[Logo] T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  [Search] Ara   [Recent Topics] Son Konular   [Hottest Topics] Yeni Konular   [Members]  Üye Listesi   [Groups] Ana Sayfaya Git 
[Register] Kayıt Ol / 
[Login] Giriş 
TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA
Forum Dizini » Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama
Yazar Mesaj
tekniköğretmen


Katıldı: 03/03/2012 01:04:29
Mesajlar: 88
Çevrimdışı

YÖK'ten, alan fakülteleri mezunları için açılan öğretmenlik sertifika programlarına ilişkin yapılan açıklamada, ''Yükseköğretim kurumlarımızda halen öğrenim gören öğrenciler ile bu kurumlardan mezun olanların alınan kararla ilgili olarak herhangi bir mağduriyeti söz konusu olmayıp, açılacak pedagojik formasyon programlarına başvurma hakları bulunmaktadır'' ifadesine yer verildi.

haber7.com 03 Mayıs 2012 18:38

Sayın başkanım,
Fen Edebiyat Fak.mezun ve mevcut öğrenciler için müdahalede bulunup mevcut öğrenciler için ve eski mezunlar için haklarının saklı olduğu öğretmenlik formasyonlarını tamamlayarak öğretmen olabilme kararı alarak haksızlığı bir anlamda önlediniz.Peki sadece bu forumda 2000 e yaklaşan feryatlarımıza neden kulak tıkıyorsunuz?
Öğretmen Eğitim Fakültesinden mezun olur.Fakat YÖK ortak dersleri kabul ederek alınmayan dersleri sınavsız şekilde tamamlama hakkı tanıyor.Ve böylece fen edebiyatlılar öğretmen olabiliyor.Bu programı tamamlamak için herhangi bir sınava tabi tutulmuyorlar.Biz bu vatanın, siyah beyaz ayırımı yapılan ABD deki gibi zencilerimiyiz?
Oysa bizler de TEF mezunları ve öğrencileriyiz.Biz de mühendislik tamamala hakkımızı benzer şekilde fark deslerini vererek almak istiyoruz.3795 sayılı kanunda sınavdan bahsedilmemektedir.Lütfen artık bizim sesimize kulak verin.Hiç bir sınava gerek olmadan -varsa- fark derslerini Mühendislik Fak.Teknoloji Fak.başvurarak verelim, mühendis diplomamızı alalım.
tekniköğretmen


Katıldı: 03/03/2012 01:04:29
Mesajlar: 88
Çevrimdışı

1990 da Yatılı EML den okul 1.si olarak mezun oldum.(Aynı zamanda ilkokul ve ortaokulu da 1.likle bitirdim.)
1997 de Marmara TEF Makine Eğitimi'nden mezun oldum.
2008 de Sakarya Ünv.Adapazarı MYO Mekatronik'ten mezun oldum(DGSye girebilmek için)
2009 Sosyolojiye başladım.
2011 Fırat Teknoloji Fak.Makine Müh.(MTOK) başladım.Halen devam ediyorum.
ÖSYM nin başvuru klavuzu 53.madde Meslek Lisesinden sonra kazananlar için ;
1 yıl Bilimsel Hazırlık Sınıfı okunmasını öngörmektedir.
2010 yılında Muafiyet sınavları yapıldı.Fakat 2011 de Teknoloji Fak. dekanları anlaşarak bu sınavı yapmadılar.Tüm MTOK öğrencilerini 1 yıl zorunlu Bilimsel Hazırlık Sınıfı okumaya mecbur ettiler.1 yıl boyunca Fizik Kimya ve Matematik ten oluşan bu derslerden 3 veya 4 vize ve finalden başarılı olanlar 1. sınıfa başlayabilirler dendi.
A-Teknoloji Fakültesi dekanları kendi aralarında anlaşarak bu sınavı neden yapmıyorlar?Yoksa dekanlar veya üniversite senatosu, YÖK,ÖSYM kararlarından içtihat yapma hakkına sahipler mi?Sahiplerse neden hep aleyhimizde kararlar alıyorlar?
B-Endüstri Meslek Lisesinden yeni mezun olmuş ve 4 yıllık teknik bir lisans proramı okumamış öğrencilerin 1 yıl hazırlık okumaları anlaşılabilir.
C-Ben ve benim gibi bir çok TEKNİK ÖĞRETMEN, ilerlemiş yaşına rağmen 2011 LYS sınavına girerek Teknoloji Fak.kazandık.Ben ve benim gibi teknik öğretmen bazı arkadaşlar, haliyle 20 yıl 30 yıl aradan sonra girdiğimiz LYS sınavında MTOK tan Teknoloji Fak.kazadık.
Şimdi bana Fizik Kimya ve Matematik okutuluyor.
Makine Müh. Bölüm Başkanım en fazla 9-10 ders alıp mezun olabileceğimi söyledi.Fakat yine de hazırlık okutuyorlar.Nedenini sorunca YÖK,ÖSYM böyle istiyor.Sizi anlıyoruz fakat elimizden bir şey gelmiyor.Bunu YÖKe söyleyin diyorlar.Şimdi soruyorum.
a-Ben Marmara TEF Makine Öğretmenliği mezunuyum.Hazırlıkta okutulan dersleride(Yani fizik ,kimya,matematik)aldım,1.2.3.4. sınıfta okutulan dersleri de aldım başardım.Diplomamı da aldım.Bu diploma, 4 yıllık teknik program okuduğumun, başardığımın belgesi olduğu halde sanki EML yi yeni bitirmişim gibi lise mezunu muamelesi görmek zulümden başka bir şey değildir.
b-ÖSYM klavuzu 53. maddeyi düzeltilerek 4 yıllık teknik lisans mezunlarını MTOK tanda kazansa hazırlıktan muaf tutulmalıdır.
Tüm umutlarımızı tüketmeyin.YOKSA BİZDE TUNUS'TAKİ ÜNİVERSİTE MEZUNU GENCİN YAPTIĞI GİBİ ÜZERİMİZE BENZİN DÖKÜP KENDİMİZİ Mİ YAKALIM?
c-Eğer TF dekanları anlaşarak MTOK tan gelen öğrencilere Muafiyet Sınavı yapmayacaklarına karar verebiliyorlarsa neden bizim için de şu kararı almıyorlar''DAHA ÖNCE MÜH.FAK VEYA TEKNİK EĞİTİM FAK.DEN MEZUN OLANLAR BİLİMSEL HAZIRLIK SINIFINDAN MUAF OLURLAR''
d-Üniversite senatoları eğer lokal bir takım kararları bile alamayacaklar ise bağımsız üniversite hayalimiz nerede kalacak.Koca proflarımız 40 yaşındaki ben ve benim gibileri neden görmezden gelmektedirler.
e-Teknoloji Fak.fiziki yapılarıyle, öğretim üyesi kadrosuyla eski Teknik Eğitim Fak.olduklarını bildikleri halde neden bizim sorunlarımızı görmüyorlar.Bir çok öğretim üyesi Teknik öğretmen olduğu halde neden senetoya baskı yaparak iki satırlık kararla bizi 1 sene den muaf etmiyorlar.Yaş 40'a dayandı. Sabahtan akşama kadar çalışıyorum.3 çocuk babası olarak bana yazık değilmi, bir senemi neden çöpe atıyorsunuz?1500 TL harç en az 3000 TL masraf size azmı geliyor.İşveren beni kapı dışarı ederse fakültenizde öğretim görevlisi olarak çalıştıracak mısınız?
Hadi bizi muaf etmediniz bari devam zorunluluğunu bizim için kaldırın Allah aşkına.
Hocalarım, eğer derse gelmezsen devamsızlıktan kalırsın diyor.
İşverenim, eğer okula gidersen işten atarım diyor.
Sayın başkanım halimiz budur.Feryadımız bunun içindir.Yaşadığımız sıkıntılar bunlardır.17.18 yaşında değiliz,saçlarımız ağardı.Bu gidişle mezarda mühendis olacağız.
Artık sorunumuza el atın Allah aşkına.

Yoksa gözleri var görmezler mi?
Kulakları var işitmezler mi?
Kalpleri paslanmış da bizim duygularımızı hissedemiyorlar mı?

Saygılarımla,
makinist


Katıldı: 02/03/2012 00:49:35
Mesajlar: 35
Çevrimdışı

Kimilerinin daha eşit olduğu ülkemizde umarım o birileri her zaman daha eşit olmaya devam etmezler... Eğitim hakkımızı elimizden alan statükoculara seslenmek istiyorum üreten gücün önüne kimse çit öremez...
tekniköğretmen


Katıldı: 03/03/2012 01:04:29
Mesajlar: 88
Çevrimdışı

Sayın YÖK başkanım ve değerli üyeler,
1-Uzaktan eğitim yoluyla, almadığımız dersler varsa -bunlar da teorik derslerdir-bu dersleri alacak şekilde karar alınız.
2-3795 sayılı kanun, mühendislik tamamlama için sınav yapılacağından bahsetmediği halde,böyle bir zorunluluk olmadığı halde eski YÖK yönetimi, tüm sınavları ÖSYM nin bağımsız birimleri hazırladığı halde ,TEKNİK ÖĞRETMENLERE MÜHENDİSLİK TAMAMLAMAMA(YANLIŞ OKUMADINIZ TAMAMLAMAMA) sorularını ODTÜye hazırlattı.Bizler ODTÜ girmek için değil, Türkiyemizdeki herhangi bir fakültede (MF,TF,TEF)tamamlama eğitimi almak istiyoruz.Yapılacaksa DGS tarzı,ALES tarzı,KPSS tarzı bir sınavı ÖSYM yapmalı soruları da kendi uzmanları hazırlamalıdır.
3-Hiçbir sınava girmeden Sakarya Ünv.İst Ünv.ve birçok üniversitenin başarı ile ile uyguladığı uzaktan eğitim yoluyla fark derslerini vererek mühendis olmak istiyoruz.Böylece kontenjan sorunu da olmaz. TEFler kapandığı için gereksiz bir korkuya da gerek yoktur.Zaten yeni ismiyle Teknoloji Fak.(TF)mezunları mühendis ünvanı almaktadırlar. Sorun olan eski mezunlardır.
4-YÖKün tanıdığı Ahmet Yesevi Ünv.devam zorunluluğu olmadan Bilgisayar ve Endüstri Müh.eğitimi veriyor.Biz de benzer bir uygulama ile bu dertten kurtulabiliriz.
5-Avrupanın bir çok üniversitesinde bizdeki gibi YGS,LYS vb sınavlar yoktur.Ne istiyorsanız o güne kadarki başarınız referans kabul edilerek dilediğiniz bölüme kayıt yapabilirsiniz.Kayıt için puanlarınız yetersizse ilgili dallarda yeniden eğitim alarak puanlarınızı yükseltme imkanınız vardır.Hollanda bunun en bariz örneğidir.
Neden Avrupalılar kadar olamıyoruz,neden onlar bizden bazı şeyleri öğrenmesinler.Tarih öyleydi.Neden yeniden kendimiz olamıyoruz.
pusat


Katıldı: 02/02/2012 13:53:32
Mesajlar: 58
Çevrimdışı

Başkanım, sizden mühendislik tamamlama programıyla ilgili olumlu veya olumsuz bir açıklama bekliyoruz.
Bizde insanız nasıl Fen Edebiyat Fakülte mezunlarının formasyon sorunlarını çözdüyseniz, bizimde sorunumuz artık bir nihayete ersin.
Allah aşkına bizde bu ülke vatandaşıyız artık bitsin mağduriyetimiz.
akira


Katıldı: 01/05/2012 01:22:36
Mesajlar: 26
Çevrimdışı

teknik eğitim fakülteleri her anlamda görmezden geliniyor sanki böyle bir fakülte hiç olmamış mezunlarıda okumamış gibi bunun daha ne kadar bu şekilde devam edeceği hepimizin merak ettiği bir soru..
e_ates


Katıldı: 10/04/2012 12:56:52
Mesajlar: 27
Çevrimdışı

Teknik öğretmenlerin %97’si öğretmen olarak atanamadığı için özel sektörde ve kamuda unvan sorunuyla karşı karşıyadır. Teknik öğretmenlerin kamuda teknik hizmetler sınıfında ve özel sektörde kullanacağı herhangi bir unvan yoktur. Yetki ve sorumlulukları belirlenmemiştir. Bir teknik öğretmen iş aradığında 4 yıllık teknik eğitim almasına rağmen teknisyen unvanıyla Meslek Lisesi mezunuymuş gibi işe başlamaktadır. Çünkü neye imza atıp atamayacağı, yetkilerinin neler olup olmadığı belirlenmemiştir.
e_ates


Katıldı: 10/04/2012 12:56:52
Mesajlar: 27
Çevrimdışı

Aldığı 4 yıllık teknik eğitim karşısında kullanacağı bir unvan olmayan tek fakülte; Teknik Eğitim Fakültesi’dir.
e_ates


Katıldı: 10/04/2012 12:56:52
Mesajlar: 27
Çevrimdışı

Unvanlar

Madde 3 – Gördükleri mesleki teknik öğretim alanlarına göre;

a) Endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi mezunlarına, "teknisyen",

b) Lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "tekniker",

c) Lise üstü üç yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "yüksek tekniker",

d) Lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek teknik yüksek öğretmen okulu, yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara "teknik öğretmen",

e) Teknik öğretmen unvanını kazananlar için ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarı yıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında "mühendis",

Unvanı verilir.


Bu yasayı ne zaman uygulayacaksınız?
tekniköğretmen


Katıldı: 03/03/2012 01:04:29
Mesajlar: 88
Çevrimdışı

Sayın başkanım ve değerli üyeler,
3795 sayılı kanun, teknik öğretmenlere mühendislik tamamlama yolunu açtı.Fakat eski YÖK yöneticileri adeta önümüzü kapatmak(MMOBnin mahkeme yoluyla önümüzü kesememesinden sonra) için çıkardıkları yönetmeliğe kanunda yeri olmadan haksız bir şekilde sınav soktular.
Bu sınavın sorularını da ODTÜ ye hazırlattılar.Öyle kazık sorular hazırlattılar ki kimse 50 alamasın.Ve bunu başardılar da.5-6 kişi kazanınca sınavı bu sefer de 10 kişiden az öğrenciye sınıf açamayız dedi TEFler. Nerede kaldı kanun,kanunun neresinde sınav var başkanım ? Lütfen 3795 i tekrar tekrar okuyun.Tek bir kelimede dahi giriş için sınavdan bahis yoktur.Sonra sınavı da yapmadı YÖK.13 yıldır kanun var tamamlama yok.

Bu nedenle öncelikle YÖK ivedi olarak bu konuda toplanarak Teknik Öğretmenlere Mühendislik tamamlama yolunu kapatan yönetmelikteki 6. maddeyi değiştirmelidir.Zaten artık TEFler kapandı ,arkası olan bir öğrenci zinciri yok.Mevcut öğrenciler ve mezunlar var.Bunlar da sınava gerek olmadan direkt Müh.Fak.veya Teknoloji Fak.kabul edilmelidirler.Bu madde şu şekilde düzenlenebilir.

MADDE 6YENİ ŞEKLİ--Tamamlama Programlarına Giriş )Teklifimiz


TEF MEZUNLARI FARK DERSLERİNİ HERHANGİ BİR SINAVA GEREK OLMADAN MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNDE VE/VEYA TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİNDE TAMAMLAYABİLİRLER.İLGİLİ DERSLER UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA KONTENJAN SINIRLAMASI OLMADAN ALINABİLİR.YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMU

TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN DÜZENLENECEK MÜHENDİSLİK PROGRAMLARININ UYGULAMA ESAS VE USULLERİ YÖNETMELİĞİ
(Resmi Gazete Tarihi: 07.08.1992 Resmi Gazete Sayısı: 2130

Tamamlama Programlarına Giriş
MADDE 6. Tamamlama programlarının süresi iki yarıyıldır. Ancak, programının açılacağı üniversitenin rektörünün önerisi dikkate alınarak Yükseköğretim Yürütme Kurulunca belirlenir.
Tamamlama programına girebilmek için adayların, Üniversitelerarası Kurul tarafından ilgili mühendislik fakültelerine hazırlatılan ve her yıl bir defa merkezi olarak düzenlenen Yeterlik Sınavında (100) tam not üzerinden en az (50 ) not almaları gerekir. En az (50) not alan adaylar arasında en yüksek not alan adaydan başlamak suretiyle kontenjan sayısı kadar aday programa girmeye hak kazanır.
(Mülga son fıkra:RG-30/03/2001-2435
tekniköğretmen


Katıldı: 03/03/2012 01:04:29
Mesajlar: 88
Çevrimdışı

Sayın YÖK başkanım ve değerli üyeler,
TEKNİK ÖĞRETMENLERİN MÜHENDİSLİK TAMAMLAMASI İÇİN ÖNERİLERİMİZ :

1-Teknik öğretmenlerin uygulama eksikleri söz konusu değildir.Varsa teorik eksiklerden bahsedilebilir.

Anadolu Ünv.Açık Öğretim Fak.Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı açsın.Paket bir program olsun.Başvuru sırasında TEF te aldığımız dersleri düştükten sonra geriye kalan dersler için en fazla 2 yarıyıl Açık Öğretim Fak.den ders alıp sınavlara girelim.Programı bitirenler kendi dallarında MÜHENDİS ünvanı alsınlar.
Türkiye'deki tüm AÖF büroları kayıt kabulü yapsın.Böylece kontenjan sınırlaması olmayacağından tüm mezun Teknik Öğretmenler, 1-2 yıl içinde MÜHENDİS diplomasına sahip olacaklardır.

2-Tüm Mühendislik Fakülteleri ve Teknoloji Fakülteleri herhangi bir sınava gerek olmadan öncelikle MEB'de çalışmayan teknik öğretmenleri,sonra da isteyen tüm teknik öğretmenleri 2.öğretim olarak örgün eğitime alsın.
1 veya 2 yarıyıl sonunda fark derslerinden mezun olanlar Mühendis diploması alsın.

3-Mühendis ünvanı dışında asla bir ünvan kabul etmiyoruz.Çünkü bizler piyasada çalışıyoruz,üretiyoruz.Türkiye gerçeğini görmek zorundayız.Mühendis ünvanı ile ancak imza atabiliyoruz.Yoksa ünvanımız teknik öğretmen olmamış teknik başka birşey olmuş bunun hiçbir kıymeti olmaz.Tüm mücadelemiz boşa gitmiş olur.Ha Kel Hasan, Ha Hasan kel farkeden bir şey olmaz yoksa...Sonuçta Hasan bunca mücadele sonunda yine kel kalmıştır.Biz 30 yıldır keliz zaten yeter artık...
4-YÖK te 3 teknik öğretmenden ve 3 mühendisten oluşan bir teknik heyet olsun.Bizler bu heyete başvurarak aldığımız diploma ,dersleri ,ders içeriklerini ibraz edelim.Bu komisyon da hangi ek dersleri almamız gerektiğine karar versin.
Bu kararla Mühendislik Fakültelerine ve/veya Teknoloji Fakültelerine başvuralım.Eksik derslerimizi devam eden öğrencilerle birlikte,1.öğretim veya 2.öğretim olarak alalım.Oluşan fark derslerinin durumuna göre 1yarıyıl veya 2 yarıyılda başarılı olup branşımızda MÜHENDİS ünvanımızı alalım.
5-Bilişim çağında yaşıyoruz.Sakarya Ünv.başta olmak üzere uzaktan eğitim veren üniversitelerden uzaktan eğitim yöntemiyle fark derslerimizi alarak mühendislik tamamlayalım.Tekrar etmek istiyorum;teknik öğretmenlerin uygulama eksikleri yoktur.Varsa teorik bir takım dersler olabilir.Onları da alarak mühendislik ünvanımızı alalım.
Uzaktan eğitim yoluyla tüm dünyada eğitim verilmektedir.Çoğumuz MEB dışında çalışıyoruz.Her nekadar halen TEFe devam genç arkadaşlarımız olsa da çoğumuz evli barklıyız,çalışıyoruz.Derslere fiili devam etmemiz çok zordur.Bu nedenle uzaktan eğitim doğru bir çözüm olacaktır.
Saygılarımla,
Mawcor


Katıldı: 04/05/2012 23:01:27
Mesajlar: 1
Çevrimdışı

2011 Yılında Sakarya Üniversitesi metal öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Yüksek lisansa kayıt yaptırdım. Kayıt olarak Metalurji ve malzeme mühendisliğinde gözüküyorum. İlk dönem normal olarak yüksek lisans derslerimi aldım(5 adet). Hepsinde başarılı oldum.

Ama sebebini bilmediğim bir şekilde 2. dönem kayıt zamanı işler karışmaya başladı. Bana mühendislikte yüksek lisans yaptığım için bilimsel hazırlık derslerini almam gerektiğini söylediler. Mecburen tamam dedik sanıyoruzki fark dersi alarak mühendis ünvanı alıcaz. Öyle bi durum yok fakat ben yüksek lisansımı tamamlamak için o 7 dersi almak zorundayım! Peki ne için alıcam ? Birilerinin egolarını tatmin etmek için tabikide.. Bizler teknik eğitim mezunuyuz hiçbirşey bilmiyoruz ya biz 4 sene hiçbirşey öğrenmedik ya adamlar bize kendi derslerini dayatarak egolarını tatmin ediyorlar. Bu şartlar altında yüksek lisans yalan oldu. Asgari ücrete çalışıyoruz .. ve KPSS tabiki Allah yardımcımız olsun şu sesimizi birileri duysada birşeyler yapsa...
cengiz_ayten


Katıldı: 16/04/2012 20:30:01
Mesajlar: 3
Çevrimdışı

Bir yetkili de tenezül edip, açıklama yapma zahmetinde bulunmuyor.
zorunluteknisyenlik


Katıldı: 04/05/2012 18:33:54
Mesajlar: 6
Çevrimdışı

ben bu ülkeye katmadağer kazandıracak birçok şey düşünürken niye ben sıradan işleri yapmak zorunda kalıyorum. hiç sordunuz mu bana sen niye mühendis olamıyorsun diye. düz liseden gelen adam mühendis olsun. teknik liseden gelen amele olsun. dünyanın neresinde görülmüş böyle bir adeletsizlik. yeni kurulan teknoloji fakültelerinde bir yıl (kayıpla) teknoloji müh. olma hakkı meslek liselilere tanınmıs. eywallahta. teknik eğitimin dersleriyle kıyaslama yaptığımda teknoloji fakültesinin derslerinin zayıfladığını ve azaldığını gördüm. biz teknik eğitim mevzunları olarak öğretmenlikten zaten umudumuzu kestik. özel sektörde çalışabileceğimiz bir ünvan için teknoloji fakültelerinin direkt denkliğini veye mühendislik tamamlama hakkımızı istiyoruz.
malip


Katıldı: 01/02/2012 15:48:55
Mesajlar: 28
Çevrimdışı

sekiz sene okuyup emek verip aldığımız diploma sırf ünvan yok diye hükümsüz. yazık değilmi sekiz sene emeğe.
 
Forum Dizini » Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama
Git: