[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
TEZLİ LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ/MEZUNLARI ve TÜM SORUNLARI
Forum Dizini » Görüş ve önerileriniz
Yazar Mesaj
yldysldl

Katıldı: 02/02/2012 16:04:24

[b]
Merhabalar arkadaşlar;
Tezli yüksek lisans yapan, sorunları olan, cari atamalarda ve ÖYP atamalarında yaşadığı sorunları dile getirmek isteyenler için açtığımız
bu başlıkta, tezli yüksek lisans öğrencisi ve şu anda tez aşamasında bir öğrenci olarak ortak problemlerimizi dile getirmek istiyorum.
Tez yazarken karşılaşılan güçlükler, mezuniyet eşitsizlikleri vs. hepsi bu başlık içerisinde yer almalıdır. Tezsiz yapan arkadaşlardan
farkımız ortaya konulmalıdır.
Hatta, lisansüstü öğrencisine bence ÖYP'de ek puan verilmelidir. Mezun durumdaki arkadaşlara da kademeli olarak puan verilmesi
destekçisiyim.
yldysldl

En büyük problemlerimizden biri tezsiz y.lisans mezunları ile aynı kefede tutulup, hem cari alımlarda hem de ÖYP alımlarında bizim tezimizin hiç bir öneminin kalmaması.
Ayrıca, tez döneminde bir öğrenci olarak, ÖYP'de, lisans mezunlarından kesinlikle farkımızın olması gerektiğine inanıyorum. Bunun için 3 yıldır emek harcayan birisiyle, bir lisans mezunu aynı düzeyde olamaz kesinlikle!
mela

Katıldı: 02/02/2012 12:48:25

Bence "tezsiz yüksek lisans" şeklinde bir ibare baştan aşağıya yanlış ve tezsiz yüksek lisans yapanlar da dahil olmak üzere kimseyi
memnun etmiyor.

Öncelikle ortada bir "yüksek lisanstan" çok bir "sertifika" programı mevcut. Yüksek lisans bir kişiyi akademiye ve bilimsel üretime
hazırlayan, onu alan çalışırı haline getirme amacı güden bir ciddi bir süreçtir. Bugün tezsiz yüksek lisans denilen şey ise mesleki
kariyere yönelik olarak bilgi beceri ve görgünün artırılmasını hedefler. Hitap ettiği kesim daha pratik metodlara ihtiyaç duyulan "iş
dünyasıdır"

Keza bir tezli YL öğrencisinin hazırladığı yüksek lisans tezi ile bir tezsiz YL öğrencisinin hazırladığı bitirme tezi arasında nitelik olarak o
kadar fazla fark vardır ki sanırım farklılıklardan ziyade aynılıkları saymak (mesela ikisinin de adının tez olması gibi) bir elin parmaklarını
geçmeyeceği için daha kolay olacaktır.

Tezsiz YL mezunlarının akademisyenlik yapmalarını düzenleyen yasanın kesinlikle yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
ahcelik

Katıldı: 01/02/2012 13:49:06

tezli lisansüstü alımları, merkezi bir sistemle şu anki öyp gibi alınmalıdır. çünkü mülakatlarda çok insafsızca durumlarla karşılaşılmaktadır. adını vermeyeceğim büyük bir üniversitede avrupa birliği ile ilgili bir doktora mülakatına girdim. bana nerede çalıştığımı sordular. tek soru buydu bilim sorusu falan hakgetire, çalıştığım yeri söyledim. özel bir bankaydı. ne alakası var avrupa birliği ile dediler. tek konuşma bu oldu. sonuç bir açıklandı kontenjanı boş bırakmışlar bir tek beni elemişler. bir sonraki sene başka bir kuruma geçtiğim için tekrar aynı yere gittim beni unutmuşlardır. hem dil ve ales puanımıda yükseltmiştim. komisyondan birisi hemen hatırladı beni. sen geçen senede gelmiştin dedi. hocam dedim ales ve dili yükselttim dedim. tekrar geldim dedim. halbuki bir önceki senede kazananlardan fazla puana sahiptim. ama gerginlik olmasın diye öyle diyorum. aaa sonuç bi açıklandı yine elenmişim. yine kontenjan boş bırakılmış.
.
böyle örnek çok o nedenle merkezi yerleştirme olmalı
Onemli

Katıldı: 22/03/2012 23:57:46

Öyp alımları bu kadar gündemde değilken sırf akademisyen olma yolunda bir adım atabilmek için yüksek lisansa başvurdum. Gerekli aşamalardan, sınavlardan geçerek kabul edildim.İçinde hiç lisansüstü eğitim yapmak gibi bir istek olmayan insanlar şuanda öyp'ye girmek için çıldırıyorlar.Bu durum bazı insanların öyp yi sadece bir iş kapısı olarak gördüğünü düşündürüyor.Oysa biz yüksek lisansa başlayarak ve bu konuda emek verip yolumuza devam ederek sanırım akademisyenliği ne kadar istediğimizi göstermiş oluyoruz.Bu yüzden yüksek lisans yapanlar ve mezunları olarak lisans mezunlarından bir farkımız olmalı.Emek ve çabalarımıza gereken değer verilmeli.
burcum

Katıldı: 11/02/2012 14:26:17

Cari alımlarda ise y.lisans yaptığın anabilim dalı ile lisans anabilim dalının uyuşmamasıdan çok zorluklar çekiyoruz, örn; fen edebiyat lisans mezunu , eğitim y.lisans olan biri aynı görülmeyerek başvuru yaptırılmıyor...
burcum

Ben direk mezun olmuş bir öğrencinin öyp gibi bir program cıkmasıyla sırf iş kaygısıyla öyp programına başvurduklarını düşünüyorum, eskiden gerçekten bu işi isteyen öğrenciler bu işe baş koyarken şimdi her kez akademik kariyer ister oldu... ALES ve D.NOTU İLE BU PROGRAMI KAZANANLAR OLDU bence bu yanlış Bizler MADDİ ZORLUKLARLA emek vererek ZAMAN vererek y.lisans yapıyoruz bunun bir kıymeti yok mu?
burcum

Bende bir LİSANS mezunuyla aynı şartlarda olmamızdan şikayetçiyim. Y.LİSANS yapıyorsak ve böyle bir öğrenim süreci varsa neden BİZLER LİSANS MEZUNU BİRİYLE AYNI KEFEYE KONULDUĞUMUZU ANLAMIYORUM...
burcum

Tezli yüksek lisans yapan biri laf olsun diye kendini böyle bir yükün altına sokacağını sanmıyorum, y.lisans öğrencileri gerçekten akademide olmak isteyenler olduklarını düşünüyorum tabi ki bazı istisnalar olabilir.Y.lisans yapmak da oldukça zor sabır, emek ve maddiyat isteyen bir şey.
beydizg

Katıldı: 01/02/2012 11:38:31

Tez yazmak, kişiye bilimsel akademik yazımın ne şekilde olması gerektiği konusunda deneyim kazandıran bir olgudur. Tezsiz yüksek
lisans mezunlarının "Proje" adı altında yazdıkları ve tez olarak sundukları ÖDEV niteliğindeki yazıların bilimsel açıdan çok geçerliliği
yoktur. Herhangi bir akademik jüri tarafından değerlendirilmezler.Bu nedenle YÖK Tez Arşivine dahi katılmazlar.Öğretmen olmak
amacıyla yapılan 1,5 yıllık pedagolojik formasyon yüksek lisansları da bu kapsamda değerlendirilmeli ve ÖYP kapsamında tezli
yüksek lisans mezunlarıyla bir tutulmamalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı bir kararla pedagolojik formasyon almak amaçlı
yapılan tezsiz yüksek lisans mezunlarını, yüksek lisans mezunu olarak saymamaktadır.YÖK'ün de bu karara paralel karar
almasını bekliyoruz.
dewrim

Katıldı: 01/02/2012 20:17:32

Yüksek lisans yapmanın manası zaten tez yazıp akademik ehliyet kazanmak, dolayısıyla tezsiz bir yüksek lisans düşünülemez. Tezsiz yüksek lisansın isminin değiştirilip formasyon programı olması gerekir. Bu şekilde tez yazmanın bir anlamı olsun.
yldysldl

Burcum isimli arkadaşa kesinlikla katılıyorum. Yüksek lisans yapan öğrenciler olarak, lisans öğrencilerinden kat be kat üstünlüklerimiz var! Fakat memuriyet anlayışıyla ÖYP ye mezun olur olmaz başvuran bu arkadaşların başarı oranlarını gösteren bir tablo olsaydı keşke...
burcum

dewrim yazdı:Yüksek lisans yapmanın manası zaten tez yazıp akademik ehliyet kazanmak, dolayısıyla tezsiz bir yüksek lisans düşünülemez. Tezsiz yüksek lisansın isminin değiştirilip
formasyon programı olması gerekir. Bu şekilde tez yazmanın bir anlamı olsun.

Bu çok doğru, bir farkımız olmalı çünkü gerçekten tez yazmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil hem maddi hem manevi açıdan zor bir süreç...
beydizg

Katıldı: 01/02/2012 11:38:31

Tezli yüksek lisans mezunları ve doktora öğrencileri ÖYP'de lisans mezuniyet ortalamalarından sorumlu tutulmaktadır. Halbuki en az 2 yıl
yaptığı yüksek lisansın veya verdiği doktora yeterliliğin akademik çevrede hiç bir önemi yoktur.Hal böyle olunca o aşamaya gelene kadar
verilen emeklerin anlamını sorgulamak gerekmektedir.Ben neden bu kadar emek harcıyorum ben neden bu kadar sınava girerek bu
aşamaları atlıyorum.ÖYP'de tezli yüksek lisans mezunlarının ortalamaları da kullanılmalıdır.Eğer lisansüstü öğrenim de öğrencilik
aşamasıysa ÖYP puan hesaplamasında lisans+yüksek lisans AGNO puanlarının ortalamasının kullanılması yerinde bir karar olacaktır.
yldysldl

Ben de lisans diploma notunun kullanılmasına karşıyım. Çünkü lisans dönemimizde iken ÖYP nin adı sanı geçmezdi bizde. Varsa yoksa cari usulle alımlar vardı ve ALES + DİL ön plandaydı. Şimdi lisans notlarımıza dönmek için ne fırsatımız var ne de şansımız. ALESi ise herkes artık 90 yapabiliyor. Neredeyse baraj puanı 90 haline geldi.

Forum Dizini » Görüş ve önerileriniz
Git: