[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
Doçentlik Şartından ÜDS ve KPDS Kaldırılmalı ya da yerine TOEFL Getirilmeli
Forum Dizini » İngilizce Hazırlık Eğitimi
Yazar Mesaj
alptürk

Katıldı: 05/11/2012 12:21:29

Türkiye de yabancı dil eğitimi veren üniversitelerin(odtü,boğaziçi,itü,v.s) dışındaki üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinin büyük çoğunluğu şu an yapılan üds
sınavından 50 bile alamaz durumdayken neden bu sınavlar ciddi bir belirleyici olarak yukarıdan aşağıya dayatılıyor. profesör ve doçent arkadaşlar neden uluslararası arenada
görüşlerini ve sorularını tercüman aracılığıyla soruyor? yada bu tür yerlerde elindeki hazır metinler dışında hiç bir şey konuşup ifade edemiyor? Herkes sözde bilimsellik adına
yabancı dili akademik kariyerde resmen engel olarak koyup "yukarılarda fazla kimseler olmasın-rant bölünmesin"mantığıyla hareket ediyor. Bu sınavlara herkes bir kereye
mahsus zorunlu olarak alınsın önce bir genel durum belli olsun. sınav ankarada da ve tam güvenli bir halde yapılırsa herkes boyunun ölçüsünü alır. Asistanından 60 üds
isteyen bir profesörün en az 60 lık seviyede olması gerekir. eğer öyle değilse makul bir sürede emekli edilmesi gerekir. yeni taslak neden hep aşağıdakileri tedirgin ediyor
htanis

Katıldı: 08/02/2012 15:29:11

Alptürk arkadaş çok güzel ifade etmiş ancak son söylediğine katılmıyorum, problem sınavın Ankarada veya diğer iller de yapılması değil sınavın kendisi problem böyle bir sınavın veya yabancı dil sınavının benim alanıma ne gibi bir katkısı var? Tuzu kuru olanlar veya bu engeli bir şekilde aşmış olanlar hemen diyeceklerki nasıl yabancı dilde yayın yapacaksın, sempozyuma katılacaksın bu sizi neden ilgilendiriyor. Kriterlerde istenen yayınları yapmak benim problemim. Neden alanda yapacağım çalışmalara yoğunlaşma yerine İngilizce, Almanca, Fransızca v.s. dillerinin inceliklerinde boğulayım? 28 Şubat darbesinin getirdiği bir engelleme neden hala dayatılmaya devam ediliyor. 1994-95 den önce doçent, prof olanlar akademisyen değillermi?
dr.hamdi

Katıldı: 18/02/2012 18:13:20

çok değerli meslektaşlarım, mesele üds, kpds, toefl sınavlarının ölçme-değerlendirme başarısı değil. dünyanın hangi gelişmiş ülkelerinde akademik atama kriterlerinde yabancı dil şartı var. sanki bu doğru bir uygulamaymış gibi bir de sizler "yok kpds olmasın toefl olsun" gibi bir yaklaşım sergilerseniz, bu işler hiç düzelmez. hani bir laf vardır, "eşek olursan semer vuranın çok olur" misali, yabancı dil sınavını, doçentlik mülakat sınavını ve diğer alakasız kriterleri kabul ederseniz bu çileyi çekmeye devam edersiniz.

YÖK sisteminde akademik atama kriterlerindeki problemin özü şu: dünyanın gelişmiş ülkelerinde benzer kriterler uygulanırken, türkiye de uygulanan yabancı dil puanı ve mülakat sınavı uygulamaları dünyanın hiçbir yerinde akademik yükselmede kriter olarak dayatılmamaktadır. ABD, Kanada, Japonya ve AB ülkeleri akademisyenlerden Proje, Yayın, Patent, Seminer konularında üretkenlik talep ederken Türkiyede birileri, Yabancı Dil puanını dayatmakta ve doçent adaylarını juri karşısında öğrenci gibi bir pozisyona düşürmektedir. bu mülakatlarda 2 yayınla doçent olan akademisyenlere de 15 yayınla mülakatta başarısız görülen akademisyenlere de rastlanmaktadır. bu arada yeni yök yasasında emeklilik yaşı da 72'e çıkarılmaktadır. yeni yök yasasının dünya gerçekleri ile hiçbir bağlantısı yok. Türkiye ile kıyaslanmayacak derecede nüfusu yaşlı olan ülkelerde bile böyle bir emeklilik yaşı yok. bunun yanında 60 yaşından sonra hangi hoca hangi konuda ne kadar ders anlatabilir. Yazık değil mi bu ülkeye, bu yeni yök yasası bana göre tam bir fiyasko, böyle olacaksa hiç değiştirmesinler daha iyi olur.
trexq

Katıldı: 15/04/2012 20:08:18

yds den 80 alıp ing ders anlatamayan hocamız var ki arkadaşlardan çok duydum çogu üni de de varmış . O yüzden ben destekliyorum toefl şartını zaten yds ye eklemtiler yapılacak deniyor
kısa süre sonra bu bir başlangıç olabilir. Zorsa zor üstünden gelinmeyecek birşey yoktur.

Forum Dizini » İngilizce Hazırlık Eğitimi
Git: