[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
üniversitelerin 4'lük sistemini yök'ün 100'lüne çevirme
Forum Dizini » Görüş ve önerileriniz
Yazar Mesaj
sonsaltik

Katıldı: 01/02/2012 15:02:00

yök denkliği neye göre belirliyor. dörtlük sistem ile mezun olan okullar ile yök'ün denkliğinde muazzam bir puan düşmesi oluyor. 14- 15 puan arası bir azalma oluyor ve bu da 5-6 puan öyp puanında düşmeye neden oluyor. bunun bir an önce düzeltilmesini istiyruz. üniversitden aldığımız belgeyi yök nedemn kabul etmiyor bu da ayrı bir muamma. sonuçta devletin üniversitesi belge veriyor ama yök o olmaz benim puanım geçerli diyor. ya üniversiteler tek sisteme geçsin ya da her üniversitenin kendi uygulaması geçerli kabul olsun. bu konuda görüşleriniz nelerdir?
livecold

Katıldı: 02/02/2012 10:26:08

evet ben de çok mağdur oldum. universite geçme notu 70. sınavda 100 üzerinden 70 almak zorundasın ancak bu not transkriptte 2.0 olarak görünüyor. artık her üniversite kafasına göre değerlendiriyor. kimi 50 kabul ediyor. oysa benim notum 50 olsa mezun olmamam geeliyor. mezun olduysam notum 70 tir. yök de bunu 70 saymıyor nedense??
burem5

Katıldı: 02/02/2012 00:48:40

Burada bir yanlışlık olmalı. hiçbir arkadaşımda ya da bende böyle bir düşüş yaşanmıyor. Eğer transkriptinizde 4'lük sisteminiz yüzlük sisteme daha yüksek derecede çevrilmişse
bence bunu üniversitenizle görüşün. 15 puan farkı son derece afaki.
Ayrıca öyle olsa bile sizle beraber herkesinki de o tabloya göre yapılıyor. Yani istatistiksel olarak burada bir haksızlık olamaz. Sizinki düşer, herkesinki de düşer...
Romulus

Katıldı: 01/02/2012 21:23:05

Balıkesir Üniversitesi bu sene öyle bir yuvarlama yaptı ki 3,00 ve altı öğrencisi yoktu. YÖK başkanlığına bu konuda suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu sene alım yapılan öğrencilerin transkriptlerini kontrol edilerek 60-70 aralığındakilerin bile 3,20-3,30 civarlarına yuvarlanması konusunda lütfen sessiz kalınmasın.
livecold

Katıldı: 02/02/2012 10:26:08

4 lük sistemde 2 geçme notuna denk gelmektedir. geçme notu 50 ise bunu karşılığı o üniversitede 2 dir. eğer geçme notu 60 ise onun da o üniversitede karşılığı 2 dir. geçme notu 70 olan üniversitelerde ise o motun karşılığı 2dir. şimdi yök bu kadar farklı değerlendirmeleri gözardı ederek tek tablo uyguladığı için elbette büyük haksızlıklar olmaktadır. bunu engellemenin tek yolu mezun olduğu üniversitede notun 100Lük sisteme çevrilmesidir.
serhatkumbali

Katıldı: 29/02/2012 22:10:30

Dediğiniz gibi bazı üniversitelerde 50, bazılarında 60, bazılarında 70 2'ye denk gelmekte. Bu türde 4'lük sistem uygulayan bütün üniversitelerin yök denkliğinde aynı cetvelden
değerlendirilmeleri büyük bir haksızlık. Bununla da bitmiyor. Benim okulumda vizeler ve finaller için herhangi bir tatil yok. Vizeleri ders haftalarında oluyoruz. Bazı üniversiteler bırakın ders
zamanında değilde vize dönemi diye adlandırdıkları ders olmayan bir zamanda yapmalarını, üstüne bir de 1 hafta hazırlık tatili koyuyor. Aynısı finaller içinde geçerli. Adam başka üniversitede
1 hafta öncesinden rahat rahat vizelerine hazırlanıyor, fakat ben hem vizelere gidiyorum hem derslere giriyorum. Bununla da bitmiyor bazı üniversiteler çan uyguluyor. Ben burda alıyorum
80 vs anca BB geliyor, başkası aynı puanı alıyor AA geliyor. Onun puanı 4 ile çarpılıyor, benim 3 ile. Valla bu konuda organize olan arkadaşlar olursa iletişime geçelim....

Forum Dizini » Görüş ve önerileriniz
Git: