[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Akademik Personel Maaşları?
Forum Dizini » Özlük Hakları
Yazar Mesaj
buyukbas

Katıldı: 01/02/2012 14:23:07

değerli meslektaşlarım.aşağıdak yazdığımız mesajı ben cumhurbaşkanlığından başlamak üzere başbakanlık,bakanlıklar,milletvekilleri dahil bütün kamu kurumu yetkililerine yök başkanı çetinsaya ya dahil gönderdim.sırada bu forum var.umarım bu forumda yankı bulurda dikkate alınır.
buyukbas

2 Kasım 2011 Çarşamba günü Resmi gazetede yayınlanan “ Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” (Karar Sayısı: KHK/666) ile “Eşit İşe Eşit Maaş” sloganıyla memur maaşlarında düzenleme yapıldı.
Maaşlarında iyileştirme olan memurlarımızın aldıklarını hak ettiğine inanıyoruz ancak düzenlemenin ADALETLİ yapılmadığını düşünüyoruz.
buyukbas

1-Akademik Personelin gelir gücü her yıl reel olarak azalmaktadır. 10 yıl içerisindeki bir akademik personel maaş artışı ile diğer mesleklerin maaş artışları karşılaştırıldığında akademik personelin mağduriyeti açıkca görülebilir.
2-Düzenlemede Birbirleriyle zaten eşit ücret alan Yüksekokul Sekreterlerine ek ödeme yapılırken Öğretim Elemanları düzenlemenin dışında tutulmuştur. Öğretim Görevlisinin Yüksek okul müdürü olarak görevlendirildiği bir üniversitede memurun amirinden çok maaş almasını helede bunun üniversitelerde olmasını takdirlerinizi sunuyoruz. Milletvekili olarak sekreterinizin sizlerden yüksek maaş alması durumunda sizler ne hissederdiniz sorusuna vereceğiniz cevap bizlerin mağduriyetini ortaya koymaktadır.
Yüksekokul Sekreteri Maaşı 2.909 TL
Yrd.Doç.Maaşı 2.300 TL
Tekniker maaşı 2.285 TL
Öğr.Gör.Maaşı 1.928 TL
Öğr.Gör.Maaşı 2.175 TL
Ayniyat Saymanı Maaşı 2.516 TL
buyukbas

NOT: Öğretim Görevlileri ile ilgili olarak sürekli ekders alındığı gündeme getirilmekte ve Maaşının yeterli olduğu savunulmaktadır. Öğretim görevlilerinin ortalama ekders gelirlerine bakıldığı zaman birçok Öğretim Görevlisi ek dersle birlikte idari personelden az gelir elde etmektedir. Ek dersi olmayan veya az olan birçok öğretim görevlisi vardır. (Ayrıca ekders ve özelliklede II. Öğretim mesai dışında ek performans ile elde edilen bir gelir olup, maaş eşitlemesinde dikkate alınması yanlıştır. )
3- Öğretim Görevlileri olarak, mezun ettiğimiz Teknikerler kadar maaş alamamaktayız. Artık meclis sekreterleri bile bizleri geride buraktı.
buyukbas

http://www.haber7.com/haber/20111128/TBMMdeki-caylak-sekretere-bu-maas-verilir-mi.php

TBMM'deki çaylak sekretere bu maaş verilir mi? başlıklı haber..

Bu hafta Genel Kurul'da oylanacak olan yeni düzenlemede, vekillerin yeni alacağı 'danışman', 'sekreter' ve 'şoför'lerin maaşının, mevcut sekreterlerden yüksek olacağı belirtiliyor. Bu durum Meclis'in kadrolu ve sözleşmeli sekreterlerinin tepkisini çekti. Kulis çalışması başlatan emektar personel milletvekilleri ve parti gruplarıyla görüşüyor, eşit ücret istiyor.
buyukbas

Yeni düzenlemeyle bir milletvekili danışmanının maaşı 3 bin 958 TL olacak. 'Danışman yardımcısı' unvanı alacak olan sekreterlerin maaşı 3 bin 368, şoför maaşı ise yaklaşık 3 bin lira olacak. Halen görev yapan mevcut sekreterin aylığı 2 bin 400, sözleşmeli sekreterin maaşı ise bin 700 TL civarında. Emektar sekreterler farkın kapatılmasını istiyor.
BU ÜCRETİ BİZLERE VERDİĞİNİZ TAKTİRDE, YÜKSEK LİSANSLI VE DOKTORALI, YABANCI DİLİ OLAN SEKRETERLERİNİZ OLMAYA RAZIYIZ..
4- Akademik personel denince genellikle Profösör Maaşı (ki oda yetersiz) dikkate alınmakta ve tüm akademik personelin yüksek maaş aldığı algısı ortaya çıkmaktadır. Üniversitelerde yoğun olarak görev yapan Öğretim Görevlileri, Araştırma Görevlileri, Okutmanlar mağdur durumdadır. BİZLERİ KEŞKE BİRAZ AZ OKUSAYDINDA TEKNİSYEN, TEKNİKER, SEKRETER olsaydın şeklinde yapılan tenkiter ve küçümsemelerele bizleri karşı karşıya bıraktığınızı asla unutmamalısınız.
buyukbas

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün evsahipliğinde gerçekleşen zirvede en çok konuşulan konu uzun tutukluluk süreleri, yargının siyasallaşması, davaların uzun sürmesi veya yargının ağır iş yükü değil, yargı mensuplarına zam talebi oldu.
Habertürk'e konuşan Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu'nun Köşk'te yapılan zirvede gündeme getirdiği yargı mensuplarına zam yapılması konusunda çalışma başlatıldığı öğrenildi.

YARGI MENSUPLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?
Hakim ve Cumhuriyet Savcısı adayı 2 bin 616 lira maaş alırken, birinci sınıfa ayrılmış Yazıişleri Müdürü ise 3 bin 300 lira maaş alıyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı 9 bin 936 lira maaş alırken,
Yargıtay ve Danıştay Başkanı 7 bin 696 lira alıyor. Aynı şekilde Anayasa Mahkemesi'nde görev yapan raportörler 6 bin 738 lira maaş alırken Yargıtay ve Danıştay daire başkanları 6 bin 578 lira
alıyor.
buyukbas

5-Akademik Personelin kendisini sürekli olarak geliştirmesi gerekmetedir. Bunun için zaman ve maliyet gerekir. Akademik personelin maddi sıkıntılardan dolayı kendisini geliştirmek yerine kaçak ek iş yapar hale gelmesi, eğitim ve öğretim açısından olumsuz bir durumdur.
6-Öğrenci harçlarına zam yapılmadığı için 2.öğretim gelirleri düşmekte ve ek dersler her geçen gün azalmaktadır. Türkiyedeki MYO’larının %95 ekdersleri ödemekte zorlanmaktadır. Bazı MYO’larında II.öğretim ekdersleri I.öğretim saat ücretinin altında kalmaktadır.
7-Akademisyen olmak maddi manevi fedakârlık ister. Akademisyen olmak için 100’lerce insan arasından sınavla başarılı öğrenciler seçilir. Sonra bu başarılı ve fedakâr insanlar en alt seviyede maaş almaktadır. (Özellikle teknik bölümlerde çalışan Mühendislik Mezunu arkadaşlar tüm sınıf arkadaşlarından daha düşük maaş almaktadırlar.)
buyukbas

8-Tüm kurum Müdür, Müdür yardımcılarına verilen idareci oldukları için ek ödemeler akademik personel oldukları MYO Müdür ve Müdür yardımcılarına verilmemektedir.
9-Meslek Yüksekokullarının yeniden yapılandırılmaları kapsamında oluşturulan Öğretim Görevlisi Bölüm Başkanlarına gerekli düzenlemenin yapılmadığı gerekçesiyle hiçbir maddi ek ödeme yapılmamaktadır. Akademik faaliyetlerle meşkul olması, kendini geliştirmesi gereken akademisyenlerin idari görevlerin içinde boğulduğu, akademik faaliyetlerine zaman ayıramadığı buna rağmen zamanının büyük kısmını alan idari görevleri AMME HİZMETİ niyetine yerine getirmesi bizim üniversitelerimizde görülen boşluklardan birisidir.
10- Yıllardır akademik personelin maaşında iyileştirme yapılacağı söylentisi olmasına rağmen, her zamdan sonra bizim durumumuz reel olarak geriye gitmiş oldu.
buyukbas

11- Yeni açılan üniversiteleriyle büyük akademik personol açığı bulunan ülkemizde akademisyene gereken önem verilmediği takdirde ülkemizin kalkınması mümkün olmayacaktır.
12-Mağduriyetimizin giderilmesi için yeni başlayan öğretim görevlisi maaşı 3000 TL olmalıdır.
SONUÇ olarak akademisyenlerin özellikle cezalandırıldığını düşünüyoruz. (suçumuzun ne olduğunu bilmiyoruz.) En kısa zamanda yeni bir düzenleme yapılması için HERTÜRLÜ çabanın (gerekirse akademisyenler olarak ders bırakma eylemi dahil) gösterilmesini isiyoruz. saygılarımla..
buyukbas

http://www.haberturk.com/gundem/haber/712456-hakimler-neden-zam-istiyor
bu haberden sanırım YÖK BAŞKANIMIZIN HABERİ YOKTUR DİYEMEYİZ..
Hakimler neden zam istiyor?
Anayasa Mahkemesi raportörü, Yargıtay Daire Başkanı'ndan fazla alıyor
YASEMİN GÜNERİ'NİN ÖZEL HABERİ
Çankaya Köşkü'nde devletin zirvesinin katıldığı toplantıda yargıya yönelik sorunlar masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliği yaptığı toplantıda, gündeme hakim ve cumhuriyet savcılarına zam talebi damgasını vurdu. Peki hakim ve savcılar ne kadar maaş alıyor? Anayasa Mahkemesi raportörlerinin maaşıyla Yargıtay ve Danıştay daire aşkanlarının maaşı neredeyse aynı. İşte, hakim ve savcıların zam isteme taleplerini de işte bu eşitsizlikler oluşturuyor.
anda41

Katıldı: 15/02/2012 18:53:32

Hükümetin gündeminde ne üniversiteler var ve ne de akademisyenler. Açıkçası akademisyenler hükümetin umrunda bile değil. Bilim milim hesi palavra.
Bunların derdi başka. Zaten hükümet güçlü bir üniversite istemez. Allah aşkına bu şartlarda bilim yapacağını iddia eden, bilim yapabilen varsa helal olsun. Sayın YÖK Başkanından bu konuda bir açıklama beklerdik ama heralde o da hükümetle paralel gidiyor. Ancak şunu unutuyor. Türkiye'nin bilimdeki sıralamasına bakın, düşüyor ve sürekli düşecek. Açıkçası bu şartlarda bilim yapılmaz. Hükümet bunu algılamayabilir. Birilerinin anlatması gerekir. Bu iş size düşüyor. Güzelim mesleği ne hale düşürdüler..
Hüseyin YILDIRIM

Katıldı: 06/03/2012 17:22:54

Akademik Personelin kendi eşdeğerleriyle ücret almasını bir akademisyen olarak isterim. Bu durumun yeni başkanımız tarafından halledileceğini ümit etmek istiyorum.
akd3131

Katıldı: 05/03/2012 12:15:27

Önce akademik personel maaşları düzeltilsin. Sonra daha çok yayın istensin..
esin.kirlica

Katıldı: 07/03/2012 11:48:47

Sayın Başkanım
Biz Üniversitelerde 2547 ye bağlı uzmanlarız.Bizi çoğu kere işlerine nasıl gelirse akademik personel işlerine gelirse idari personel olarak saymaktadırlar.Şu an Üniversitelerde çalışan memurun maaşı bizi geçmiş durumdadır. Bizim çoğumuz Mühendislik Fakültelerini bitirmiş labaratuarlarda çalışan uzmanlarız. Çoğumuzunda yüksek lisans ve doktoraları bulunmaktadır.Derslere giremediğimiz için ders ücretide alamamaktayız. Diğer kuruluşlardaki uzmanların maaşları artırılmış bizimki aynı kalmıştır. Bizler şu an üniversitelerde çalışan bir memurun hatta bir şöförün aldığı paradan daha az almaktayız.Bu nasıl bir denge tazminatıdır. Bundan önce Prof.Doçentlerin ve arkadan araş.gör. maaşlarına zam yapılmış. Yrd.Doç., Öğr.Gör. , Okutman, Uzmanlarında arkadan maaş zammı yapılacak dendiği halde yapılmamış hala beklemekteyiz derken geçen ay memurlara yapılan akademik personele yapılmayan denge tazminatıyla onların gerisinde kalmış durumdayız.Bu haksızlığa bir son vereceğinizi umut ediyor, saygılar sunuyoruz.

Forum Dizini » Özlük Hakları
Git: