ancak benim kazanılmış hakkımda en az onlara verilen muafiyet kadar bana ve benim gibilerede verilmeliydi.

*böylece kredili sistemle yıllıkta zor olan durum önlisans mezunları için kolaylaştırılırken, yıllık sistemde benim gibi ikinci üniversite kapsamında muafiyet kolaylığı nedeniyle kayıt yaptıranların verilmiş hakkı ve kolaylığı elinden alınarak çoğalan derslerle birlikte muaf olunacak derslerede zaman ayırmak zorunda kalmamız nedeniyle başarımız etkilendi.

*ayrıca en azından kredili sistemde emsalimiz olan sosyal bilimlerden sosyolojiye 3.sınıftan başlayanların muaf olduğu türk dili ve ingilizce derslerinden yıllık sistemden krediliye geçirilen bölümlerde halen okuyan ve bir sınıf bitirmiş kayıtlı olan öğrencilere geçiş hükmü ile kazanılmış hakları korunabilirdi.çünkü bu muaf olunacak dersleri bizde aöf lisans okuduğumuzda verdik ve başardık zira yönetmelikte bize bu derslerden muaf olacağımızı açıkça söylüyordu ve tarafıma yazıylada bildirildi ama aöf güvenerek kayıt yaptırdık ve bir yıl okuduktan sonra oyunun kuralları hak kaybına yol açacak şekilde değiştirilebilirmi. değiştirildi, işte aöf ben yaptım oldu diyor.

* ama şimdi aöf 'e yapmış olduğumuz harç desteğini alamadığımız gibi muafiyet cazibesi ön plana çıkarılarak reklamı yapılan ikinci üniversiteye kayıt yaptıranlar 1.sınıf bitiminde ödediğimiz paralar ve çalıştığımız emeklerimiz görmezden gelinerek yıllık sistemden krediliye geçiş hükmü olmadan önceki şartlarda yıllık sistemde kayıt yaptırmış ve yıllık yönetmeliğine dahil olan benim gibiler şimdi kredili sisteme geçildi muafiyet yok denerek mağdur edildik.

mağduriyetlerimiz
1-yıllık sistemdeyken o şartlarda kayıt yaptırdığımız sosyoloji bölümü krediliye geçirildi ve kredili yönetmeliğine dahil edildi.geçiş hükümleri olmadan.
2-yıllık sistem yönetmeliğindeki muafiyet yani ders transferi yapılacağı yönetmelikte açıkça yazıyordu ve tarafıma bilgi edinmeden yazıylada cevap verildiği halde kredilide muafiyet yok denildi.
3-yıllık sitemden krediliye geçen bölümlerde geçişten önce kayıt yaptıran ve bir yıl okuyan ikinci üniveriste kapsamındaki öğrencilerden muafiyetlere tabii oldukları hakları tanınmadı geçiş hükmü konulmadı
4-kredili sistemin yönetmeliği ve kurallarında muafiyet olmayacağını ve derslerin iki katına çıkacağını bilseydim ben ikinci üniversite reklamları etkisi nedeniyle yıllık sistemde yaptırdığım kaydı ben kesinlikle yaptırmazdım sizde yaptırmazdınız herhalde sayın forum okuyucuları ve hocalarım
5-şimdi 1.sınıfı yıllık sistemde aöf sözüne güvenerek okumam, yatırdığım paralar emeklerim boşamı gitti.dersler iki katına çıktı muafiyetler bize kalkerken benim gördüğüm dersleri yılllar önce hiç görmemiş güncelliğini yitirmiş bilgiye sahip sosyal bilimler mezunlarına dikey geçişsiz türk dili ve ingilizce muafiyetide tanınarak 3.sınıftan başlatıldı.bu adaletmi ben şimdi 4. yarı yıldayım ortalamam 3,53 ben 4 dersten muaf oldum diye kayıt yaptırdığım sosyoloji bölümündeki şimdi muaf olmam gereken 4'e bölünmüş olan ingilizce ı-ıı-ııı-ıv e zaman ayırmam gerekiyor.

*neden kandırıldık bizler zaten ikinci üniversite için kendimizi geliştirmek için okuyorduk niye sıkıntıya girdik aöf 1 sene sonra biz kredili sisteme geçeceğiz muafiyetler kalkacak dersler çoğalacak bunlara aldanıp kayıt yaptırmayınız deseydi reklamlarını böyle yapsaydı kayıt sırasında ve yazıyla bize evet muafsın demeseydi bizde yaptırmazdık şimdi ben 3,53 ortalama ve yatırdığım paraları emekleri hiçe sayıp okulumu bırakıyım.

6-hukuk devletinde ben yaptım oldu olurmu hemde üniversite bunu yapmamalı hocam şimdi ben mahkemeye versem malum ülkemizde ceza davaları bile yıllar sürüyor bu idari dava sonuçlanıncaya kadar ben sıkıntılara girip bu dersleri zaten veririm.(zaten ikisi bitti şimdi türk dili ve ingilizce kaldı) ombudsmanlık olsaydı onada başvururduk ama yok demekki bürokrasi hukuksuzluğu kana kana içtikten sonra bu ombusmanlığı çıkaracak benim üzüldüğüm nokta bütün bu bürokrasi ve hukuk insanlarını yetiştiren üniversitelerin en başta bu hukuksuzluğu yapması şimdi amacım belki sayın yök başkanı okurda birkerede hakkımızı hukuk yoluyla değilde hatasını düzelten sayesinde alırız.
7-hocam en azından sayımız az olsada aöf'ün ikinci üniversite reklamının arkasında durmasını ve kredili sistemin tüm kuralları çiğnenerek soyal bilimlerde 3.sınıftan hemde direk hemde türk dili ve ingilizce muafiyetini lütfen bizede tanıyın bize en azından yıllık sistemdeki şartlara göre kayıt yaptırmış olupda krediliye geçirilen dönem ve kişiler için bu hakkı tanıyın bunun maddi ve manevi vebali var hocam
8-özellikle ingilizce nin 4 yarıyıla bölünmesi ve konularının değişmesi benim kayıt yaptırırken hiç öngöremeyeceğim şekilde vede muaf olmama rağmen zorlaştı ve muafiyetimiz kaldırıldı.derslerin çoğalması güzel ama muafiyetleride baştaki taahhütleride tanıyın.
sayın hocam yukarıda anlattıklarım ışığında yıllık sistemden krediliye geçerken muafiyetleri kaldırılan biz ikinci üniverisite mağdurlarının sesine kulak verin ve
9-en azından türk dili ve ingilizce muafiyetini dikey geçişsiz direk 3 ten başlayan sosyal bilimler mezunlarına sağladığınız kolaylığı bizede sağlayın yıllık sistemde okurken ve bir sınıf bitmişken krediliye geçirilen bölümlerde yıllıktayken zaten kayıtlı olanlara başlangıçta kayıt yaptırmamıza neden olan zaten hakkımız olanı bize iade edin lütfen

(aöf’ün yaptığı yıllık sistemde cazibeyle kandırıp 1 yıl okuttuktan sonra anlaşmayı tek taraflı olarak bozmaktır.yandı bitti kül oldu demiştir.anlattıklarımın özeti budur.)

teşekürler iyi çalışmalar

lütfen yukarıda anlatılanlar ışığında forumdaki herkesten görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
herkese hak arama mücadelesinde başarılar.

Forum Dizini » Uzaktan/Örgün Eğitim ile Lisans Tamamlama
Git: